خبر
مواد معدنی  
یک تیر و چندنشان؛

تاثیر مثبت واگذاری سهام دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن» به تجلی معادن و فلزات بررسی شد

می متالز - مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه­گذاری توسعه معادن و فلزات(ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزشگذاری سهام دو شرکت “صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه ” و “شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان” و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدوداً ۸۴۰۰ میلیون ریال سود(حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد که تأثیر قابل توجه­ای بر سود هر سهم پیشنهادی(EPS) سال جاری شرکت “ومعادن” می گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و لازم نماد شرکت در روزهای اخیر متوقف گردیده است.

به گزارش می متالز، در این باره گفتگویی با یونس الستی مدیرعامل شرکت “ومعادن” داشته ایم که در ذیل می خوانید:

در این واگذاری ها چه هدفی دنبال شده است؟

الستی: راهبرد و سیاست شرکت “ومعادن”  طی ماه های اخیر و پس از تشکیل شرکت سهامی عام که ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به هلدینگ است، این بود که سهام شرکت‌های پروژه­ای و برخی شرکت‌های تولیدی دارای طرح توسعه و تکمیل زنجیره ارزش را به منظور سرعت­بخشی و تمرکز بر امور اجرایی و بهره‌گیری از تخصص ­های فنی به این شرکت منتقل کند، که با واگذاری و انتقال سهام این دو شرکت، به شرکت تازه تأسیس تجلی معادن و فلزات این هدف به صورت کاملاً شفاف عملی شده و در حال ادامه و تکمیل است.

این شرکت ها چه پروژه ­هایی در حال اجرا دارند و در چه مرحله ای از پیشرفت قرار دارند؟

الستی: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان به صورت سهامی خاص جهت احداث کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن ایجاد شد و هدف این پروژه تولید کنسانتره سنگ آهن با عیار حداقل ۶۷٫۸ درصد جهت تأمین خوراک گندله­سازی ۲٫۵ میلیون تنی مجتمع فولاد خراسان است که بر اساس توافق با (ایمیدرو) مقرر شد سنگ آهن مورد نیاز این کارخانه از آنومالی معادن سنگان تأمین شود، در حال حاضر این طرح ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با راه اندازی و بهره­برداری از این پروژه خط تولید گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات سبک ساختمانی در این شرکت تکمیل و رونق می یابد.

میزان سهام (ومعادن) از این شرکت معادل ۳۵درصد است که با اقدام سهامداران شرکت در انجام افزایش سرمایه مرحله اول سهم پرداخت شده شرکت “ومعادن” به مبلغ ۱٫۰۵۰٫۰۰۰میلیون ریال جمعاً تعداد ۵۲۴٫۹۹۰٫۰۰۰ سهم از سهام این شرکت به شرکت تجلی معادن و فلزات منتقل شده است.

شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه(سهامی خاص) شرکت دیگری است که ۳۵ درصد سهم شرکت(ومعادن) از سرمایه آن به شرکت تجلی واگذار شده است.

این شرکت در حال حاضر دارای یک واحد فعال نورد میلگرد با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال است که با انجام تمهیدات لازم در تأمین منابع مالی از جمله اقدام به افزایش سرمایه (ومعادن) نیز در آن مشارکت دارد.

همچنین اجرای دو پروژه فولادسازی با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن شمش و نیز توسعه بخش نورد میلگرد در حال اجرا است، درصد پیشرفت فیزیکی این دو طرح به ترتیب ۳۵ و ۴۵ درصد است و تعداد سهام هلدینگ از این شرکت ۳۸۵٫۰۰۰٫۰۰۰ سهم است که میزان ۳۸۴٫۹۹۰٫۰۰۰ سهم به شرکت تجلی معادن و فلزات منتقل شده است.

واگذاری سهام مذکور به شرکت سهامی عام قبلی و شناسائی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان سود بر ارزش سهام “ومعادن” چه تاثیری دارد؟

الستی: انتقال سهام شرکت “ومعادن” به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات بر اساس توصیه سازمان بورس اوراق بهادار و بواسطه برنامه و رویکرد آتی حضور این شرکت در بازار سرمایه، اقدام به پذیره نویسی و لزوم شفاف سازی خالص ارزش دارائی ها و حقوق صاحبان سهام این شرکت بر اساس قیمت کارشناسی رسمی دادگستری بود که با رعایت  تمامی جنبه‌ها و اطلاعات لازم قیمت­گذاری صورت گرفت.

ارزش کل روز این شرکت ها بالغ بر ۳۹٫۵۳۹٫۷۵۱ میلیون ریال تعیین شد که پس از محاسبه درصد و تعداد سهم متعلق به شرکت (ومعادن) و البته تعداد سهامی که با ارزش کارشناسی شده به شرکت تجلی معادن و فلزات و به مبلغ ۱۳٫۸۳۸٫۵۹۷ میلیون ریال منتقل می شود(حدود ۳۵درصد) و کسر بهای تمام شده سهام منتقل شده به مبلغ ۵٫۴۲۴٫۸۹۰ میلیون ریال جمعاً نسبت به شناسائی و اعمال مبلغ  ۸٫۴۱۳٫۷۰۷ میلیون ریال سود در شرکت “ومعادن”مبادرت شد که با افزایش سود و درآمد حاصله و تأثیر مناسب آن بر شاخص­های سودآوری و سود هر سهم که به سهامداران تعلق می­گیرد.

همچنین انتقال سهام این شرکت ها به شرکت تجلی پس از تجهیز و مهیا شدن منابع مالی دو شرکت از طریق افزایش سرمایه و پرداخت سهم مربوطه صورت گرفته است.

با پیشرفت اجرای طرح ها و پروژه­های بنیادی و اثربخش در زنجیره تولید شرکت های گروه، جدای از ارزش افزوده ای که حاصل می شود، پس از  بهره برداری از طرح­های مذکور سود سالیانه قابل توجهی به شرکت تجلی معادن و فلزات نیز به عنوان شرکت فرعی و صددرصدی(ومعادن) تعلق می­گیرد که در نهایت با تلفیق حساب می­توان اذعان کرد که  در اصل این منافع دوگانه نیز به سهامداران “و معادن” که از منافع فعالیت شرکت های تابعه نیز بهره مند می‌شوند منتقل کرد که این جنبه را نیز می­توان به عنوان اثرات آتی و انتقال منافع برشمرد.

کد خبر: 136988
تاریخ: 1399/07/27 - 12:03
منبع: معدن مدیا

یونس الستی  ومعادن  انتقال سهام  ایمیدرو 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سرنوشت نامعلوم پروژه‌ "زنجیره فولاد" به کجا انجامید؟/ اذعان استاندار به ضعف دولتمردان برای بالفعل کردن ظرفیت‌های توسعه کردستان

می متالز - سرنوشت پروژه احداث "زنجیره فولاد" استان کردستان پس از گذشت ۵ سال همچنان نامعلوم است.
 در راستای شکوفایی معدنی؛

تفاهمنامه گسترش فعالیت های معدنی در آذربایجان غربی با سرمایه گذاری ایمیدرو امضا شد

می متالز - با حضور استاندار آذربایجان غربی و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تفاهم نامه گسترش و سرمایه گذاری در فعالیتهای معدن و صنایع معدنی استان امروز سه شنبه در محل این سازمان به امضا رسید.
 جوابیه کارخانه ماشین سازی تبریز به تبریزبیدار؛

اعتراضات کارگری مربوط به شرکت ریخته گری بود/ کارگران ماشین سازی مطالبات خود را دریافت کرده اند

می متالز - کارخانه ماشین سازی تبریز پیرو بروز سوءتفاهم در انتشار گزارش خبری در تبریزبیدار، جوابیه ای ارسال کرد.
 سرپرست صمت خراسان شمالی:

ایمیدرو به تعهدات خود در آلبلاغ اسفراین پایبند است

می متالز - سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: ایمیدرو به تعهدات خود در قبال معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین پایبند است و تاکنون اقدامات اولیه در خصوص اکتشاف را انجام داده است.
 

پیش بینی درآمد مالیات نقل‌وانتقال سهام در بودجه سال آینده ۶ برابر امسال

می متالز - در بودجه سال آینده پیش‌بینی‌شده درآمد مالیاتی حاصل از نقل‌وانتقال سهام در مقایسه با سال جاری ۶.۲ برابر شود.
 

آخرین جزئیات درباره تجمع کارگران ریخته‌گری ماشین سازی تبریز

می متالز - روز گذشته در حاشیه آیین معرفی مدیرعامل جدید شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز، تعدادی از کارگران با ابراز نگرانی از آینده شغلی و وضعیت کارخانه، دست از کار کشیدند تا اعتراض خود را به گوش مسوولان برسانند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما