خبر
ماشین آلات و تجهیزات معدنی   صنعت   ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی  

واردات ۷۲ میلیارد دلار ماشین‌آلات صنعتی چگونه کارخانجات داخلی را به تعطیلی کشاند؟

می متالز - در دولت‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم مجموعاً ۷۲ میلیارد دلار ماشین‌آلات صنعتی وارد کشور شده که نقش مهمی در ایجاد بحران در کارخانجات داخلی همچون هپکو و ماشین‌سازی تبریز داشته است.

به گزارش می متالز، تولید ماشین‌آلات صنعتی در دنیا به صورت یک صنعت راهبردی شناخته می‌شود که نقش بسزایی در توسعه صنعتی کشورهای مختلف ایفا کرده است. در ایران نیز از دیرباز شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید و را اندازی ماشین‌آلات صنعتی و خطوط تولید فعالیت بوده‌اند اما همچنان موانع مختلفی برای توسعه صنعت ماشین‌سازی در کشور وجود دارد.

در سال‌های گذشته اغلب مدیران و سیاستگذاران برای حمایت از تولید داخلی، رویکرد تسهیل واردات کالاهای واسطه‌ای همچون ماشین‌آلات صنعتی را در پیش گرفته‌اند زیرا گمان می‌کردند که با این روش، تجهیزات و ماشین‌آلات خطوط تولید سریع‌تر و با قیمت کم‌تر در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت و این موضوع به حمایت از تولیدکنندگان داخلی منجر خواهد شد.

این در حالی است که وابستگی تولید داخلی به ماشین‌آلات و خطوط تولید وارداتی موجب شده است تا از یک سو هزینه و زحمت تولیدکنندگان در بلندمدت افزاش پیدا کند- به دلیل لزوم دریافت خدمات تعمیر و نگهداری از خارج از کشور- و از سوی دیگر نیز صنعت ماشین‌سازی داخلی به دلیل سهولت واردات، رونق نگیرد و شرکت‌های داخلی در مقابل رقبای خارجی خود تضعیف شوند.

تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات ماشین‌آلات، تخصیص تسهیلات مالی صندوق توسعه ملی و معافیت حقوق ورودی ماشین‌آلات وارداتی از جمله مصادیق رویکرد تسهیل واردات ماشین‌آلات در کشور است که موجب شده است تا معدود قوانینی هم که برای حمایت از صنعت ماشین‌سازی در کشور تدوین شده است- مانند قانون حداکثر استفاده از توان ساخت داخل- تحت‌الشعاع قرار گرفته و حجم بالای واردات ماشین‌آلات صنعتی همچنان ادامه داشته باشد.

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده در دوره هشت‌ساله دولت‌های نهم و دهم مجموعاً ۴۰ میلیارد دلار و دو دوره هفت‌ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۳۲ میلیارد دلار ماشین‌آلات و دستگاه‌های خطوط تولید صنعتی وارد کشور شده که این آمار به معنای خروج ارز از کشور و از دست رفتن بازار برای تولیدکنندگان ماشین‌آلات داخلی است.

در این زمینه به نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌شود تا در قانون‌گذاری‌های آتی، رویکرد تسهیل واردات ماشین‌آلات صنعتی را کنار گذاشته و رویکرد حمایت هوشمند از تولید داخل را جایگزین نمایند تا بازار داخلی در اختیار تولیدکنندگان ماشین‌آلات داخلی قرار گیرد تا آن‌ها انگیزه تولید و بومی‌سازی ماشین‌آلات صنعتی را پیدا کنند.

کد خبر: 137242
تاریخ: 1399/07/25 - 17:16
منبع: مشرق نیوز

هپکو  ماشین‌آلات صنعتی  ماشین سازی تبریز 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

فروش ۵ درصد از سهام هپکو به کارگران و بازنشستگان/ نگرانی کارگران از واگذاری‌های مکرر

می متالز - قرار است پنج درصد از سهام هپکو اراک به کارگران و بازنشستگان آن واگذار شود.
 در نامه‌ی سرگشاده‌ی کارگران هپکو مطرح شد؛

مروری بر درد مشترک کارگران از هفت تپه تا هپکو/ به پرونده فساد آشکار در سازمان خصوصی‌سازی رسیدگی کنید

می متالز - جمعی از کارگران شرکت هپکو با انتشار نامه‌ای به طرح نگرانی‌های خود و سایر کارگران کشور، در مورد واگذاری شرکت‌های دولتی پرداختند و بر ضرورت افشای فساد رخ داده در آنها تاکید کردند.
 رئیس کل دادگستری استان مرکزی:

واگذاری ‌هپکو ‌نهایی شد/ دیگر اجازه حیف و میل در هپکو را نمی‌دهیم

می متالز - ‌رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به "نظارت دادگستری استان مرکزی بر روند فعالیت‌ها و واگذاری در هپکو" گفت: دیگر اجازه حیف و میل در هپکو را نمی‌دهیم.
 

نماد «تپکو» چه زمانی بازگشایی خواهد شد؟

می متالز - کارشناس سهام شرکت تولید تجهیزات ‌سنگین‌ هپکو با نماد بورسی تپکو، در مورد بازگشایی این نماد توضیحاتی ارائه کرد.
 

عرضه 5 درصد سهام هپکو به کارگران و بازنشستگان در قالب سهام ترجیحی

می متالز - تعداد 580 میلیون و 852 هزار و 85 سهم شرکت هپکو در قالب سهام ترحیجی به کارگران و بازنشستگان این شرکت فروخته می‌شود.
 آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی:

در واگذاری هپکو و آذراب خیانت شد/ دستگاه قضایی با متخلفان برخورد جدی کند

می متالز - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با تقدیر از اقدامات دادگستری کل این استا گفت: تلاش دستگاه قضا برای مشکلات هپکو و آذراب افزایش یابد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما