خبر
گمرک  
با حضور نمایندگان گمرک ایران برگزار شد:

هجدهمین اجلاس سالانه مراكز آموزش منطقه ای آسیا - اقیانوسیه سازمان جهانی گمرك

می متالز - هجدهمین اجلاس سالانه مراکز آموزش منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک در منطقه آسیا، اقیانوسیه با حضور نمایندگان گمرکات کشورهای منطقه از جمله گمرک ایران برگزار شد.

به گزارش می متالز، طی سال های اخیر این اولین بار است که از نمایندگان گمرک جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این جلسات دعوت به عمل آمده و علت آنهم آمادگی ایران برای تاسیس مرکز آموزش منطقه ای سازمان جهانی گمرک در تهران و پیگیری جدی این موضوع است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران از یک سال پیش به این سو تأسیس مرکز آموزش منطقه‌ای (WCO-RTC) را در دستور کار قرار داده  و مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران و رئیس دانشگاه شهید بهشتی تفاهم‌نامه همکاری آموزشی در این زمینه را در سال 1398 امضا کردند و به دنبال آن مرکز آموزش بین‌المللی گمرک ایران در دانشگاه شهید بهشتی تأسیس شد.

در این راستا پیگیری ایجاد مرکز آموزش منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک به مرکز آموزش و ظرفیت‌سازی گمرک ایران محول شد و این مرکز مقدمات لازم ازجمله تهیه و ارائه برنامه راهبردی، پروپوزال، گزارش تصویری امکانات آموزشی و رفاهی و پیگیری‌های مربوطه را با سازمان جهانی گمرک و نهادهای منطقه‌ای آن با موفقیت انجام داد، به طوری که برای اولین بار سازمان جهانی گمرک طی نامه‌ای خطاب به رئیس کل گمرک ایران، از مرکز آموزش گمرک ایران جهت شرکت در این اجلاس سالانه به عنوان ناظر دعوت به عمل آورد، اما به دلیل شیوع کرونا این اجلاس به صورت مجازی و با میزبانی دفتر منطقه‌ای ظرفیت‌سازی (ROCB)  برگزار شد.

 در این اجلاس که مربوط به منطقه آسیا و اقیانوسیه بود، مراکز آموزش منطقه‌ای کره جنوبی، ژاپن، چین، هند، مالزی، فیجی، هنگ کنگ، اندونزی (ناظر) و ایران (ناظر) حضور داشتند. دفتر ظرفیت‌سازی منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک در کشور تایلند مستقر است.

براساس این گزارش در این جلسه، ابتدا معاون دبیرکل سازمان جهانی گمرک در امور ظرفیت‌سازی و مدیر دفتر ظرفیت‌سازی آسیا و اقیانوسیه سخنانی ایراد کردند. این مقامات گزارشی از فعالیت‌های مرتبط با منطقه را در یک سال اخیر ارائه کرد و از علاقه‌مندی و پیگیری‌ها و گزارش‌های مرکز آموزش گمرک ایران قدردانی و اعلام حمایت کردند.

گمرک ایران در این گزارش ها، تجربیات و فعالیت‌های آموزشی و ارائه آموزش‌ها و کمک‌های ظرفیت‌سازی به کشورهای مختلف و آموزش کارکنان گمرک ایران را که به صورت مجازی و حضوری انجام می‌دهد ارائه کرد. همچنین گمرک ایران پیشنهاد کرد که مراکز آموزش منطقه‌ای کشورها، همکاری و ارتباط نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشند و برنامه‌های آموزشی مشترک اجرا نمایند که مورد توجه و تأیید این اجلاس قرار گرفت. در این جلسه نماینده

سازمان جهانی گمرک درخصوص وضعیت اقتصادی دنیا به نقل از صندوق بین‌المللی پول (IMF) اعلام کرد که رشد اقتصادی دنیا در سال 2020 به میزان منفی پنج درصد تنزل یافته است. همچنین

 کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس فعالیت‌های خود را تحت شرایط کرونا توضیح دادند و اعلام کردند که فعالیت‌های آموزشی خود را بر مبنای سیستم مجازی و یا ترکیبی از مجازی و حضوری انجام می‌دهند. جالب توجه اینکه گمرک مالزی برای فعالیت‌های مربوط به ترخیص و آموزش خود شعار (Customs on Air) را انتخاب کرده بود.

در این اجلاس که به صورت مجازی برگزارشد؛ یوسف شریف‌پور، وحید محمد تقوایی، حسین نیک‌بین، رضا گرزین، سیامک نعمتی و عبدالعزیز یوسفی از کارشناسان گمرک ایران حضور داشتند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از ۳ میلیارد دلار عبور کرد/بیش از 16 درصد ارزش صادرات غیرنفتی در اختیار معدنی ها

می متالز - بررسی کارنامه تجارت خارجی در دوره هفت ماهه امسال، گویای آن است ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی به ۳ میلیارد و ۴۹.۴ میلیون دلار رسیده که این میزان صادرات، ۱۶.۷ درصد از ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد.
 هفت ماهه امسال ثبت شد:

ارزش ۳ میلیارد دلاری صادرات بخش معدن و صنایع معدنی

می متالز - بررسی کارنامه تجارت خارجی در دوره هفت ماهه امسال ( فروردین لغایت مهر) گویای آن است ارزش صادرات بخش معدن وصنایع معدنی به ۳ میلیارد و ۴۹.۴ میلیون دلار رسیده که ۱۶.۷ درصد از ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد.
 رئیس کل گمرک ایران، اعلام کرد:

ترخیص بیش از نیمی از كالاهای اساسی در 40 روز گذشته

می متالز - رئیس کل گمرک ایران طی گفت‌وگویی ضمن تشریح ضوابط و چگونگی ترخیص کالاهای اساسی و اقلام مرتبط با تولید، گفت: در راستای اجرای تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، در 37 روز گذشته بیش از نیمی از کالاهای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شده است.
 از سوی متولیان تجاری ابلاغ شد

بسته سیاستی جدید برای رسوب‌زدایی

می متالز - بسته جدید سیاستی برای مقابله با رسوب کالا ابلاغ شد. معاون فنی گمرک تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه، به همراه ضوابط مربوطه را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرد.
 رییس کل گمرک اعلام کرد؛

ترخیص بیش از ۲ میلیون تن کالا در کمتر از یک ماه

می متالز - رئیس کل گمرک گفت: از ۱۱ مهرماه سال جاری تا ۱۸ آبان ماه، در مجموع ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تن کالا از مجموع ۴ میلیون تن، از گمرکات کشور ترخیص شده است.
 بخش خصوصی بسته جدید رفع تعهد ارزی را ارزیابی کرد

سلاح ارزی ضد رسوب

می متالز - بسته جدید رفع تعهد ارزی در حالی هفته گذشته ابلاغ شد که به‌طور رسمی مجوز استفاده از ارز متقاضی و واردات بدون انتقال ارز به تجار اعطا شد. این امکان در شرایطی فراهم شده که به تازگی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است رویه استفاده از ارز متقاضی از سال ۹۷ وجود داشته و مکانیزم جدیدی به حساب نمی‌آید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما