خبر
نفت  

شیوع نفت‌دزدی و تولید بنزین دست‌ساز در ونزوئلا

می متالز - مردم ونزوئلا که مدت‌هاست از کمبود بنزین رنج می‌برند، نفت را از میادین نفتی که فعالیت ندارند، دزدیده و بنزین دست‌ساز تولید می‌کنند. دو کارمند شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا و چند فرد آگاه در مصاحبه با رویترز اظهار کردند میزان نفتی که به سرقت می‌رود در مقایسه با تولید نفت ونزوئلا بسیار ناچیز است اما این فعالیت گواهی بر بحران‌هایی است که شرکت PDVSA گرفتار آنها شده و نمی‌تواند بنزین مورد نیاز مردم را تامین کند.

به گزارش می متالز، شبکه پالایش نفت ونزوئلا که ظرفیت تولید آن زمانی به ۳/ ۱ میلیون بشکه در روز می‌رسید، دچار فروپاشی شده و تاسیسات نفتی و پالایش از تعمیرات مرتب برخوردار نبودند و با سقوط ارزش حقوق‌ها، شرکت PDVSA قادر نیست کارکنان ماهرش را حفظ کند.

این شرکت امسال آسیب‌های شدیدتری دید و تحت تاثیر تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا، تولید نفت ونزوئلا در سپتامبر به ۳۹۷ هزار بشکه در روز سقوط کرد که پایین‌ترین رکورد تولید از دهه ۱۹۳۰ به این طرف بود. تولید نفت ونزوئلا پیش از وضع تحریم‌ها در ژانویه سال ۲۰۱۹، به ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز می‌رسید.

تحریم‌ها واردات نفت ونزوئلا را هم هدف گرفتند و مردم این کشور ناچار شدند برای دریافت بنزین ساعت‌ها در جایگاه‌های سوخت در صف بایستند. بسیاری از شهروندان ونزوئلا این موضوع را تحقیر تلخی برای این عضو اوپک می‌دانند که صاحب بزرگ‌ترین ذخایر نفت قطعی جهان است.

زنجیره تامین بنزین دست‌ساز در میادین نفتی نظیر لاکانسپسیون در ایالت زولیا آغاز می‌شود. این میدان در ۱۵ سال گذشته بیش از ۱۲ هزار بشکه در روز نفت سبک بسیار ارزشمند تولید کرده اما در دو سال گذشته فعالیتش متوقف شده است. به گفته یک کارگر شرکت PDVSA، سارقان لوله‌های کوچکی را به خطوط لوله‌ای که نفت لاکانسپسیون را به مخازن نفت و تاسیسات صادرات منتقل می‌کنند، وصل کرده‌اند. کارمندان PDVSA که در ماه تنها چند دلار آمریکا حقوق دارند، با دریافت رشوه کوچکی چشمشان را به روی این دزدی می‌بندند. نیروهای امنیتی هم برای حفاظت از تاسیسات متروک چندان زحمتی به خود نمی‌دهند. این وضعیت در همه ونزوئلا جریان دارد و طی ۶ سال فروپاشی اقتصادی این کشور، سرقت تجهیزات از میادین نفتی متداول شده است.

شرکت PDVSA ماه‌ها برای تعمیر پالایشگاه‌های از کار افتاده تلاش کرده اما این تلاش‌ها با نشت‌های نفتی، نشت گاز و آتش‌سوزی‌های منجر به صدمات جانی، با مانع روبه‌رو شده است. این شرکت موفق شد تولید بنزین در پالایشگاه کاردون به ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه در روز و ال پالیتو به ظرفیت ۱۴۶ هزار بشکه در روز را در ژوئن و ژوئیه از سربگیرد، اما هر دو پالایشگاه با اختلالات برنامه‌ریزی نشده مواجه شده‌اند که در تولید سوخت وقفه ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، تا پیش از امسال مردم ونزوئلا نیازی به سرقت نفت و تولید بنزین دست‌ساز نداشتند. سوخت در ونزوئلا چند دهه بود که به لطف یارانه‌های سنگین، تقریبا مجانی بود اما اکنون یک خاطره دوردست به نظر می‌رسد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بلومبرگ: ایران به تولید و فروش نفت ونزوئلا کمک می‌کند

افزایش ۳ برابری صادرات نفت دولت مادورو

می متالز - با وجود تشدید تحریم‌های ایالات متحده، ونزوئلا توانسته تاکنون صادرات نفت خود را ۳ برابر افزایش دهد، البته این امر در شرایطی رخ می‌دهد که تولید نفت این کشور ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است
 

سه ایراد شورای نگهبان به مصوبه مجلس در اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها

می متالز - شورای نگهبان طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که توسط مجلس به تصویب رسید را با سه ایراد به مجلس برمی‌گرداند.
 با بررسی دو تجربه همکاری ایران با تولید کنندگان جهانی

خیز خودروسازی با شریک خارجی

می متالز - پس از گذشت دو سال از اعمال تحریم‌ها و به دنبال آن افت کمی و کیفی خودرو، حالا سیاست‌گذار خودرویی در راستای ارتقای این صنعت گام مثبتی برداشته است. لغو قیمت‌گذاری دستوری بخشی از محصولات تولیدی که در بسته جهش تولید دیده شده است را می‌توان اولین گام در جهت خیز خودروسازی کشور خواند.
 تیمور رحمانی سیاست پولی انقباضی را تشریح کرد

چرایی و چگونگی سیاست پولی انقباضی

می متالز - از شروع سال ۱۳۹۷ و متاثر از دور جدید تحریم‌ها، اقتصاد ایران دچار یک شوک منفی عرضه و رکود تورمی بسیار شدید شد که حتی در دوره جنگ هم تجربه نکرده بود. جلوه بارز این رکود تورمی آن بود که تولید ناخالص داخلی دچار رشد منفی بسیار شدید شد و نرخ تورم نیز جهش بسیار شدیدی کرد.
 کارشناسان بورسی گزارش عملکرد شرکت‌ها در آبان ماه را بررسی کردند

چراغ‌سبز کدال به سهامداران

می متالز - بازار سرمایه غیرقابل پیش‌بینی‌تر از آنچه تصور می‌کنیم پیش می‌رود. در حالی که تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کارشناسان راهیابی بایدن به کاخ سفید را به ضرر بورس تهران می‌دانستند اما تنها چند روز پس از انتخابات، معاملات بازار سهام وارد فاز جدیدی شد.
 در راستای تحقق شعار جهش تولید در سال جاری صورت گرفت:

افتخارآفرینی در گروه فولاد مباركه با كسب ركوردهای پی در پی

می متالز - شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد سنگان، فولاد امبرکبیر کاشان، فولادسنگ مبارکه و فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری در سال جهش تولید و به منظور تحقق این مهم، به رکوردهای درخور توجهی دست یافتند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما