خبر
مالیات   مسکن و اقتصاد  
یوسفی:

شناسایی و اخذ مالیات از خانه‌های خالی در ماه‌های آتی شدت می‌گیرد

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط فعلی بازار نسبت به عملکرد دولت در بحث ساماندهی خانه های خالی اطمینان ندارد اما قطعا وقتی بازار با اجرای مصوبه جدید مجلس مطمئن شود که دولت برای اخذ مالیات از خانه های خالی مصمم است، شرایط تغییر خواهد کرد.

مجتبی یوسفی

می متالز، مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به روند اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه توسط سازمان امور مالیاتی، گفت: در شرایط کنونی این موضوع مطرح می شود که آمار و میزان شناسایی خانه های خالی و ارسال پیامک به مالکان با آمارهای اعلامی در گذشته مبنی بر وجود دو و نیم میلیون خانه خالی از سکنه فاصله دارد و میزان شناسایی واحدهای مسکونی مذکور بسیار کم بوده است، اما به نظر من کشور در بحث اخذ مالیات از خانه های خالی در ابتدای مسیر قرار دارد.

 

شناسایی و اخذ مالیات از خانه های خالی در ماه‌های آتی شدت می گیرد

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می رسد که با تعیین تکلیف و اجرای دقیق مصوبه اخیر مجلس درباره تشدید اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه واحدهای مسکونی بیشتری در کشور ساماندهی خواهند شد، اصولا جامعه رفتار خود را بر اساس نوع برخورد مسئولان و دولت تطبیق می دهد.

وی گفت: متأسفانه در سال های گذشته دولت هیچ عزم و جدیتی برای اخذ مالیات از خانه های خالی نداشت و بازار نیز بر اساس رویکرد دولت هیچ واکنشی نسبت به این مسئله نشان نمی داد، به نظر می رسد که در شرایط فعلی بازار نسبت به عملکرد دولت در بحث ساماندهی این مساکن اطمینان ندارد، اما قطعا وقتی بازار با اجرای مصوبه جدید مجلس مطمئن شود که دولت و دستگاه های اجرایی برای اخذ مالیات از خانه های خالی مصمم هستند، شرایط تغییر خواهد کرد.

 

اثرات مثبت قانون جدید اخذ مالیات از خانه های خالی تا پایان سال و ماه های ابتدای سال جدید مشاهده خواهد شد

یوسفی ادامه داد: اثرات ساماندهی خانه های خالی از سکنه در یک ماه یا دو ماه به صورت کامل قابل رویت نیست، بلکه پیش بینی من است که اثرات مثبت قانون جدید اخذ مالیات از خانه های خالی تا پایان سال و ماه های ابتدای سال جدید مشاهده خواهد شد.

 

مجلس به موارد اختلافی وزارت راه و سازمان امور مالیاتی درباره شناسایی خانه های خالی ورود می کند

وی بر ضرورت تلاش بیشتر دولت، وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی برای شناسایی بیشتر واحدهای مسکونی خالی از سکنه تأکید کرد و گفت: در شرایط کنونی شاهدیم که میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی در بحث شناسایی مساکن مذکور اختلاف نظر وجود دارد، اما قطعا مجلس و کمیسیون عمران مجلس پس از تأیید نهایی طرح اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه از سوی شورای نگهبان، به پرونده عملکرد دستگاه های مربوطه ورود خواهد کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به آمارهای اعلامی درباره وجود دو و نیم میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور، گفت: این آمار مربوط به سرشماری سال 95 بوده که از این میزان، حدود 500 هزار واحد مسکونی متعلق به کلانشهر تهران است، اما به نظر من این آمار دقیق نیست زیرا در این آمارها، برخی شهرک ها و شهرهای جدید اقماری نیز در این آمار گنجانده شده است، این در حالی است که این مناطق اصلا برای مردم جذابیت اجتماعی و اقتصادی ندارد، به طور مثال شهری در فاصله طولانی از اهواز ساخته شده که افراد برای تردد به شهر اهواز باید روزانه صدهزار تومان کرایه پرداخت کنند، خوب معلوم است که کسی برای زندگی در این مناطق داوطلب نمی شود، بنابر این این مناطق باید از آمار خانه های خالی کسر شوند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 اسلامی:

لیست خانه‌های خالی در اختیار سازمان مالیاتی قرار دارد

می متالز - وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دو مرحله لیست خانه‌های خالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده شده است، اظهار داشت: این لیست پالایش شده تا بتوانند بر آن اقدامات اجرایی داشته باشند.
 

تحویل زمین برای ساخت مسکن ملی به ۱۳۵ هزار متقاضی/ دریافت مالیات از خانه های خالی

می متالز - وزیر راه و شهرسازی خبر داد: تاکنون ۱۳۵هزار متقاضی مسکن ملی زمین تحویل گرفتند و در حال ساخت مسکن هستند و ۲۶۵ هزار نفر هم به پروژه‌ها معرفی و بعد از تشکیل پرونده به پروژه متصل می‌شوند.
 وزیر نفت:

تحریم آمریکا من و همکارانم را مصمم‌تر کرد

می متالز - وزیر نفت گفت: تحریم من توسط آمریکایی ها هیچ تأثیری ندارد، من سرمایه ای در بیرون از ایران ندارم و این اقدام آمریکایی ها تنها من و همکارانم را در پیمودن اهدافمان مصمم تر کرد.
 معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور:

دریافت مجوز کسب‌وکار بدون نیاز به شماره اقتصادی

می متالز - معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از دریافت مجوز کسب‌وکار بدون نیاز به شماره اقتصادی خبر داد و تاکید کرد: با حذف گام 45 فرآیند ثبت‌نام و تخصیص شماره اقتصادی، اشخاص حقوقی پس از ثبت شرکت یا کسب مجوز فعالیت، از نظر سازمان مالیاتی مودی تلقی می‌شوند.
 حاجی دلیگانی در صحن مجلس:

معافیت مالیاتی در زنجیره فولاد حذف شود/ قیمت دستوری معنایی ندارد

می متالز - عضو هیات رئیسه مجلس گفت: ایجاد انحصار در خرید فولاد باعث فساد می‌شود و هر گونه معافیت مالیاتی در زنجیره فولاد باید حذف شود.
 سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی تصویب شد

می متالز - سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلسی از تصویب لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس خبرداد و گفت: در نشست امروز مقرر شد تا پایان سال ۱۴۰۰ و تعیین تکلیف ایرادهای شورای نگهبان بر اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون پیشین اجرا شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما