خبر
بانک ها   مسکن و اقتصاد  
وزیر راه و شهرسازی:

بانک‌ها عامل افزایش قیمت مسکن شدند

می متالز - وزیر راه و شهرسازی معتقد است بانک‌ها یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن هستند و از این طریق توانسته‌اند در کسب‌ کارهای خود سیستم ذخیره‌سازی برای توانمندسازی ایجاد کنند.

بانک‌ها عامل افزایش قیمت مسکن شدند

به گزارش می متالز، محمد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا طرح ملی مسکن می‌تواند مشکل ایران و مستأجران را حل کند، تصریح کرد: تحولات بخش مسکن تقریباً بی‌ارتباط با بحث عرضه و تقاضاست. در سال ۹۱ که بالاترین عرضه مسکن در کشور روی داده رشد جهشی قیمت مسکن اتفاق افتاده است.

وی افزود: بر اساس منحنی آمار بانک مرکزی و تحلیل‌های اقتصادی بخش اقتصاد مسکن در وزارت راه و شهرسازی از اوایل دهه هفتاد به این سو می‌بینیم نرخ دلار، طلا و یک مترمربع واحد مسکونی همپای هم افزایش یافته است، یعنی مسکن خیلی شدید از بازارهای موازی تأثیر می‌گیرد، نه‌تنها مسکن بلکه بسیاری از بازارهای اقتصادی متأثر از قیمت دلار است.

تقاضای غیرمصرفی را از بازار مسکن خارج می‌کنیم

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در ارتباط با تحولات اقتصادی کشور مهم‌ترین کاری که باید انجام دهیم این است که تقاضای غیرمصرفی را از بازار مسکن خارج کنیم، این مساله نیاز دارد که قوانینی را ایجاد کنیم تا فقط تقاضا در بازار مسکن مصرفی باشد. بخشی از تقاضا هم که برای حفظ ارزش پول به این حوزه می‌آید که از گذشته تا امروز اکثر افزایش قیمت‌ها متأثر از هجوم منابع در اختیار بانک‌ها و مؤسسات مالی بوده است که چند صد واحد مسکن را خریداری کرده‌اند تا حفظ ارزش پول را انجام دهند.

اسلامی با بیان اینکه از این طریق بانک‌ها توانسته‌اند در کسب‌ کارهای خود سیستم ذخیره‌سازی برای توانمندسازی ایجاد کنند، بیان کرد: ازاین‌رو مهم‌ترین نیاز شرایط کنونی کشور این است که بحث ساخت‌و‌ساز مسکن را حمایت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت مردم را به حال خود رها نکرده است، اضافه کرد: نکته حائز اهمیت برای ما از لحاظ فلسفه وجودی و وظیفه ذاتی این است که بر اساس قانون اساسی و شرح وظایف قانونی وزارت راه و شهرسازی با برنامه‌ریزی زمینه خانه‌دار شدن مردم فراهم شود و آنها بتوانند به‌سهولت صاحب خانه شوند.

ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکونی طی سال‌های اخیر

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه وزارت متبوعه خود، تصریح کرد: این برنامه‌ریزی در قالب طرح جامع مسکن دنبال شده است. در مطالعات این طرح، خروجی آن بوده است که در ارتباط با رشد تقاضا یا عقب‌ماندگی در این بخش بتوانیم مطالعات انجام‌شده را در قالب یک برنامه پابرجا تنظیم کنیم تا مردم در مدت معین خانه‌دار شوند.

اسلامی توضیح داد: سالانه حدود ۷۰۰ هزار ازدواج بدون در نظر گرفتن عاقبت برخی ازدواج‌ها، در کشور ثبت می‌شود. تعدادی از این زوج‌های جوان به‌دلیل آن‌که در دهک‌های بالا هستند و خانواده‌های آنها استطاعت مالی دارند می‌توانند خانه مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وی یادآوری کرد: حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی طی سال‌های اخیر ساخته شده است،‌ تفاضل این عدد صورت مساله ایران برای تأمین مسکن است. مطابق مطالعات عدد عرضه ۴۰۰ هزار واحد را استحصال کرده‌ایم که طرح ملی مسکن نیز بر این اساس طراحی شده است. این فرآیند در دستور کار قرار گرفت و ثبت‌نام گسترده ۱.۵ میلیون نفر انجام شد. پس از پالایش این تعداد ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند، این غیر از افرادی است که در طرح مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند.

تحویل ۳۰۰ هزار مسکن به مردم

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به تکمیل و تحویل حدود ۳۰۰ هزار مسکن به مردم گفت:‌ در طرح ملی مسکن در قالب سه وضعیت برای ساخت مسکن برنامه‌ریزی کرده‌ایم؛ یکی از این‌ها در اختیار گذاشتن زمین به‌صورت گروهی و انفرادی برای ساخت مسکن است. این گروه‌ها ۲، ۴ و حداکثر ۸ نفره است که با مشارکت بنیاد مسکن اجرا می‌شود. عدد اولیه این قالب ۱۳۰ هزار است که تا ۲۳۰ هزار واحد افزایش می‌یابد.

اسلامی اضافه کرد: بخشی از این پروژه‌ها در مرحله تحویل زمین،‌ شماری در مرحله آماده‌سازی،‌ بخشی از آنها در فونداسیون و تعدادی در مرحله اسکلت قرار دارد.

وی با ابراز این‌که ۲۶۵ هزار واحد در قالب مجتمع‌سازی ساخته می‌شود، افزود: در استان‌های پیشتاز حدود ۶ هزار واحد طرح ملی مسکن تحویل مردم شده است و بقیه در لایه‌های مختلف پیشرفت قرار دارند.

برنامه‌های حمایتی از مستاجران در دوران کرونا

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که ۴۶۰ هزار واحد مسکن در حال تشکیل پرونده هستند که ۳۷ هزار واحد قراردادهای مشارکتی است به حمایت‌های دولت در زمان شیوع کرونا از اجاره‌نشین‌ها اشاره کرد و ادامه داد: واقعیت آن است که نمی‌توانیم به مستأجران نگاه کنیم و مالکان را نبینیم، خیلی از مالکان الزاماً پولدار نیستند و معیشت آنها از طریق دریافت اجاره می‌گذرد. اوایل امسال برای تشدید نشدن زنجیره شیوع کرونا تمدید ۳ ماه و در ادامه تمدید اجاره با سقف تعیین‌شده توسط ستاد مبارزه با کرونا تصویب شد.

اسلامی بیان کرد: در ادامه کمک ودیعه مسکن را برای مردم در نظر گرفتیم. در این برنامه ۲.۲ میلیون نفر ثبت‌نام کردند که پرداخت وام ودیعه به مستأجران با اولویت دریافت حقوق مشخص، خانوارهای ۵ و ۴ نفره و خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی در دستور کار وزارت راه قرار گرفت.

وی با اشاره به این‌که ۶۹۷۱۴۴ نفر مشمول بایددر بانک تشکیل پرونده دهند، یادآوری کرد: از این تعداد ۲۶۸ هزار نفر به بانک معرفی شده‌اند، ۱۸۲ هزار نفر تا امروز در بانک تشکیل پرونده داده‌اند، همچنین تاکنون حدود ۹۰ هزار نفر وام را دریافت کرده‌اند.

کاهش ۷۰ درصدی جابه‌جایی مستأجران

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این‌که متأسفانه تحولات نرخ ارز خیلی بازار را هیجانی کرده‌ است، تصریح کرد: در شرایط امروز شیوع کرونا موفق شدیم از اسباب‌کشی اجاره‌نشین‌ها جلوگیری کنیم. بر اساس اطلاعیه‌ صنف‌ها جابه‌جایی‌ها ۶۸ درصد نسبت به پارسال کاهش یافته است. برآورد وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه املاک نیز این است که با کاهش حدود ۷۰ درصدی جابه‌جایی مواجه شده‌ایم که یک موفقیت است.

اسلامی گفت: برخی‌ها می‌گویند «دولت فراموش کرده است برای مردم خانه بسازد و آنها را به امان خدا رها کرده‌اند». این گونه اظهارنظرها ظالمانه است، پروژه‌های ساخت‌وساز در سراسر کشور فعال است. در بنیاد مسکن طی یک سال ۱۶۰ هزار خانه که به‌دلیل وقوع سیل آسیب دیده بود یا بازسازی یا احداث شده است، از این تعداد ۹۰ هزار واحد تعمیرات اساسی داشته‌اند و ۷۰ هزار واحد ساخته شده‌اند.

وی یادآوری کرد: در طول تاریخ پیروزی انقلاب چنین رکوردی نداشته‌ایم، نهضت خانه‌سازی برپا شده است و البته در تأمین زمین مشکلاتی را داریم که در حال طی کردن فرآیند قانونی برای الحاق زمین جهت رفع این مشکل هستیم، نکته هم این است که صورت مساله را پاک نکرده‌ایم و به‌دنبال ساخت مسکن برای گروه‌های هدف هستیم.

رد صلاحیت ۹۵ هزار متقاضی مسکن ملی دستگاه دولتی

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: تا الآن تمام تقاضاهای واقعی برای مسکن را شناسایی کرده‌ایم. یکی از نکات مهم تفاهمنامه‌های وزارت راه و شهرسازی با دستگاه‌های مختلف از جمله وزارتخانه‌های جهاد، کار، آموزش و پرورش و وزارت دفاع بوده است که یک اتفاق تکمیلی و مکمل طرح ملی مسکن است، به‌عنوان مثال یکی از دستگاه‌های دولتی به وزارت راه و شهرسازی ۱۷۰ هزار نفر را معرفی کرده‌ است، به‌دلیل شیوع ویروس کرونا سیستم‌های الکترونیکی فعال شده و بانک‌های اطلاعاتی به هم متصل شده‌اند، توانسته‌ایم همه پایگاه‌های اطلاعاتی دولت را به هم متصل کنیم که این مساله مشخص کرد از آن ۱۷۰ هزار نفر معرفی‌شده فقط ۷۵ هزار نفر واجد شرایط هستند و مابقی خانه دارند.

اسلامی گفت: برای این ۷۵ هزار نفر عملیات ساخت ۴۳ هزار واحد آغاز شده است. به‌دنبال آن بوده‌ایم جریان تولید و عرضه مسکن به یک جریان پایدار تبدیل شود و این‌گونه نشود که به این برنامه انگ سیاسی بودن بزنند، این‌که دولتی بیاید آن را لغو کند، برای همین منظور اسم آن را اقدام ملی گذاشته‌ایم.

وی با تأکید بر این‌که همه باید در این برنامه مشارکت کنند تا به سرانجام برسد، گفت: همه باید در این طرح سینه و شمشیر بزنند تا کار انجام شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با انعقاد تفاهم نامه میان وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی

۱۰ هزار مسکن برای کارگران در شهرهای جدید ساخته می‌شود

می متالز - معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت کار از ساخت ۱۰هزار واحد مسکونی برای بهره مندی کارگران در شهرهای جدید خبر داد و گفت: اتحادیه اسکان، مدیریت ساخت ۳۰هزار واحد مسکونی را عهده دارشد که ۱۰ هزار واحد آن ظرف حداکثر ۳۶ ماه در۱۲ شهر جدید احداث می شود.
 

اعلام زمان فعالیت بانک‌های خصوصی از ۱۵ آذرماه

می متالز - کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی از نحوه خدمات‌رسانی و ساعت کار بانک‌های خصوصی را در هفته آتی خبر داد.
 «اکونومیست» رشد قیمت‌ خانه در رکود کرونایی کشورها را بررسی کرد

پرش جهانی ملک از سکوی بهره/ دود سیاست‌های پولی و مالی نامناسب کشورها در چشم خانه‌اولی‌ها

می متالز - بازار مسکن در جهان به «سیاست‌ پولی انبساطی برای مدیریت پیامدهای اقتصادی کرونا» واکنش نشان داد. کاهش نرخ بهره در کشورهایی که عمده خریدهای ملکی به پشتوانه وام صورت می‌گیرد، تقاضای سرمایه‌ای خرید خانه را تحریک کرده است.
 

کاهش قیمت جهانی طلا به دنبال امید به مهار کرونا

می متالز - قیمت جهانی هر اونس طلا، امروز (چهارشنبه 12 آذرماه) به دنبال افزایش امید به تولید واکسن کرونا، با کاهش قیمت همراه بود و به 1813 دلار و 10 سنت رسید.
 رئیس کارگروه لکوموتیو انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی اعلام کرد

کمبود نقدینگی؛ مشکل لکوموتیوداران بخش خصوصی

می متالز - شرایط برای شرکت‌های خصوصی مالک لکوموتیو در سال‌جاری دشوار شده و این شرکت‌ها با چند مشکل به طور همزمان مواجه هستند.
 معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

امکان جواب مستاجر تنها برای اسکان فرزندان ذکور

می متالز - معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از افزودن یک بند جدید به روند تمدید اجباری اجاره‌نامه‌ها و گفت: اجرای مصوبه تمدید اجباری قرارداد اجاره همچنان تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه دارد و فقط یک بند جدید به آن اضافه شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما