خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

توافق هشت کشور برای استخراج منابع ماه

می متالز - هشت کشور به رهبری ایالات متحده، توافق نامه‌ای برای استخراج مواد معدنی موجود در ماه منعقد کردند.

به گزارش می متالز، ناسا اعلام داشت که هشت کشور، توافق نامه بین المللی در خصوص اکتشافات در ماه، از جمله استخراج مواد معدنی، منعقد کرده‌اند. مراسم امضای آنلاین این توافق نامه در چارچوب کنگره بین المللی فضانورد برگزار گردید.

این توافق نامه به افتخار برنامه فضایی آرتمیس ایالات متحده، توافقنامه آرتمیس نامگذاری شد. این توافق نامه علاوه بر ایالات متحده توسط انگلیس، ایتالیا، کانادا، استرالیا، ژاپن، امارات متحده عربی و لوکزامبورگ به امضا رسیده است.

ایالات متحده تأکید می‌کند که این توافق نامه بر اساس مفاد پیمان فضایی است که در سال 1967 به ابتکار ایالات متحده، انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی امضا شد. آن سند، به طور ویژه، برقراری حاکمیت بر هر جسم کیهانی یا بخشی از آن را منع می‌کند. ناسا خاطرنشان می کند که متن سند قبلی چنان مبهم است که کاربرد واقعی آن را محدود می‌کند و به همین منظور توافق نامه جدید منعقد شده است.

در توافق نامه جدید، به ویژه، استخراج مواد معدنی مورد نظر قرار گرفته است و بر طبق اعلام ناسا، کشورها اگرچه حق اعلام حاکمیت بر برخی مناطق ماه را ندارند، اما می توانند منابع آن را استخراج کنند. در این سند اجازه ایجاد پایگاه‌های استخراج معادن و "مناطق امنیتی" در اطراف منابع برای جلوگیری از ایجاد درگیری با سایر کشورها، داده شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 استاندار اردبیل:

۲۰ منطقه برای اکتشاف معادن در استان امید بخش معرفی شده است

می متالز - استاندار اردبیل گفت: از سال ها پیش ۵ پهنه معدنی در استان اردبیل شروع شده و ۲۰ منطقه در این پهنه ها امید بخش اعلام شده است.
 

نتایج مثبتی در زمینه شناسایی مواد معدنی سیستان و بلوچستان داریم/ اکتشاف دو پهنه در سراوان در دستور کار است

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: در حوزه معدن مطالعات و اکتشافات بسیاری در استان صورت گرفته و پروژه اکتشاف دو پهنه را سراوان در دستور کار داریم.
 

آمریکا و ۷ کشور دیگر «پیمان آرتمیس» را برای اکتشاف ماه امضا کردند

می متالز - ناسا اخیرا اعلام کرده که ۸ کشور شامل ایالات متحده آمریکا توافقنامه‌ای بین‌المللی به نام «پیمان آرتمیس» را امضا کرده‌اند که کشورها را متعهد به اکتشاف استاندارد ماه می‌کند.
 

معرفی دستگاهی برای اندازه‌گیری عناصر موجود در آلیاژها طی چند دقیقه

می متالز - محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاهی را به منظور شناسایی و آنالیز فلزات برای صنایع فولادسازی ارائه کردند که از طریق آن علاوه بر بررسی کیفی آلیاژ تولیدشده، می‌توان میزان عناصر استفاده شده در هر آلیاژی را تعیین کرد.
 

استانداردسازی آشیانه بالگردهای تحقیقاتی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

می متالز - سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در تلاش است تا با استفاده از فناوری روز دنیا و با کمک کارشناسان ایرانی و بومی‌ آشیانه بالگردهای تحقیقاتی را استانداردسازی کند.
 

استخراج مواد معدنی در مهاباد ۳ برابر افزایش یافت

می متالز - مسوول امور معادن مهاباد گفت: نیمه نخست امسال ۳۴۹ هزار و ۹۰۰ تُن انواع مواد معدنی از معادن فعال این شهرستان استخراج شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش سه برابری داشته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما