خبر
اقتصاد   بورس و سهام   دانشگاه ها  
مدیرعامل فرابورس مطرح کرد:

لزوم مستندسازی طرح‌ها و ایده‌ها برای ارائه در مجامع بین‌المللی

می متالز - مدیرعامل فرابورس پیشنهاد کرد که ایده‌ها و کارها، ثبت و به زبان انگلیسی مستند شود تا قابلیت ارائه در مجامع بین‌المللی را داشته باشد و افزود: از سوی دیگر باید طرح‌ها را با همکاران خود به اشتراک بگذاریم و در کار تیمی، مراحل مختلف امور پژوهشی را تقسیم کنیم.

لزوم مستندسازی طرح‌ها و ایده‌ها برای ارائه در مجامع بین‌المللی

به گزارش می متالز، امیر هامونی در افتتاحیه «دوره آموزشی روش‌های تحلیل پیشرفته داده‌های مالی با تاکید بر یادگیری ماشین» با تاکید بربه دریافت جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ از سوی پاول آر میلگروم و رابرت بی ویلسون اشاره کرد و گفت: ‏موضوع پژوهشی این دو اقتصاددان، طراحی حراج‌ها در بازارهای مختلف بود که چند سال پیش پژوهش‌هایی در این حوزه در فرابورس انجام شده و الگوهای متنوع حراج برای کشف قیمت مناسب‌تر نیز طراحی شده است.

وی با اشاره به سطح دانش تخصصی و قابلیت‌هایی که در بازار سرمایه کشور وجود دارد، اظهار کرد: بسیاری از پژوهش‌ها و تجارب ما در بازار سرمایه، قابلیت ارائه در سطح جهانی را دارد اما متاسفانه به‌دلیل مستندسازی نکردن، در جامعه بین‌المللی مطرح نشده است.

مدیرعامل فرابورس با تاکید بر لزوم آسیب‌شناسی این موضوع، گفت: باید از نوبل درس‌هایی بگیریم از جمله اینکه هیچ ایده‌ای را مورد تمسخر قرار ندهیم و هنگام مطرح‌شدن ایده‌ها، منفعلانه برخورد نکنیم؛ زیرا این نوع واکنش‌ها، اعتماد‌به‌نفس علمی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هامونی پیشنهاد کرد که ایده‌ها و کارها، ثبت و به زبان انگلیسی مستند شود تا قابلیت ارائه در مجامع بین‌المللی را داشته باشد و افزود: از سوی دیگر باید طرح‌ها را با همکاران خود به اشتراک بگذاریم و در کار گروهی، مراحل مختلف امور پژوهشی را تقسیم کنیم.

وی در ادامه، همکاری راهبردی فرابورس ایران و دانشگاه علامه طباطبائی را اتفاق مبارکی دانست و اظهار کرد: براساس تفاهم‌نامه‌ای که امسال میان فرابورس و قطب ریاضیات مالی کشور امضا شده است، مقرر شد ارتقای سطح تعاملات علمی و پژوهشی میان طرفین و پیوند میان توانمندی‌های علمی و عملی در دستور کار قرار گیرد که برگزاری دوره‌های آموزشی سدر این راستا انجام می‌شود.

در بخش دیگری از افتتاحیه «دوره آموزشی روش‌های تحلیل پیشرفته داده‌های مالی با تاکید بر یادگیری ماشین»، عبدالساده نیسی رئیس قطب علمی ریاضیات مالی از برگزاری ۱۰ دوره آموزشی سه‌ساعته با مسائلی همچون مبانی یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی، شبکه عمیق، تحلیل داده‌ها مبتنی بر روش‌های کلاسیک سری زمانی، تحلیل داده‌های مالی در محیط متلب، خریدوفروش الگوریتمی و معاملات هوشمند و… خبر داد.

نتایج مثبت همکاری و هم‌افزایی بازار سرمایه و دانشگاه

در ادامه، سیدجلال دهقانی فیروزآبادی، استاد تمام و معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی، برگزاری این دوره را از موارد تفاهم‌‌نامه منعقدشده بین قطب ریاضیات مالی کشور و فرابورس ایران عنوان کرد و افزود: از فلسفه‌های وجودی تفاهم‌نامه بین دانشگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی، بهره‌گیری از تجارب دو حوزه علم و اجرا برای مدیریت بهتر جامعه و صنعت است.

به گفته وی، همکاری و هم‌افزایی بازار سرمایه و دانشگاه می‌تواند نتایج علمی و عملی درخشانی در این حوزه‌ها به دنبال داشته باشد و علم ریاضیات مالی می‌تواند به توسعه، رونق و ثبات بازار سرمایه در کشور کمک کند.

محمدرضا اصغری اسکویی، استادیار دانشکده علوم ریاضی و رایانه دانشگاه علامه طباطبایی نیز با اشاره به اینکه پیشرفت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، تاثیر عمیقی بر جنبه‌های مختلف زندگی انسان داشته است، گفت: در حوزه مالی نیز شاهد آثاری هستیم که بسیاری از ساختارها و چارچوب‌های سنتی را پشت سر گذاشته است.

وی، یادگیری ماشین را روش‌های محاسباتی برای استفاده از مشاهده‌ها و تجربه‌ها برای ارتقای کارآمدی و پیش‌بینی دقیق تعریف کرد.

استادیار دانشکده علوم ریاضی و رایانه دانشگاه علامه طباطبایی همچنین درباره کاربرد یادگیری ماشین در تحلیل داده‌های مالی به مواردی همچون پیش‌بینی قیمت، تشکیل سبد (پرتفوی)، تحلیل داده‌های غیرعددی درکنار عددی و شناسایی الگوی تغییرات ساختاری، تصمیم‌سازی در فرایند خریدوفروش و تخمین حجم بهینه خریدوفروش، ارزیابی راهبردها، شناسایی راهبردهای ناموفق و … اشاره کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 امروز در فرابورس رقم خورد؛

تغییر مالکیت بیش از ۹۰۹ میلیون اوراق بهادار مالی

می متالز - شاخص کل در فرابورس ایران، امروز با افت ۲۹۴ واحدی به عدد ۱۶ هزار و ۶۷۵ واحد رسید.
 

تداوم سرخپوشی شاخص بورس تهران

می متالز - بورس تهران نیز امروز در تمامی شاخص‌های خود سرخپوش بود و با ۳۸ هزار و ۳۰۵ واحد کاهش وارد کانال یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحدی شد.
 

شرکت سنگ آهن مرکزی "صبا" پذیرفته شد

می متالز - شرکت سرمایه گذاری صبا تامین از پذیرش شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در فرابورس خبر داد.
 

پذیرش شرکت فرعی «صبا» در بازار اول فرابورس

می متالز - شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین (صبا) از موافقت و پذیرش شرکت فرعی خود در بازار اول فرابورس از سوی فرابورس ایران خبر داد.
 "تماوند" فقط در چندماه رقم زد؛

چگونه بدون صرف یک ریال، هزاران میلیارد به جیب بزنیم

می متالز - شاید پاسخ اینکه چرا این روز‌ها بسیاری از سهامداران حقیقی از انواع و اقسام توجیهات غیر قلانی برای توجیه ضرر‌های خود در ماه‌های اخیر استفاده می‌کنند را می‌بایست در سبک معاملاتی خود جویا شوند.
 پیش گشایش:

جمع آوری صف فروش شرکت های بزرگ

می متالز - به نظر می‌رسد که امروز شاهد جمع شدن صف‌های فروش شرکت‌های بزرگ باشیم و جو مثبت مقطعی و شاید خیلی کوتاه مدت در بازار امروز پیش بینی می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما