خبر
زغال سنگ  

چرا زغال سنگ حرارتی استرالیا علی رغم نبود تقاضای چینی ها بالا رفت؟

می متالز - ممنوعیت غیر رسمی واردات زغال سنگ استرالیا به چین اثر خود را به تدریج بر حجم محموله های وارد شده گذاشته و در نوامبر تاکنون افت شدید داشته است ولی برای قیمت ها اتفاق عجیبی رخ داده است.

به گزارش می متالز، چین دو نوع زغال سنگ از استرالیا وارد می کرده، زغال سنگ کک شو مورد استفاده در تولید فولاد و زغال سنگ حرارتی برای تولید برق که در صنایع دیگری چون سیمان و سرامیک هم به کار می رود. طبق انتظار کاهش تقاضای چین برای زغال سنگ کک شو موجب افت قیمت آن شده  و به پایین ترین سطح 4 سال اخیر رسیده حدود 105 دلار هر تن فوب استرالیا شده است. قیمت 25.1 درصد نسبت به اوج 140 دلار اکتبر یعنی قبل از انتشار خبر این ممنوعیت ها، کمتر شده است. ولی در مورد زغال سنگ حرارتی برخلاف زغال سنگ کک شو قیمت در مسیر عکس در حال حرکت است. قیمت فعلی حدود 63.25 دلار هر تن فوب است که نزدیک بالاترین قیمت 7 ماه اخیر است و نسبت به کمترین قیمت سال جاری در سپتامبر تا 30 درصد رشد داشته است. در نوامبر هم تا 7 درصد بالا رفته است.
سوال این است که چرا قیمت زغال سنگ حرارتی استرالیا  علیرغم کاهش خرید چینی ها بالا می رود. آمار نشان می دهد در اکتبر 33 کشتی حامل زغال سنگ، استرالیا را به مقصد چین ترک کرده اند در حالی که در ماه ژوئن سال جاری این رقم 124 کشتی بوده است. البته آمار نشان می دهد کل صادرات زغال سنگ استرالیا لطمه زیادی ندیده  و میزان خروجی های اکتبر 29.34 میلیون تن بوده که تنها کمی از 29.86 میلیون تن سپتامبر کمتر بوده است حتی در ماه ژوئن با بالاترین آمار، این رقم 32.7 میلیون تن بود.
این نشان می دهد استرالیا توانسته مشتریان جدیدی برای زغال سنگ خود به جز چینی ها پیدا کند. از طرف دیگر چینی ها هم باید به دنبال یک عرضه کننده دیگر می بودند در حالی که انتخاب های زیادی برای زغال سنگ با کیفیت مشابه استرالیا نداشته اند. یکی از این گزینه ها افریقای جنوبی است که قیمت زغال سنگ حرارتی آن 17.5 درصد نسبت به اواسط اکتبر رشد داشته 67.09 دلار شنیده شده است که در واقع تقاضای چینی ها این قیمت را بالا برده  است. از طرفی افزایش قیمت محصول مشابه استرالیایی ها قیمت زغال سنگ حرارتی استرالیا را نیز بالا کشاند.
در کل به نظر می رسد بازار زغال سنگ حرارتی دارد خود را با این احتمال که چین از استرالیا خرید کمتری می کند و در عوض از سایر عرضه کننده ها حتی به قیمت بالاتر خرید می کند تطبیق می دهد.

کد خبر: 143252
تاریخ: 1399/08/27 - 22:01
منبع: ایفنا

زغال سنگ حرارتی استرالیا  زغال سنگ کک شو 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کاهش واردات زغال سنگ به چین

می متالز - واردات زغال سنگ کک شو به چین در ماه اکتبر افت ماهانه 12.2 درصدی داشته 5.9 میلیون تن شد که به دلیل افت شدید خرید از استرالیا بود.
 

زغال سنگ به بالاترین سطح ۵ ماه اخیر رسید

می متالز - شاخص قیمت زغال سنگ کک شو در بنادر استرالیا دیروز سه شنبه ۱۵ سپتامبر با جهش قابل ملاحظه ۶.۳ دلار معادل ۵.۵۷ درصد مواجه و به محدوده ۱۲۰ دلار نزدیک شد که رکورد قیمت ۵ ماه اخیر است.
 

قیمت جهانی زغال سنگ افزایشی شد

می متالز - به دنبال افزایش تقاضا برای خرید زغال سنگ کک شو در بازارهای چین که یکی از بزرگترین مصرف کننده این ماده معدنی به شمار می آید، بهای آن دراولین روز معاملات بازار 2020 در بازارهای آمریکا با افزایش روبرو شد.
 

قیمت جهانی زغال سنگ افزایشی شد

می متالز - به دنبال افزایش تقاضا برای خرید زغال سنگ کک شو در بازارهای چین که یکی از بزرگترین مصرف کننده این ماده معدنی به شمار می آید، بهای آن دراولین روز معاملات بازار 2020 در بازارهای آمریکا با افزایش روبرو شد.
 رمضان کریتی ثانی عنوان کرد:

هشتمین کارگاه استخراج مکانیزه لانگوال طبس در بهمن ماه سال جاری وارد فاز بهره برداری می شود

می متالز - مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس ضمن اعلام این خبر افزود: با اتمام عملیات استخراج هفتمین کارگاه لانگوال، برنامه انتقال حدود 3000 تن تجهیزات به سطح جهت سرویس و نگهداری و آماده سازی (اورهال) برای کارگاه های بعدی، از ابتدای مهرماه 1398 آغاز شد که علیرغم مشکلاتی از قبیل منحصر به فرد و تخصصی بودن اقلام تجهیزاتی و دشواری بازیابی، جابجایی، دمونتاژ و مونتاژ مجدد این تجهیزات در اعماق زمین و فضاهای محدود معدن، برنامه اورهال با تکیه بر سوابق و تجارب منحصر به فرد کارکنان شرکت، با سرعت و کیفیت مناسبی اجرا شده و تا پایان آذرماه، بیش از نود درصد پیشرفت داشته است.
 

عرضه سهام معادن زغال سنگ کرمان در بورس درحال پیگیری است

می متالز - مدیرعامل شرکت معادن زغال سنگ کرمان گفته که تلاش شرکت متبوع او دایر بر مکانیزاسیون فرآیندهای مختلف کاری اعم از پیشروی و استخراج است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما