خبر
اقتصاد  
ریگی‌ میرجاوه با اشاره به سفر هیات اقتصادی زاهدان به پاکستان

تجارت مرزی ایران و پاکستان ظرفیت بالایی در توسعه مناسبات اقتصادی 2 کشور دارد

می متالز - ریگی‌ میرجاوه، رئیس اتاق زاهدان که در راس هیاتی تجاری برای شرکت در هشتمین کمیسیون مشترک مرزی سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان پاکستان به این کشور سفر کرده است، می‌گوید: تجارت آزاد و ترجیحی، تهاتر کالا، ترانزیت و ویزای تجاری از جمله مسائل بررسی شده در این کمیسیون بوده است.

ریگی‌ میرجاوه، رئیس اتاق زاهدان که در راس هیاتی تجاری برای شرکت در هشتمین کمیسیون مشترک مرزی سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان پاکستان به این کشور سفر کرده است، می‌گوید: تجارت آزاد و ترجیحی، تهاتر کالا، ترانزیت و ویزای تجاری از جمله مسائل بررسی شده در این کمیسیون بوده است.

به گزارش می متالز، رئیس اتاق زاهدان در راس هیاتی تجاری برای شرکت در هشتمین کمیسیون مشترک مرزی استان سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان به این کشور سفر کرد. در این این هیات ماندانا زنگنه، معاون اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان نیز هیات اقتصادی اتاق زاهدان را همراهی کرده است.

عبدالحکیم ریگی‌ میرجاوه، در مورد این سفر می‌گوید: این سفر دستاوردهای خوبی در حوزه روابط تجاری میان ایران و پاکستان داشت. در این نشست مباحثی درباره تجارت آزاد با پاکستان، بازنگری در تعرفه ترجیحی و وضعیت ترانزیت ویزای تجاری عنوان شد. همچنین تهاتر کالا میان دو کشور مورد توجه بود.

او ادامه می‌دهد: پس از بحث و بررسی مسائل و مشکلات مربوط به تجارت دو کشور و دو استان هم‌جوار در دو سوی مرز راهکارهای لازم ارائه شد، اینکه بتوان از زمینه‌های موجود برای توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری بانکی را بررسی کرده و تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شود.

او تصریح می‌کند: تجارت مرزی میان دو کشور اهمیت بالایی دارد و دو استان هم‌جوار ایران و پاکستان در توسعه صادرات نقش اصلی ایفا می‌کنند.

او درباره مرزهای می‌گوید: با توجه به اهمیت مرز ریمدان-گبد مقرر شد زیرساخت‌های لازم برای فعالیت این دو مرز در دو طرف مرز توسعه ‌یافته و دو استان همزمان این مرز را فعال کنند. برای فعالیت مرزهای کوهک-پنجگور و پیشین-مند هم مقرر شد پیگیری‌های لازم توسط طرفین طی دو ماه آینده انجام شود و نتیجه آن به دیپلمات‌های طرفین اعلام شود.

درباره وضعیت گمرک میان دو کشور ریگی‌میرجاوه می‌گوید: مقرر شد تخلفات گمرکی و تعرفه توجیهی PTA پس از طرح خواسته تجار از طریق مراجع ذی‌ربط کشوری پیگیری و نتیجه را اعلام کنند. همچنین ساعت کار گمرکات تفتان-میرجاوه، ریمدان –گبد، پیشین –مند و کوهک-پنجگور با هدف تسریع فرایندهای تجاری و کاهش اتلاف وقت میان دو استان به مدت سه ماه افزایش یابد. انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک در سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان برای بازاریابی و توسعه تجارت فی‌مابین طی سه ماه آینده توسط اتاق‌های بازرگانی دو استان از موضوع‌های دیگر بود.

ریگی‌ میرجاوه معتقد است: پیگیری برای ایجاد معبر جدید از منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه به کشور پاکستان با هدف تسهیل تردد کالا هم ازجمله تفاهمی بود که در بخش تجاری و بازرگانی به تصویب طرفین رسید. همچنین در این نشست قرار شد در پارکینگ‌های NLC تفتان، پکمچ و پدک برای رانندگان ترانزیتی امکانات رفاهی ایجاد شود و در حوزه بانکی هم تمهیداتی برای احیا روابط بانکی میان دو کشور اتخاذ شود.

او ادامه می‌دهد: ایجاد گیت‌های جداگانه تجار در گمرکات تردد سریع کامیون‌های ایرانی حامل مواد فاسدشدنی در مبادی مرزی، رفع مشکلات سوختی کامیون‌ها، افزایش بازار محوری مسیر راه‌آهن تفتان -کویته از 16 به 22 تن ازجمله تفاهم‌های این حوزه بود و طرف پاکستانی هم درخواست‌هایی برای ایجاد مسیرهای ریلی چابهار به گوادر، کشتیرانی بندرعباس-چابهار-گوادر-کراچی و بالعکس به همراه احیا خط هوایی کراچی-کویته-زاهدان-چابهار-کراچی-کویته-زاهدان-مشهد را عنوان کرد که قرار شد این خواسته در کشور مطرح و بررسی شود.

به گفته او برای تهاتر برخی کالاها میان ایران و پاکستان نیز در جریان این سفر تعیین تکلیف شده است.

کمیته مشترک مرزی استان سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان براساس اجلاس مشترک دو کشور هرساله در یکی از دو استان به‌صورت نوبتی برگزار می‌شود.

قرار است اجلاس مشترک تجاری مرزی استان سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان مهرماه سال آینده به میزبانی زاهدان برگزار شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

خروج ۲.۵۱۷ میلیارد ریال از منابع صندوق‌های درآمد ثابت در هفته گذشته

می متالز - بیشترین جذب منابع مالی در صندوق‌های توسعه صادرات و ایران زمین به ترتیب با ۵۶۱ و ۵۵۹ میلیارد تومان صورت گرفته است. بیشترین ابطال و خروج سرمایه نیز در صندوق‌های ثابت حامی و اندیشه ورزان صبا به ترتیب با ۵۸۱ و ۴۱۷ میلیارد تومان صورت گرفته است.
 رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی:

وزیر جدید صنعت بخش عمده‌ای از کارهای انباشته را سروسامان داده است

می متالز - جمشید نفر رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی می‌گوید: وزارت بزرگی همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت تا مدت‌ها با سرپرست اداره می‌شد اما با تصمیم‌های شجاعانه‌ای که در طول همین یک ماه و اندی از سوی آقای رزم‌حسینی گرفته شد، بخش عمده‌ای از کارهای انباشت شده، سروسامان پیدا کرد.
 نایب‌رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی:

از ظرفیت بازارچه‌های مرزی برای توسعه صادرات استفاده شود

می متالز - سید مصطفی موسوی با تأکید بر اهمیت بازارچه‌های مرزی در توسعه صادرات و به‌ویژه نقشی که این بازارها در صادرات با کشورهای همسایه ازجمله عراق ایفا می‌کند، بر تقویت این بازارچه‌های مرزی و راه‌اندازی آن‌ها در جوار کشورهای همسایه تأکید کرد تا کالاهای موردنیاز کشور از طریق این بازارها تأمین شود.
 نگاهی به عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه صادرات:

کاهش ارزش صندوق به کمتر از ۸۰۰ میلیارد ریال

می متالز - ترکیب دارایی‌های صندوق بر اساس آخرین اطلاعات مندرج در وب سایت این صندوق شامل سهام و حق تقدم شرکت‌ها به میزان ۸۷.۵ درصد و ۱۲.۵ درصد نیز سایر دارایی‌ها است.
 

نیاز به بانک‌ مشترک ایران و پاکستان

می متالز - عضو هیات‌رئیسه اتاق مشترک ایران و پاکستان اظهار کرد:‌ برای تسهیل در انتقالات ارزی، بانک‌های‌ مرکزی ایران و پاکستان باید به توافق برسند و بتوانند راهی باز کنند که راه‌اندازی بانک ‌مشترک می‌تواند در این راستا باشد.
 

اولین گام رونق تولید باشد

می متالز - اگر شرایط پولی و ارزی کشور به سمت و سوی درست هدایت شود و شیوه‌های گذشته تغییر پیدا کند می‌توان امیدوار بود که ‌بتدریج یخ‌های تولید باز می‌شود و تولیدکنندگان این امکان را پیدا می‌کنند که در فضای مطلوب فعالیت کنند و بیش از گذشته به فکر توسعه صادرات باشند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما