خبر
اقتصاد   بورس و سهام  

نقش صندوق ضمانت صادرات در تامین مالی از طریق بازار سرمایه

می متالز - انتخاب صندوق ضمانت صادرات به عنوان ضامن از جمله راهکارهایی است که می‌تواند شرایط انتشار اوراق بدهی را برای بنگاه‌های تولیدی تا حد زیادی تسهیل کند که متاسفانه تا کنون اجرایی نشده است.

به گزارش می متالز، سهم بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها طی سال‌های اخیر، همواره کمتر از ۱۰ درصد بوده است.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد در بهترین حالت، تنها حدود هشت درصد منابع مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور در سال‌های اخیر از طریق منابع بازار سرمایه تامین شده است، که این حجم از تامین مالی از طریق بازار سرمایه با کشور‌های اروپایی که نظام تامین مالی آن‌ها نیز عمدتا مبتنی بر منابع بانکی است، فاصله زیادی دارد.

با توجه به محدودیت منابع بانک‌ها ، تأمین مالی از سیستم بانکی نمی‌تواند گزینه مناسبی برای رفع مشکل سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و خدماتی باشد.

روش دیگر تأمین مالی، استفاده از ابزارها و منابع بازار سرمایه و انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی و صکوک در بورس و فرابورس است.

استفاده از اوراق بدهی یا صکوک به‌عنوان گزینه‌های جدید تأمین مالی می‌تواند فرصت مناسبی را برای فعالان اقتصادی حوزه صادرات فراهم آورد تا در مسیر توسعه و افزایش فعالیت بنگاه‌ها گام بردارند.

توسعه بازار بدهی، تنوع و نوآوری در ابزارهای موجود و طراحی ابزارهای جدید توانسته نظام تأمین سرمایه در گردش از طریق بازار سرمایه را بیش‌ازپیش گسترش دهد.

اما بازار اوراق بدهی در ایران بازاری نوپا و کم‌عمق است.

در بازار سرمایه با اینکه مشکلات موجود در زمینه فقهی انتشار اوراق بهادار برای زدودن شبهه ربوی بودن «اوراق قرضه» متداول تقریباً حل شده، اما برخی قوانین و مقررات مانند تعیین رکن ضامن، نه تنها سرعت انتشار اوراق بدهی را توسط بنگاه‌ها کاهش می‌دهد، بلکه با بالا رفتن هزینه انتشار اوراق، سبب کاهش تمایل بنگاه‌ها به انتشار اوراق بدهی شده است.

ضامن به عنوان نهادی که پرداخت اصل و سود اوراق منتشر شده را در صورت نکول ناشر ضمانت می‌کند، تقریباً در بسیاری از کشورها نیز از نخستین شروط انتشار اوراق بدهی است.

انتخاب صندوق ضمانت صادرات به عنوان ضامن از جمله راهکارهایی است که می‌تواند شرایط انتشار اوراق بدهی را برای بنگاه‌های تولیدی تا حد زیادی تسهیل کنند و متاسفانه تا کنون اجرایی نشده در حالیکه صندوق همیشه آمادگی خود را برای اینکار اعلام نموده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 پیش گشایش:

دوری از حاشیه، تایم میانی بازار را مثبت می‌کند

می متالز - بااین‌حال درصورتی‌که شاهد برخی خبر‌های حاشیه‌ای از مجلس نباشیم به نظر می‌رسد که به‌تدریج شاهد بهبود روند معاملات بازار در ساعات میانی و پایانی بازار باشیم.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

"حقوقی‌ها"، به بی‌اعتمادی بازار دامن نزنید...

می متالز - منفی‌های روز گذشته دلایل بنیادی نداشت و ناشی از رنج منفی در معاملات "شستا" و "خودرو" بود. این رنج منفی در بازاری که چند ماه منفی را پشت سر گذاشته، باعث ترس دوباره برخی سهامداران شد.
 

روز ۱۶ هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه

می متالز - امروز طی یک میلیون و ۴۵۰ هزار نوبت داد و ستد بیش از ۱۱ میلیارد و ۸۱۵ میلیون سهم و اوراق بهادار دست به دست شد و به این ترتیب ارزش معاملات به بیش از ۱۱ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان رسید. همچنین در فرابورس نیز ارزش معاملاتی نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان شد.
 شمس عنوان کرد؛

تاثیر مستقیم گشایش‌های اقتصادی بر رونق بورس

می متالز - مدیرعامل سبدگردان پاداش سرمایه معتقد است: تغییرات رویکردهای سیاسی تاثیر مثبتی در تعاملات بین‌المللی اقتصادی دارد که تاثیر مستقیمی بر رونق بازارسرمایه خواهد داشت.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

اثر نوسان دلار ۲۶ هزار تومانی بر بورس/ مهمترین تهدید و فرصت فعلی

می متالز - کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اثر نوسان دلار بر روند بورس، مهمترین تهدید و فرصت فعلی را اعلام کرد و گفت: با عدم افزایش نرخ سود و بهره بانکی، باراز سهام قطعاً نسبت به رقبا پیش‌تاز خواهد بود.
 

بررسی لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس

می متالز - محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از بررسی لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما