خبر
آهن و فولاد   صنعت  
سخنگوی انجمن قطعه‌سازان:

دولت چشمش را به روی محصولات فولادی بسته است

می متالز - نحوه تعیین قیمت و فروش مواد اولیه فولادی مورد استفاده قطعه‌سازان همواره مورد اعتراض این قشر از صنعتگران بوده است. سازندگان قطعات خودرو با اعتراض به آنچه سودهای بالای صنایع پایین دستی صنعت خودرو عنوان می‌کنند، می‌گویند در شرایطی که شورای رقابت وظیفه نظارت بر کل زنجیره تولید خودرو را دارد، قیمت‌گذاری خودرو را محدود کرده، اما چشمش را به روی نحوه تعیین قیمت و توزیع فولاد، مس، آلومینیوم و محصولات پتروشیمی بسته است.

به گزارش می متالز، حالا وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمان رزم حسینی گویا تصمیم به حل بخشی از این مشکل گرفته است. به نحوی که نرخ جهانی عرضه فولاد از یک ماه قبل به یک هفته قبل تغییر پیدا می‌کند. همچنین زمزمه‌هایی درباره تغییر اولویت اختصاص فولاد به تولید داخلی به جای صادرات شنیده می‌شود، به طوری که دستور محدود کردن صادرات شمش فولادی نیز صادر شده است.

طبق بخشنامه جدید، واحدهای تولیدکننده شمش فولادی، در حال حاضر تنها می‌توانند ۲۵ درصد تولید خود را صادر کنند. وزارت صمت، پیش از این، دستور محدود کردن صادرات تیرآهن و میلگرد را نیز صادر کرده بود.

فرهاد بهنیا در این رابطه گفت: عرضه فولاد به تولیدکنندگان داخلی باید در اولویت شرکت‌های فولادی باشد و بی‌توجهی به این اصل، بارها مورد اعتراض قطعه‌سازان قرار گرفت و از دولت حل این موضوع را خواستار شدند.

سخنگوی انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: در حال حاضر وزیر صنعت، معدن و تجارت این موضوع را پیگیری کرده‌اند، به طوری که فولادسازان مکلف شده‌اند بخشی از تولیدات خود را در بازار داخل ارائه کنند.

وی تاکید کرد: هیچ کشوری در دنیا مواد اولیه خود را به صورت خام صادر نمی‌کند و تنها در کشور ما است که خام فروشی به شکل فعلی رواج دارد. همه کشورهای صنعتی جهان، ابتدا فولاد را در کشور خود عرضه می‌کنند تا تولیدات صنعتی را رونق بدهند و سپس مازاد آن را صادر می‌کنند. در ایران تا به حال روش کار برعکس بوده است، یعنی تولیدکنندگان مواد اولیه، اول محصول خود را صادر می‌کنند و میزانی از کالا که در خارج مشتری نداشته باشد را در داخل توزیع می‌کنند.

عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان اضافه کرد: فولادسازان به سرعت در مورد تصمیمات جدید وزارتخانه اعتراض کردند، در حالی که این نحوه فروش مواد خام، به ضرر منافع ملی است و ما قطعه‌سازان از رییس‌جمهور، وزیر صمت و مجلس درخواست داریم که فولادسازان را برای اولویت دادن به تامین نیاز داخلی مکلف کنند.

بهنیا با بیان اینکه نیاز داخلی آمار مشخصی دارد، افزود: فولادسازان دارای تشکل‌های قدرتمندی هستند که قطعه‌سازان توان مقابله با آنها را ندارند.

وی بیان کرد: ارقام سود فولادسازان بسیار بالا است به طوری که صورت‌های مالی آنها نشان می‌دهد بین ۵۰ تا ۸۰ درصد سود دارند. در هیچ کجای دنیا فروش مواد اولیه تا این حد سودآور نیست و فولادسازان باید برای رونق تولید داخل با قیمت رقابتی نیاز کشور را تامین کنند.

بهنیا گفت: متاسفانه سال‌ها است که شورای رقابت چشم خود را روی این بخش از زنجیره تامین بسته است، به طوری که ظرف مدت ۴ سال قیمت فولاد ۴ برابر شده است و سودهای نجومی نصیب فولادسازان شده است.

وی تاکید کرد: مواد اولیه فولادی، مس و آلومینیوم باید ابتدا به تولیدکننده داخلی عرضه شود، و بعد از آن، به بورس برود و در مرحله سوم صادر شود. بی‌توجهی به این موضوع، در سال‌های گذشته، قیمت خودرو و سایر تولیدات داخلی را بالا برده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو کمیسیون صنایع مجلس:

قیمت فولاد باید بورسی کشف شود، نه دستوری/ درمان بیمار نیازمند جراحی، استامینوفن نیست!

می متالز - روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید که وزارت صمت باید در حوزه صنایع و بازارهای مختلف، سیاست گذاری کند و اینکه صرفا سعی کنیم با مداخلات قیمتی بازار یک محصول را کنترل کنیم، مانند این است به بیماری که نیاز به جراحی دارد فقط استامینوفن بدهیم! به گفته او، اینکه قیمت پایه فولاد در بورس را پایین نگه داریم و از طرفی تقاضا را نیز کنترل کنیم همان سیاست قیمت گذاری تکلیفی و دستوری را اجرا کرده ایم.
 شکوری مطرح کرد؛

شیوه صحیح قیمت‌گذاری فولاد

می متالز - اخیرا بحث‌هایی پیرامون قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بازار سرمایه مطرح شده، اما باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر در فولاد قیمت‌گذاری دستوری صورت نمی‌گیرد.
 در ۹ ماهه امسال؛

۲۵ درصد متقاضیان، تسهیلات رونق تولید گرفتند

می متالز - جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در ۹ ماهه امسال حدود ۲۵ درصد از کل ثبت نام کنندگان دریافت تسهیلات رونق تولید و حدود ۳۹ درصد از ثبت نام کنندگان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) موفق به دریافت آن‌ شده‌اند.
 معاون وزیر صنعت تاکید کرد:

رفع انحصار از صنعت خودرو با افزایش تولید خودروسازان کوچک

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، استراتژی این وزارتخانه برای رفع انحصار از صنعت خودرو را افزایش تولید خودرو با توجه ویژه به خودروسازان کوچک برشمرد.
 فیروزی در تشریح کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد:

آشفتگی بازار محصولات فولادی ناشی از ناتوانی دولت/ طرح مجلس موجب اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار خواهد شد

می متالز - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس آشفتگی بازار محصولات فولادی را ناشی از ناتوانی دولت دانست و گفت: طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد مجلس موجب اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار خواهد شد.
 

ثبات قیمتی در بازار محصولات فولادی ترکیه/ پیش خرید، سنگ‌آهن را گران کرد

می متالز - امروز با نگاهی بر قیمت محصولات فولادی طی یک هفته گذشته می بینیم که بازار محصولات فولادی در ترکیه از شمش گرفته تا میلگرد و مفتول با ثبات قیمتی همراه شده و دلیل آن بررسی شرایط توسط تولیدکنندگان فولاد و تامین کنندگان مواد اولیه آنها بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما