خبر
بورس و سهام  
تابلوخوانی‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟

جهش تقاضا در شاروم و شبندر

می متالز - تابلوخوانی با بررسی روند‌ معاملات در بازار سهام به شناسایی معاملات خاص و تحولات در بازار سهام می‌پردازد. این بررسی‌ها نشان می‌دهد نماد شکربن با قدرت بالای خریدار رو‌به‌رو شده و‌ پیزد افزایش حجم را تجربه کرده ‌است. به‌عنوان مثال روز چهارشنبه هر کد حقیقی در نماد شبندر به‌طور متوسط حدود ۱۷۵ میلیون تومان خریداری کرده است در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ۸ میلیون تومان فروش داشته است.

به گزارش می متالز، البته روز چهارشنبه در برخی نمادها نسبت قدرت خریدار به فروشنده بالای ۲ ثبت شد درصورتی که قیمت آخرین معامله آنها از قیمت آغازین کمتر بود. این نسبت‌ها در نمادهای شاروم، بپیوند و سهرمز دیده شد. از میان این نمادها نیز می‌توان به نماد سهرمز با میانگین خرید هر کد حقیقی حدود ۵/ ۱۳ میلیون تومان و نسبت قدرت خریداران حقیقی به فروشندگان حقیقی ۱۴/ ۲ اشاره کرد. همچنین تابلوی این نماد نشان می‌دهد میانگین ۱۰ روزه سرانه خرید هر کد حقیقی آن حدود ۹ میلیون تومان بوده است. در واقع نسبت‌های بالای خریدار و ورود پول‌های درشت به سهام می‌تواند یکی از نشانه‌های رشد قیمتی آن باشد اما برای تشخیص آن نباید این نسبت‌ها را برای یک روز مدنظر قرار داد بلکه باید برای چند روز معاملاتی آن را زیر نظر داشت به این دلیل که افرادی که با پول‌های سنگین قصد خرید سهام را دارند سعی می‌کنند با چراغ خاموش وارد شوند و به اصطلاح زمانی که فروشنده خاصی در سهم وجود ندارد روند مثبت حرکتی را آغاز می‌کنند.

 

حجم‌های مشکوک

 لفظ حجم مشکوک زمانی به‌کار گرفته می‌شود که در یک نماد شاهد افزایش غیرعادی معاملات باشیم. اگر به‌عنوان مثال در بررسی روند ماهانه، یک سهم در یک روز یک میلیون حجم بخورد و ناگهان حجم مبادلات آن در یک روز به ۱۰ میلیون سهم برسد می‌توان آن معامله را مشکوک خواند. اینها نشانه‌ای از ورود یا خروج سرمایه‌ای سنگین به یا از یک سهم است. حجم مشکوک الزاما به معنی افزایش قیمت سهم نیست و برخی مواقع باعث افت سهم می‌شود، به‌ویژه آنکه آن سهم روی یک مقاومت مهم باشد. در مقابل افزایش حجم روی حمایت‌ها نشانه بسیاری خوبی برای یک سهم است. در نتیجه حجم مشکوک سیگنال خرید یا فروش نیست بلکه صرفا تحلیلگر را به بررسی بیشتر ترغیب می‌کند.  باید توجه داشت که به‌طور عمده تغییر حجم معاملات درحمایت‌ها،‌ مقاومت‌ها یا انتشار خبر‌ها تغییر می‌کند. در آن زمان یک تحلیلگر باید تحلیل کند که حجم معامله‌ای که صورت گرفته خوب است یا بد. همچنین باید دید آیا خبری وجود دارد که تاکنون منتشر نشده یا اینکه سهم تحت‌تاثیر یک جریان‌سازی قرار گرفته است.

32131

کد خبر: 144073
تاریخ: 1399/09/01 - 21:33
منبع: دنیای اقتصاد

شاروم  شبندر 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رشد مجدد نرخ فروش وکیوم باتوم "شبندر" در بورس کالا

می متالز - در هفته گذشته لوب کات سنگین از سوی پالایشگاه بندرعباس در بورس کالا عرضه نشد.
 

پالایشی یکم بالاخره از ضرر خارج شد

می متالز - خریداران صندوق پرحاشیه پالایش یکم بالاخره امروز از ضرر خارج شده و نسبت به رشد و بازگشایی آن امیدوار شدند.
 

حرکت روبه جلوی نمادهای اصفهانی در بورس/ جا ماندن فلزات اساسی از رشد بازار

می متالز - هفته ابتدایی آذرماه شاخص کل بورس روند صعودی هفته گذشته را ادامه داد، شرکت‌های اصفهانی هم سود خوبی را عاید سهامداران کردند، با این حال شرایط فولاد و ذوب متفاوت بود.
 فروش این پتروشیمی تغییر چندانی نداشت:

رشد حدود ۹ درصدی نرخ فروش وکیوم باتوم "شبندر"

می متالز - نتیجه رقابت قیمتی مشتریان موجب رشد ۸.۹ درصدی قیمت فروش این محصول در مقایسه با هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه شد.
 

ارزش روز پالایشی یکم (۲۶ آبان)

می متالز - امروز همه نمادهای «پالایش» صف خرید بودند.
 بیشترین ارزش معاملات سهام در بورس امروز

رقابت خودرو و فولاد بر سر صدرنشینی ارزش معاملات

می متالز - در بورس امروز معامله‌گرها ۵۴۰میلیارد تومان سهام خودرو خرید و فروش کردند، بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه فلزات اساسی تعلق داشت و ۴.۱درصد از کل سهام شاروم معامله شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما