خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  
مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور:

جلوگیری از خام فروشی با توسعه گردشگری معدن و پدیده های زمین شناسی

می متالز - مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری، درباره ماموریت این طرح مبتنی بر تمرکز بر جزیره هرمز گفت: چندی پیش مقام معظم رهبری با تاکید بر موضوع خام فروشی و صادرات فله ای مواد خام، به فروش خاک جزیره هرمز نیز اشاره کردند و گفتند باید در این زمینه کار جدی صورت گیرد.

به گزارش می متالز، کامبیز مهدی‌ زاده با بیان این مطلب در ادامه افزود: در این راستا و به منظور تحقق منویات ایشان، طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از اهداف و ماموریت های خود را تمرکز بر این موضوع تعریف کرد.

وی افزود: به منظور عملیاتی سازی این مهم، به همراه معاونین این طرح، سفری به این جزیره داشتیم تا با تهیه مستندی بین المللی به شناسایی و معرفی پدیده های منحصر بفرد زمین شناسی این جزیره، بپردازیم.

مهدی زاده پیرامون ظرفیت های گردشگری زمین شناسی و معدنی این جزیره گفت: جزیره هرمز یکی از مناطقی است که در حوزه زمین شناسی اهمیت فراوانی برای حفاظت دارد. این جزیره کوه های خوراکی دارد و طیف رنگ خاک آن حدود ۷۰ نوع است و انواع کانی­ها و مینرال­ها در آن یافت می­شود؛ مردم بومی جزیره از این خاک برای مصارف خوراکی، پخت نان و تهیه ترشی با نام گلک استفاده می کنند. علاوه براین هر ساله در جزیره هرمز فرش هایی از خاک رنگی این جزیره گسترده می‌شود اما به منظور حفظ خاک، این فرش ها تنها باید یک بار طراحی و تهیه شده و در محیطی قابل حفاظت و مسقف برای بازدید عموم نگهداری شود. باید اذعان داشت که جزیره هرمز، بهشت زمین شناسان است و ظرفیت­های متعددی برای علاقمندان و گردشگران حوزه­های معدن و زمین شناسی دارد.

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه افزود: ما بنا داریم سری مجموعه های مستندی را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف جلوگیری از خام فروشی منابع طبیعی با ابزار نوآوری و فناوری تحت عنوان "رخساره زمین" با هدف معرفی و شناساندن جاذبه های زمین شناسی، ژئوتوریسم و گردشگری معدن و در پی آن ایجاد اشتغال پایدار در این مناطق از طریق توسعه گردشگری حوزه های مذکور، تهیه نماییم. در این راستا، به منظور ایجاد زمینه ها و در پی آن توسعه گردشگری معدن و پدیده های زمین شناسی، ما از کلیه فناوران و صاحبان ایده در این حوزه دعوت میکنیم تا با ارائه ایده های نوین خود و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری این حوزه، کمک نمایند.

مهدی زاده درباره زمان آماده سازی این مستند گفت: در مستند هرمز به همراه گروه فیلمبرداری، از شاخص‌­ترین پدیده‌­های زمین­‌شناسی این جزیره همچون غار رنگین‌­کمان، الهه نمک، جنگل حرا، دره تندیس ها، قلعه پرتغالی ها، ساحل نقره ای، دشت زعفرانی و غارهای دریایی به مثابه فیلد تخصصی بازدید داشتیم.

این فیلم در مرحله تدوین است که به یاری خدا، تا پایان ماه آینده، با دعوت از متولیان امر، نمایندگان نهادهای مرتبط و خبرگزاری های داخلی و بین المللی، آماده رونمایی و پخش عمومی خواهد بود. همچنین قابل ذکر است که مقاصد بعدی برای تهیه مستندهای جاذبه های گردشگری پدیده های زمین شناسی و معدن، چشمه­ های باداب سورت و پس از آن نیز جزیره قشم خواهد بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نشست مجازی «گردشگری معدن» برگزار می‌شود

می متالز - مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران از برگزاری نشست مجازی گردشگری معدن در روز پنجشنبه خبر داد.
 

وقتی سخت‌ترین شغل دنیا گرفتار سودجویان می شود!

می متالز - می‌گویند سخت‌ترین شغل دنیا است یا بهتر است اینگونه بگوییم، وقتی بخواهند شغل سختی را معرفی کنند، می‌گویند بعد از این شغل، شغل مدنظر سخت‌ترین حرفه دنیا است، کار در آن بسیار دشوار به نظر می‌رسد و تا زمانی که در اعماق 20، 30 یا 300 متری آن کار نکنید، این نوشته‌ را درک نخواهید کرد، حرفه‌ای که اندازه سختی و آسانی دیگر حرفه‌ها با آن سنجیده می‌شود، شغلی به نام "کار در معدن".
 

گردشگری معدن، صنعتی پاک و درآمدزا

می متالز - آیدین زینال زاده اظهار کرد: صنعت گردشگری، صنعت پاک و درآمدزایی است و در دنیا خیلی از معادن هستند که در کنار استخراج و بهره‌برداری از مواد معدنی کار گردشگری نیز انجام می‌دهند.
 

روح تازه در کالبد مرده معادن/ ایجاد تور گردشگری معدنی در سنگان

می متالز - مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: برنامه ریزی‌ های اولیه برای ایجاد تور‌های گردشگری معدنی، در شهر مرزی سنگان انجام شده است.
 

گردشگری معدن در ایران

می متالز - گردشگری معدن یکی از جدیدترین حوزه‌های گردشگری طبیعت یا همان ژئوتوریسم است که می‌تواند تجربه‌ای جدید و هیجان‌انگیز برای گردشگران رقم بزند.
 

پتانسیل بالای معدن انگوران برای گردشگری معدنی

می متالز - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان گفت: معدن انگوران جزو معدود معادن فعال کشور است که صنعت گردشگری را در برنامه‌های خود قرار داده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما