خبر
حمل و نقل  

نارضایتی رئیس‌جمهور از روند نوسازی فرسوده‌های سنگین

می متالز - حسن روحانی رئیس‌جمهور پنج‌شنبه گذشته در مراسم بهره‌برداری از ۱۳ پروژه در حوزه حمل و نقل نسبت به روند نوسازی ناوگان حمل و نقل ابراز نارضایتی کرد. وی در این مراسم دولت آمریکا را مقصر کند شدن نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل خواند و اظهار کرد که دولت این کشور تلاش زیادی کرد راه‌های اصلی ترانزیت منطقه از ایران عبور نکند.

به گزارش می متالز، نوسازی ناوگان حمل و نقل یکی از مهم‌ترین پروژه‌های دولت دوازدهم برای کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها و کاهش مصرف سوخت بود، این در شرایطی است که اجرای این پروژه با آغاز تحریم‌های بین‌المللی همزمانی پیدا کرد و اجرای آن با کندی صورت گرفت. در زمستان سال ۹۶ حسن روحانی رئیس‌جمهور خود در مراسمی شرکت کرد که عقد قراردادها و تفاهم‌نامه‌های امضا شده در آن مراسم از خروج و جایگزینی ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده سنگین تا پایان کار دولت دوازدهم خبر می‌داد. این طرح از آنجاکه اسقاط و جایگزینی بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده سنگین را در خود جای داده و با پیگیری رئیس‌جمهوری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، نفت و همچنین بانک مرکزی نیز در آن حضور داشتند، ابرپروژه اسقاط خودروهای سنگین نام گرفت.

همان‌طور که عنوان شد دولت ‌خواهان آن بود که به واسطه این طرح عظیم با بحران آلودگی هوا مقابله کند و از سوی دیگر مصرف سوخت را به میزان زیادی کاهش دهد از سوی دیگر به توسعه صنایع خودرو کمک کند. با این شرایط اما این ابرپروژه در برجام برنامه‌ریزی شده بود و هنوز تحریمی نیز کشور را تهدید نمی‌کرد. در آن مقطع، دولت امیدوار بود در کنار تولیدات داخل، از خودروسازان خارجی نیز برای پیشبرد ابرپروژه اسقاط خود کمک بگیرد و حتی روی تامین مالی از خارج نیز حساب باز کرده بود. با این حال، حدود دو ماه پس از رونمایی رئیس‌جمهوری از ابرپروژه اسقاط، آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام خارج شد و رئیس‌جمهوری این کشور اعلام کرد تحریم‌هایی سختگیرانه را علیه ایران به‌ویژه خودروسازی کشور برقرار می‌کند. سه ماه پس از نقض برجام، آمریکا خودروسازی کشور را تحریم کرد و به شرکت‌های خارجی هشدار داد که در صورت هرگونه همکاری با شرکت‌های خودروساز ایرانی آنها را به واسطه جرایم مادی و معنوی تنبیه خواهد کرد.

با تحریم صنعت خودرو، تردیدهای فراوانی در مورد اجرایی شدن و به سرانجام رسیدن ابرپروژه اسقاط پیش آمد و نظر بیشتر کارشناسان این بود که طرح موردنظر حداقل در موعد مقرر انجام نخواهد شد. دلایل آنها برای این پیش‌بینی، به مسائلی مانند خروج شرکای خارجی از بخش تجاری‌ساز صنعت خودروی کشور و افت شدید تیراژ تجاری‌سازان در کنار مشکلات مالی مربوط می‌شد. در واقع با تحریم خودروسازی، این صنعت از چند جهت تحت‌فشار قرار گرفت، به‌ویژه در بخش تامین قطعات و تولید. با توجه به سختگیری آمریکایی‌ها در تحریم ایران، شرکای خارجی خودروسازی چه در بخش سواری‌سازی و چه در بخش محصولات تجاری، از ایران خارج شدند.

با خروج خارجی‌ها، تیراژ در خودروسازان تجاری کشور که همان زمان نیز زیر ظرفیت خود تولید می‌کردند، بیشتر افت کرد و از آن‌سو با افزایش نرخ ارز و قیمت مواد اولیه، هزینه تولید نیز به‌شدت بالا رفت. مجموعه این اتفاقات سبب شد ابرپروژه اسقاط به نوعی در کما فرو برود و تردیدهایی جدی در مورد سرنوشت آن ایجاد شود. با این شرایط حالا حسن روحانی رئیس‌جمهور از کندی روند این طرح با اعمال تحریم‌های آمریکا سخن می‌گوید. آنچه مشخص است اگر این طرح طبق برنامه‌ریزی دولت پیش می‌رفت تا پایان کار دولت دوازدهم یعنی تا سال آینده شاهد خروج ۲۰۰ هزار خودروی سنگین فرسوده بودیم. خودروهایی که این روزها نقش اساسی در آلودگی هوا ایفا می‌کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رشد ۱۰ درصدی تولید در پارس خودرو

می متالز - میزان تولید شرکت پارس خودرو طی ۹ ماهه نخست سال جاری با رشد ۱۰٫۱۶ درصدی همراه بوده است.
 در ادامه پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید انجام شد؛

آغاز بهره برداری رسمی از ۲۵ پروژه برق‌رسانی با دستور رئیس جمهور

می متالز - بهره برداری از ۲۵ پروژه تقویت و گسترش شبکه سراسری برق کشور توسط رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.
 روحانی در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولان:

حمایت همه‌جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده است/ ضرورت تشکیل کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت

می متالز - رییس جمهور در پیامی به مناسبت سوم دسامبر (سیزدهم آذر ماه)، روز جهانی معلولان با تاکید بر اینکه حمایت همه‌جانبه از افراد دارای معلولیت و تلاش برای حل مشکلات این عزیزان همواره از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده است، اظهارداشت: شکل‌گیری عزمی ملی در اجرای قوانین مرتبط با معلولان و تقویت جایگاه واقعی این افراد در جامعه، مستلزم ایجاد یک ساختار نظارتی کارآمد است و «تشکیل کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت» این امر خطیر را محقق خواهد ساخت.
 رئیس جمهور در مراسم آغاز بهره برداری رسمی از ۲۵ پروژه برق‌رسانی در سه استان کشور:

صنعت برق زیرساخت تولید، تحول و رفاه مردم است/ هر جا مردم با قدرت وارد شوند به نتایج فوق العاده دست می یابیم/ برق رسانی به روستاهای 20 خانوار به پایان رسیده و در حال برنامه ریزی برای روستاهای 10 خانواری هستیم/ تحولی که دولت تدبیر و امید در همه زمینه ها در روستاها ایجاد کرده قابل مقایسه با دولت های قبل نیست/ در چارچوب طرح برق امید، 30 درصد جمعیت کم مصرف کشور از پرداخت پول برق معاف می شوند/ بزودی مشابه طرح برق امید درباره گاز و آب هم اجرا می شود/ امروز باید همه قوا و نهادها دست به دست یکدیگر بدهند و بدانند که هر توفیق دولت، موفقیت نظام، همه نهادها و آحاد مردم است/ باید با تحمل و خردورزی اجازه دهند که دولت روی حل مشکلات تمرکز کند/ اجازه دهید کسانی که در حل مشکلات بزرگ و بین‌المللی تجربه دارند پیگیر حل مشکلات باشند

می متالز - رئیس جمهور صنعت برق را زیرساخت تولید، تحول و رفاه مردم دانست و با اشاره به بهره برداری از طرحهای مربوط به برق و توزیع آن به ارزش 6 هزار میلیارد تومان در مراسم امروز، تاکید کرد که از افتخارات دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری گسترده در حوزه صنعت برق و بی نیازی کشور در این عرصه است.
 کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد:

ساماندهی صنعت خودرو یا نمایش انتخاباتی

می متالز - واردات خودرو موقتا توسط دولت ممنوع شده و مجلس مخالف واردات خودرو نبوده که حالا با قید شروطی، اجازه واردات خودرو بدهد.
 در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری رکوردی تاریخی در صنعت خودروی کشور به ثبت رسید:

تولید روزانه ایران خودرو در مرز سه هزار دستگاه/ فاصله ۴۰ هزار دستگاهی تا شکستن رکورد سال گذشته

می متالز - با عبور تولید روز گذشته گروه صنعتی ایران خودرو از مرز دوهزار و ۹۵۰ دستگاه خودرو که تمامی این سبد تولیدی اختصاص به خودرو‌های داخلی دارد، رکورد تاریخی در استقلال تولید در صنعت خودروی کشور به ثبت رسید. این عدد فراتر از هدفگذاری بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما