خبر
اقتصاد   بورس و سهام  

خرید اوراق دولت در بازار سرمایه طی همه روزهای معاملاتی میسر شد

می متالز - براساس تمهیدات وزارت امور اقتصاد و دارایی، متقاضیان می‌توانند در همه روزهای معاملاتی از طریق بازار سرمایه اوراق دولت در نمادهای منتشره را بخرند.

به گزارش می متالز، در ادامه اقدام‌های وزارت امور اقتصاد و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور طی ماه‌های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری ۲۵ هفته حراج اوراق بدهی میان بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و ۳ مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرده است.

بر اساس این گزارش، بنابر تصمیم‌های گرفته شده برای تأمین مالی بهینه در هفته جاری بیست و پنجمین هفته حراج اوراق بدهی و متعهد پذیره نویسی اوراق مالی اسلامی در تاریخ‌های ۲۷ و ۲۸ آبان برگزار شد که پس از دریافت سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یاد شده درسامانه‌های بازار بین بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، در مجموع مبلغ ۲ هزار و ۵۶۵ میلیارد تومان اوراق فروش رفت.

این گزارش خاطرنشان می‌سازد، با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری ۲۴ چهار هفته عرضه اوراق بدهی دولت و ۲ مرحله پذیره‌نویسی اوراق تا تاریخ ۲۰ آبان امسال در مجموع معادل ۱۰۹ هزار و ۸۷۴ میلیارد تومان شامل ۳۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و ۷۳ هزار و ۱۷۴ میلیارد تومان اوراق نقدی تأمین مالی انجام شده بود.

وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع روند تحولات متغیرهای اقتصادی و روند سنجه‌های پایداری بدهی‌های دولت در قالب سناریوهای مختلف و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با در نظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست‌گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اوراق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می‌کند.

براساس تمهیدات اتخاذ شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، متقاضیان می‌توانند در تمامی روزهای معاملاتی از طریق بازار سرمایه نسبت به خرید اوراق دولت در نمادهای منتشره اقدام کنند.

یادآور می‌شود پیش از این خرید اوراق دولت در بازار سرمایه صرفاً در یک روز معاملاتی در هر هفته میسر بود.

بدیهی است نتیجه رویکرد صدرالذکر حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین فاکتورهای کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 پیش گشایش:

دوری از حاشیه، تایم میانی بازار را مثبت می‌کند

می متالز - بااین‌حال درصورتی‌که شاهد برخی خبر‌های حاشیه‌ای از مجلس نباشیم به نظر می‌رسد که به‌تدریج شاهد بهبود روند معاملات بازار در ساعات میانی و پایانی بازار باشیم.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

"حقوقی‌ها"، به بی‌اعتمادی بازار دامن نزنید...

می متالز - منفی‌های روز گذشته دلایل بنیادی نداشت و ناشی از رنج منفی در معاملات "شستا" و "خودرو" بود. این رنج منفی در بازاری که چند ماه منفی را پشت سر گذاشته، باعث ترس دوباره برخی سهامداران شد.
 

روز ۱۶ هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه

می متالز - امروز طی یک میلیون و ۴۵۰ هزار نوبت داد و ستد بیش از ۱۱ میلیارد و ۸۱۵ میلیون سهم و اوراق بهادار دست به دست شد و به این ترتیب ارزش معاملات به بیش از ۱۱ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان رسید. همچنین در فرابورس نیز ارزش معاملاتی نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان شد.
 شمس عنوان کرد؛

تاثیر مستقیم گشایش‌های اقتصادی بر رونق بورس

می متالز - مدیرعامل سبدگردان پاداش سرمایه معتقد است: تغییرات رویکردهای سیاسی تاثیر مثبتی در تعاملات بین‌المللی اقتصادی دارد که تاثیر مستقیمی بر رونق بازارسرمایه خواهد داشت.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

اثر نوسان دلار ۲۶ هزار تومانی بر بورس/ مهمترین تهدید و فرصت فعلی

می متالز - کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اثر نوسان دلار بر روند بورس، مهمترین تهدید و فرصت فعلی را اعلام کرد و گفت: با عدم افزایش نرخ سود و بهره بانکی، باراز سهام قطعاً نسبت به رقبا پیش‌تاز خواهد بود.
 

بررسی لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس

می متالز - محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از بررسی لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما