خبر
بورس و سهام   خودرو  
حیاط خلوت خودروسازان و کلاهی که بر سر سهامداران خرد می‌رود:

شما سود خالص "خشرق" را محاسبه کنید!

می متالز - شناسایی تنها ۶۴۰ میلیون تومان سود خالص از فروش ۴۳۳ میلیارد تومانی شرکت الکترونیک خودرو شرق در ۶ ماهه نخست سال مالی ۱۳۹۹ هم در نوع خود جالب است.

به گزارش می متالز به نقل از بورس نیوز، در شرایطی که در روز‌های گذشته نیز گزارش‌های متعددی را از وضعیت نگران‌کننده قطعه‌سازان به واسطه ایفای نقش حیاط خلوت شرکت‌های خودروسازی در وبسایت بورس‌نیوز منتشر کردیم، اینبار صورت‌های مالی ۶ ماهه حسابرسی شده شرکت الکترونیک خودرو شرق حاکی از تکرار همان رخداد‌های مذکور و اجحاف در حقوق سهامداران خرد است.

شناسایی تنها ۶۴۰ میلیون تومان سود خالص از فروش ۴۳۳ میلیارد تومانی شرکت الکترونیک خودرو شرق در ۶ ماهه نخست سال مالی ۱۳۹۹ هم در نوع خود جالب است و هم زنگ خطری دیگر برای سهامداران و سرمایه گذاران احتمالی این صنایع در سال جاری به شمار می‌آید.

از نکات قابل ذکر صورت‌های مالی حسابرسی شده ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ این شرکت، می‌توان به افزایش مقادیر فروش انواع دسته سیم‌های خودرو‌ها و همچنین افزایش محسوس مبالغ فروش کل اشاره داشت.

علی‌رغم این موضوع افزایش چشمگیر بهای تمام شده محصولات شرکت در این مدت در مقایسه با سال مالی گذشته تا حدود بسیاری مبالغ فروش این شرکت را پوشش داد.

جریان وجوه نقد نگران‌کننده و سهم بالای هزینه‌های فروش عمومی و اداری و نیز هزینه‌های مالی در کاهش سود خالص این شرکت در سال گذشته از دیگر نکات قابل تامل است.

کد خبر: 143705
تاریخ: 1399/08/29 - 11:41
منبع: بورس نیوز

قطعه‌سازان  الکترونیک خودرو شرق  خشرق 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر عامل کروز:

امسال تا نهم آذر نود و نه اشتغال 2200 نفر با نهضت داخلی سازی را محقق کردیم

می متالز - بزرگترین و پیشرفته ترین قطعه ساز کشور با افزایش میزان تولید خود در سال جهش تولید، برای بالغ بر 12هزار نفر به صورت مستقیم و 50هزار نفر به صورت غیر مستقیم در کشور اشتغال پایدار ایجاد کرده است. گروه قطعه سازی کروز علارغم وجود مشکلات بسیار پیرامون تحریم، گمرک، عدم پرداخت مطالبات و... سعی در تامین به موقع قطعات مورد نیاز خودروسازان دارد.
 

بخشی‌نگری آفت صنعت قطعه‌سازی است

می متالز - بخشی‌نگری مانع از ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط برای ترخیص به موقع کالا از گمرک شده است.
 دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو مطرح کرد:

در صورت تامین ارز توسط بانک مرکزی ما مخالف واردات خودرو نیستیم/ حرف ما این است دولت نباید از شرکت هایی که ما را تحریم کردند به صورت انبوه خودرو وارد می کرد

می متالز - آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو در مورد ممنوعیت واردات خودرو گفت: مشکل ممنوعیت واردات خودرو تامین ارز بوده و نه چیز دیگری، یعنی به خاطر حمایت از تولید داخلی نبوده که خودرو وارد نمی شده است بلکه بحث اصلی تامین ارز بوده است و در مورد آن هم باید بانک مرکزی نظر بدهد که آیا در شرایط فعلی که برای تامین غذا، دارو و کالاهای اساسی دیگر با مشکل مواجه هستیم آیا می تواند برای واردات خودرو ارز تامین کند یا خیر.
 دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو مطرح کرد:

حدود 150 هزارنفر از پرسنل قطعه سازان خودرو تعلیق شده اند/ کل مطالبات زنجیره تولید قطعه سازی به 40 هزار میلیارد تومان رسیده است

می متالز - دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو گفت: برآورد ما از پرسنلی که در فرآیند کاهش تولید خودرو تعلیق شده اند چیزی حدود 150 هزار نفر است که امیدواریم با اصلاح شیوه قیمت گذاری و اصلاح قانون همه این افراد به کارشان برگردند.
 

مردودی خودروسازان و قطعه‌سازان در سودآوری

می متالز - خودروسازی و قطعه‌سازی اگرچه دو صنعت استراتژیک در ایران به شمار می‌روند، با این حال آمارها نشان می‌دهند در بین صنایع داخلی، بدترین وضعیت را از نظر سودآوری از سال گذشته تا پایان شهریور امسال (در سه بازه زمانی مختلف) داشته‌اند.
 محمدرضا نجفی‌منش:

کشف قیمت خودرو در بورس واقعی و ملاک فروش خودروسازان باشد

می متالز - محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، عرضه خودرو در بورس با هدف کشف قیمت را اقدام مناسبی می‌داند اما معتقد است این کار باید مشروط به این انجام شود که پس از کشف قیمت، خودروسازان هم به همان قیمت محصولات را به فروش برسانند و به‌صورت دستوری قیمت‌های پایین‌تری تعیین نشود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما