خبر
مالیات   مسکن و اقتصاد  
خانی:

توقف قانون مالیات بر خانه‌های لاکچری در ایستگاه دولت؛ آیا منافع اقتصادی برخی افراد در خطر است؟

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: شاید دولت اصلا اعتقادی به اجرای قانون و اخذ مالیات از خانه های لوکس نداشته و شاید منافع اقتصادی برخی از افراد با اجرای این قانون به خطر بیافتد که با این شرایط مجلس باید به موضوع به صورت جدی ورود کند.

علی اصغر خانی

به گزارش می متالز، علی‌اصغر خانی عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از تعلل 7 ماهه دولت در تدوین آیین نامه اخذ مالیات از خانه های لوکس، گفت: متأسفانه با وجود تأکید نمایندگان مجلس بر ضرورت اخذ مالیات از خانه های لوکس و خانه های خالی، هنوز دولت اقدام قابل قبولی در این عرصه انجام نداده است.

 

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی اولویت اصلی کشور در حوزه مسکن، افزایش ساخت و ساز بوده که این امر نیازمند منابع اعتباری است، حال مجلس در تدوین طرح جهش تولید و تأمین مسکن، مقرر کرده که صندوق واحدی برای متمرکز کردن اعتبارات بخش مسکن  تشکیل شود یکی از منابع اعتباری این صندوق، مالیات های اخذ شده از خانه های خالی، خانه های لوکس و مالیات بر عایدی سرمایه مسکن خواهد بود.

 

افزایش اخذ مالیات از حوزه مسکن لازمه تولید یک میلیون واحدی مسکن در کشور

وی گفت: بنابر این تا وقتی که نظام مالیاتی حوزه مسکن ساماندهی نشود؛ تولید انبوه مسکن نیز به درستی اتفاق نخواهد افتاد، از این رو وقتی گفته می شود که سالانه باید حدود یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود، این مسئله به معنای اجرای این پروژه ها از سوی دولت نیست، بلکه قوه مجریه باید بستر تحقق این موضوع را فراهم کند که یکی از شاخص های افزایش اخذ مالیات از حوزه مسکن است.

 

بسیاری از واحدهای مسکونی هم لوکس بوده و هم خالی از سکنه هستند

خانی ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از واحدهای مسکونی هم لوکس بوده و هم خالی از سکنه هستند، اما دولت هنوز برای اخذ مالیات از آن ها اقدامی نکرده است و روز به روز بر قیمت این واحدهای مسکونی افزوده می شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: به نظر من مجلس در بررسی لایحه بودجه سال 1400 باید مطالبه جدی و عملی از دولت برای اخذ مالیات از خانه های لوکس و لاکچری داشته باشد، متأسفانه دولت همواره به دولت کسب منابع اعتباری سهل وصول مانند فروش ذخایر نفتی است، اما قطعا با کمی تلاش و برنامه ریزی می توان منابع اعتباری جدیدی را ایجاد کرد که به نفع جامعه خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: البته شاید دولت اصلا اعتقادی به اجرای قانون  و اخذ مالیات از خانه های لوکس نداشته و شاید منافع اقتصادی برخی از افراد با اجرای این قانون به خطر بیافتد که با این شرایط مجلس باید به موضوع به صورت جدی ورود کند. زیرا در شرایط کنونی بسیاری از مردم برای کوچک ترین کارهای خود مالیات پرداخت می کنند، اما در این میان خانه های لوکس مدام از پرداخت مالیات فرار می کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 حسینی در تشریح نشست امروز کمیسیون عمران:

مخالفت کمیسیون عمران با افزایش چشمگیر قیمت بلیط هواپیما/ تشکیل کمیته ویژه برای بررسی پرونده گرانی بلیط

می متالز - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، از مخالفت اعضای این کمیسیون با افزایش چشمگیر قیمت بلیط هواپیما خبر داد و گفت: قرار است که این موضوع ظرف مدت یک هفته در کمیته ویژه کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد.
 

امید وزیر اقتصاد به روزهای روشن بازار بورس/ زمان پذیره‌نویسی «دارا سوم» مشخص نیست

می متالز - وزیر امور اقتصادی و دارایی معتقد است که نوسان‌های چند روز اخیر بازار سرمایه را نمی‌تواند کف جدید اعلام کند.
 مدیرعامل چادرملو خبر داد:

زمان بهره‌برداری از دو طرح چادرملو + اختلاف بر سر شمول معافیت‌ مالیاتی

می متالز - مدیرعامل چادرملو با اشاره به اختلاف لاینحل با سازمان مالیاتی درباره شمول معافیت‌ها از زمان بهره برداری پروژه‌های آب شیرین خلیج‌فارس و نیروگاه خورشیدی خبر داد.
 

ورود دیوان محاسبات به اخذ مالیات بر درآمد از تراکنش‌های بانکی قبل از ۱۳۹۵

می متالز - دیوان محاسبات کشور طی نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان مالیاتی مطالبه مالیات بر درآمد عملکرد سال‌های قبل از ۱۳۹۵ ناشی از تراکنش‌های بانکی را غیرقانونی خوانده است.
 علی‌پور‌ خنکداری:

وزارت راه و شهرسازی باید تفکیک شود/پیگیری تخصصی وظایف با تفکیک حوزه راه و مسکن

می متالز - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی باید تفکیک شود، زیرا این وزارتخانه در شرایط کنونی وظایف سنگینی را بر عهده دارد، ازاین رو تفکیک دو حوزه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی می تواند به پیگیری تخصصی تر و دقیق تر برنامه ها و امور کمک کند.
 عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد

ایران شاهراه لجستیک دنیا؛ رشد ۲۳ درصدی پروازهای عبوری از آسمان کشورمان

می متالز - نجف زاده گفت: علی رغم تهدیدها، تحریم ها و ایران هراسی دشمنان شاهدیم که ایرلاین های خارجی نمی توانند از آسمان ایران چشم‌پوشی کنند، از این رو به نظر من در ماه های آتی، میزان تردد هواپیماهای خارجی از آسمان کشورمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما