خبر
خودرو  

خودروسازان وفادار به دنده دستی

می متالز - چرا هوندا سیویک و سوبارو اصرار به زنده نگه داشتن دنده دستی (سیستم انتقال قدرت غیراتومات) دارند؟ هوندا و سوبارو چندی پیش از خودروهایی رونمایی کردند که مشتری می‌تواند دنده دستی آنها را سفارش دهد.

به گزارش می متالز، این دو خودرو عبارتند از سیویک ۲۰۲۲ (که هنوز در حد نمونه اولیه است و به تولید انبوه نرسیده) و بی آر زی ۲۰۲۲.در حالی که هم تعداد فروش و هم امکان خرید خودروهای دنده دستی روند کاهشی دارد، هنوز در بازار هوادارانی وجود دارند که به سه پدال علاقه‌مند هستند. در بین این هواداران، بیشتر جوانان به خودروهای دنده دستی اشتیاق نشان می‌دهند.

با تولید انبوه هوندا سیویک ۲۰۲۲ در عمل هوندا یازدهمین نسل این خودرو را به بازار عرضه می‌کند. سیویک و بی آر زی نشان داده‌اند که هنوز محبوبیت خود را در بین مردم از دست نداده‌اند، مخصوصا که با بودجه جوانان بیشتر همخوانی دارد. گری رابینسن (Gary Robinson) قائم‌مقام هوندا در برنامه‌ریزی تولید می‌گوید: «ادامه ارائه دنده دستی برای ما،  بیشتر اشتیاق است، چون برای مدت زمان طولانی بخش مهمی از دی‌ان‌ای شرکت ما را تشکیل داده است. خودروسازان با گراف‌های مختلف می‌خواهند اثبات کنند که سیستم انتقال قدرت [دنده] اتومات هم سریع‌تر،‌ هم پربازده‌تر از دنده دستی است. هیچ‌کدام از این استدلال‌ها نمی‌تواند باعث قانع کردن کسانی شود که از به دست گرفتن تمام کنترل خودرو لذت می‌برند. دنده دستی نوعی ارتباط ملموس بین راننده، خودرو و جاده برقرار می‌کند.

با این حال تقاضا و فروش خودروهای دنده دستی روند کاهشی دارند، هم در بازار خودروهای ارزان و هم گران. بیشتر از آن که تقاضا کاهش یافته باشد، عرضه تاثیر داشته و برای خودروسازان دنیا تامین و ارائه دنده اتومات راحت‌تر شده است. با این حال هوندا و سوبارو هنوز با ارائه سیویک و بی آر زی دنده‌ای این اشتیاق به اختیار را در بین هواداران دنده دستی حفظ کرده‌اند. به جز خودروهای پورشه و آستون مارتین قدیمی که حالا دیگر عتیقه به حساب می‌آیند، یافتن دنده دستی تقریبا در مدل‌های جدید این دو برند غیرممکن شده است. اما اگر پرستیژ و داشتن خودروی گران‌قیمت مدنظر مشتری نباشد، گزینه‌های بیشتری پیش روی مشتری قرار می‌گیرد. برای مثال خودروهایی مثل فورد موستانگ، ب ام و سری ۲، سوبارو دبلیو آر ایکس، شورولت کامارو، داج چلنجر، فیات ۱۲۴ اسپایدر، هیوندای ولستر اِن و مزدا ۳ گزینه دنده دستی را در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

هیچ‌کدام از این خودروها توان فروش خودروهایی مثل هوندا CR-V و تویوتا راو۴ را ندارند اما به هر حال خودروهای نامبرده هواداران پر و پا قرصی دارند. خودروهایی مثل بی آر زی و سیویک، دامنه وسیعی از هواداران و خریداران را به خود جلب کرده است، از جمله نسل‌های جدید که در قرن بیست و یکم به دنیا آمده‌اند. رابینسن می‌گوید: «درست است که جوانان امروز نسبت به گذشته کمتر به سراغ دنده دستی می‌روند اما نه به این معنی که دیگر جوانان به سراغ دنده دستی نمی‌روند.» به هرحال هفته‌ای که گذشت برای دوستداران دنده دستی، خبر خوبی به همراه داشت که هنوز دنده دستی زنده است و دو خودروساز آن هم در سگمنت خودروهای با قیمت معقول، هنوز به دنده دستی وفادار مانده‌اند. برای خریداران متوسط خودرو، رفتن به سمت خودروهای اتومات طبیعی است اما برای خریدار متوسطی که لذت رانندگی هم برایش معیار مهمی است زنده ماندن سیستم انتقال قدرت (دنده دستی) مهم است. برای همین هم هشتگ خاصی دارند:  SavetheManuals# گاهی اوقات خودروهای دستی برای این هواداران هم ارزش است هم شادی.

کد خبر: 144098
تاریخ: 1399/09/01 - 22:16
منبع: دنیای اقتصاد

خودروسازان  بازار خودروهای ارزان 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بحران کمبود فولاد در خودروسازی آمریکا

می متالز - منابع مختلفی در بازار آمریکا خبر داده‌اند که تولیدکنندگان خودرو و دیگر صنایعی که برای تولیداتشان از فولاد به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند، با کمبود عرضه این ماده اولیه مواجه شده‌اند که در صورت تداوم می‌تواند منجر به توقف یا کاهش شدید محصولات شان شود.
 

نگرانی خودروسازان دیترویت

می متالز - با اوج‌گیری آمار مبتلایان به کووید-۱۹ و آماده شدن ایالت میشیگان آمریکا برای دور جدید تعطیلی و قرنطینه‌ها با هدف متوقف کردن گسترش ویروس کرونا، خودروسازان دیترویت امیدوارند عملکرد خوبشان تاکنون در راستای اجرای پروتکل‌های بهداشتی به آنها اجازه دهد که کارخانه‌های خود را همچنان باز نگهدارند و به فعالیت‌هایشان ادامه دهند.
 

برنامه مجلس برای شروع تحقیق و تفحص جدید از خودروسازان

می متالز - مجلس دراین هفته گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از خودروسازان با محوریت کیفیت و قیمت محصولات را بررسی می‌کند.
 

تحقیق و تفحص جدید از خودروسازان

می متالز - مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت‌های خودروساز درخصوص کیفیت و قیمت خودرو را بررسی می‌کند.
 

فروش خودروی کانادا در عصر کرونا

می متالز - فروش خودرو در کانادا طی ماه آوریل که اوایل دوره پاندمی بود، سقوط کرد، اما پس از آن روند تعجب برانگیز احیا را در پیش گرفت. بسیاری از خودروسازان طی تابستان و اوایل پاییز رکورد تاریخی فروش خود را به ثبت رساندند تا جایی که در ماه سپتامبر فروش خودرو و کامیون در این کشور بالاتر از سطح معمول بود.
 

مردودی خودروسازان و قطعه‌سازان در سودآوری

می متالز - خودروسازی و قطعه‌سازی اگرچه دو صنعت استراتژیک در ایران به شمار می‌روند، با این حال آمارها نشان می‌دهند در بین صنایع داخلی، بدترین وضعیت را از نظر سودآوری از سال گذشته تا پایان شهریور امسال (در سه بازه زمانی مختلف) داشته‌اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما