خبر
بورس و سهام  
شاخص کل و روان‌شناسی معاملات بررسی شد

در هم کنش سه فاکتور

می متالز - درباره چارت شاخص کل بورس تهران، سوال اساسی که ذهن همه تحلیلگران و معامله‌گران و فعالان بازار را درگیر کرده این است که آیا شاخص و به تبع آن، بازار، سقف زده است یا اینکه پس از اصلاح یا ریزش اخیر می‌توانیم سقف بالاتری برای آن متصور باشیم؟

به گزارش می متالز، می‌توان دراین‌باره پیش‌بینی‌هایی مطرح کرد و دلایلی برای احتمالات قوی‌تر ارائه داد اما بهتر آن است که هم گام با بازار پیش رفته و نظرات و تحلیل‌ها را به روز کنیم.

به‌نظر می‌رسد اصلاح اخیر(حداقل بر روی شاخص کل) به لحاظ اندازه و زمان، متناسب با موج صعودی قبل از خود بوده است. جایی که در بازه ۹ ماهه رشد ۶۰۰ درصدی و در بازه ۳ ماهه اصلاح مقداری ۴۲ درصد را روی نسبت فیبوناچی ۵۰ درصد تجربه کرده است.

با دقت در کندل‌های روزانه متوجه می‌شویم که یک ماه پایانی رشد بازار از محدوده ۱.۷۵۰ تا ۲.۱۰۰ (کادر شماره ۱) به کندی و با تضعیف تقاضا دنبال شده است که علت را باید در هیجان خرید فعالان خرد و فروش‌های سنگین حقوقی‌ها و حقیقی‌های درشت و به تبع آن، خروج نقدینگی جست‌وجو کرد. شاخص پس از ثبت قله ۲.۱۰۰ این مرحله را با سرعت به پایین برگشته است که فاز نخست اصلاح و باز همراه با خروج نقدینگی بوده است. سپس به محدوده تعادل نسبی بازار در محدوده ۱.۴۸۰ تا ۱.۷۶۰ با محوریت ۱.۶۰۰ می‌رسیم که تقابل فعالان مانده در بازار از دو جنس خوش‌بین و بد بین و بدون ورود نقدینگی بوده است.

گام آخر اصلاح (کادر شماره ۲) را بایدحاصل برتری بدبینی‌ها و ترس و هیجان فروش بیش از اندازه در بازار دانست که البته این هم امری طبیعی است. بازارها و سهم‌ها در کوتاه‌مدت می‌توانند بالاتر یا پایین‌تر از ارزش معامله شوند. این یعنی قیمت. اما قیمت‌ها در میان‌مدت و بلند‌مدت به سمت ارزش باز می‌گردند. بنابراین انتظار می‌رود شاخص که از محدوده مناسبی با حجم معاملات قابل قبول و چرخش نسبت‌های معاملاتی به نفع جبهه خریدار برگشت زده و با ورود نقدینگی همراه شده است، به سرعت فاز آخر ریزش را ریکاور و مجددا وارد محدوده تعادلی(کادر شماره۳) بشود. پس از ورود به کادر تعادلی، برای وضوح و دقت بیشتردر تحلیل، نگاه ما باید معطوف به همان مولفه‌هایی باشد که فاز آخر رشد و سه فاز اصلاح را رقم زده‌اند. یعنی نظام عرضه و تقاضا (حجم معاملات)، قدرت و قواره سمت خریدار و فروشنده (نسبت‌های معاملاتی) و جریان پول هوشمند (ورود و خروج پول حقیقی). اگر ماحصل جدال فاکتورهای فوق، خروج از بالای محدوده تعادلی با حجم‌های بالا و نسبت‌هایی به نفع جبهه خریدارباشد، می‌توان امیدوار به سقف بالاتری در چارت شاخص کل بود و در شرایط معکوس، در صورت بازگشت به زیر محدوده تعادلی، اصلاح زمانی و رکود در انتظار بازار خواهد بود.نگارنده گزینه خوش‌بینانه نخست را محتمل‌تر و نزدیک‌تر به مولفه‌های کلان موثر بر بازار می‌داند.

مهدی طیبی / تحلیلگر بازار سرمایه

10250

کد خبر: 144071
تاریخ: 1399/09/01 - 21:29
منبع: دنیای اقتصاد

بورس تهران  مهدی طیبی  بازار سرمایه 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 پیش گشایش:

دوری از حاشیه، تایم میانی بازار را مثبت می‌کند

می متالز - بااین‌حال درصورتی‌که شاهد برخی خبر‌های حاشیه‌ای از مجلس نباشیم به نظر می‌رسد که به‌تدریج شاهد بهبود روند معاملات بازار در ساعات میانی و پایانی بازار باشیم.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

"حقوقی‌ها"، به بی‌اعتمادی بازار دامن نزنید...

می متالز - منفی‌های روز گذشته دلایل بنیادی نداشت و ناشی از رنج منفی در معاملات "شستا" و "خودرو" بود. این رنج منفی در بازاری که چند ماه منفی را پشت سر گذاشته، باعث ترس دوباره برخی سهامداران شد.
 

روز ۱۶ هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه

می متالز - امروز طی یک میلیون و ۴۵۰ هزار نوبت داد و ستد بیش از ۱۱ میلیارد و ۸۱۵ میلیون سهم و اوراق بهادار دست به دست شد و به این ترتیب ارزش معاملات به بیش از ۱۱ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان رسید. همچنین در فرابورس نیز ارزش معاملاتی نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان شد.
 شمس عنوان کرد؛

تاثیر مستقیم گشایش‌های اقتصادی بر رونق بورس

می متالز - مدیرعامل سبدگردان پاداش سرمایه معتقد است: تغییرات رویکردهای سیاسی تاثیر مثبتی در تعاملات بین‌المللی اقتصادی دارد که تاثیر مستقیمی بر رونق بازارسرمایه خواهد داشت.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

اثر نوسان دلار ۲۶ هزار تومانی بر بورس/ مهمترین تهدید و فرصت فعلی

می متالز - کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اثر نوسان دلار بر روند بورس، مهمترین تهدید و فرصت فعلی را اعلام کرد و گفت: با عدم افزایش نرخ سود و بهره بانکی، باراز سهام قطعاً نسبت به رقبا پیش‌تاز خواهد بود.
 

بررسی لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس

می متالز - محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از بررسی لغو ممنوعیت معاملات الگوریتمی در بورس خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما