خبر
اقتصاد   پتروشیمی  

پتروشیمی لردگان توسط رییس‌جمهور افتتاح شد

می متالز - رئیس جمهور از افتتاح پتروشیمی لردگان خبر داد و گفت: طرح اوره آمونیاک لردگان یک طرح صادراتی است و با افتتاح پتروشیمی لردگان هم جهش صادرات و هم جهش تولید را شاهد خواهیم بود.

به گزارش می متالز، حسن روحانی با بیان اینکه پتروشیمی لردگان می‌تواند تحول بسیار خوبی در این منطقه ایجاد کند، گفت: این پتروشیمی در صورت تولید با ظرفیت صد در صد ظرف حدود چهار سال می‌تواند سرمایه‌گذاری انجام شده ۸۷۵ میلیون یورویی را بازگرداند که این نکته مهمی برای مردم و سرمایه‌گذاران است.

وی شرکت اوره، آمونیاک لردگان به عنوان اولین طرح از برنامه سی و چهارم پویش ملی «تدبیر و امید برای جهش تولید» افتتاح رسمی شد.

بازگشت سرمایه‌گذاری تنها ظرف ۴ سال

رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص این طرح، گفت: ظرف سه تا چهار سال در صورت تولید با ظرفیت صد در صد این طرح می‌تواند کل سرمایه‌گذاری ۸۷۵ میلیون یورویی انجام شده را برگرداند که این نکته برای مردم و سرمایه‌گذاران این طرح عظیم و صنعتی مهم است.

روحانی گفت: نکته مهم دیگر درباره پتروشیمی لردگان این است که ۸۰ درصد پرسنل این مجتمع بومی هستند و این نکته بسیار مهمی است و باید در طرح‌ها تلاش کنیم از نیروهای بومی آن استان استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: طرح اوره آمونیاک لردگان با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور، یک طرح صادراتی است و این نکته بسیار مهم است که با افتتاح پتروشیمی لردگان هم جهش صادرات را شاهد خواهیم بود و هم جهش تولید را.

روحانی تاکید کرد: استان چهار محال و بختیاری استانی سرسبز و پرآب است که می‌تواند تبدیل به بزرگترین مرکز گردشگری طبیعی کشور شود.

افزایش ۸۰ درصدی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی

وزیر نفت با حضور در این مراسم با اشاره به طرح‌های گسترده پتروشیمی در جهش دوم و سوم پتروشیمی گفت: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی امروز نسبت به سال ۹۲، هشتاد درصد افزایش یافته است.

بیژن زنگنه تصریح کرد: یکی از اهداف طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شود محرومیت زدایی از منطقه کمتر توسعه یافته وعزیز لردگان است.

وی یادآوری کرد: توجه به تنوع محصولات پتروشیمی در بالادست، توسعه صنایع پتروشیمی در پایین‌دست در دستور کار است و در لردگان یک طرح کریستال ملامین با ۲۵ درصد پیشرفت در دست اجراست و دو پارک صنعتی کریستال ملامین و اوره رزینی با ارزش افزوده قابل توجه تعریف شده است.

۸۰ درصد آمونیاک تولیدی لردگان صادر می‌شود

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه صنعت پتروشیمی افتخار دارد در تولید و صادرات ۱۰ میلیون تن محصول در دوران تحریم و کرونا و توسعه غافل نباشد، گفت: هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگترین شرکت بازار سرمایه کشور در جهش دوم و سوم ریل گذاری برای صنعت پتروشیمی حدود ۲۵ طرح بزرگ و کوچک با هزینه ۱۴ میلیارد یورویی را در دست اجرا دارد.

جعفر ربیعی با بیان اینکه در سال جهش تولید، ۴ طرح در هلدینگ خلیج فارس افتتاح می‌شود، گفت:لردگان اولین واحد بزرگ از این ۴ پروژه است که با تولید یک میلیون و ۷۵ هزار تن اوره و ۸۰ هزار تن آمونیاک تولید می‌کند که ۸۰ درصد از این محصول صادر خواهد شد.

وی در ادامه گفت: خوراک اصلی این مجتمع پتروشیمی، گاز طبیعی متوسط ۷۵۰ میلیون متر مکعب در سال است.

۲۴۰ میلیون دلار پیش‌بینی درآمد پتروشیمی لردگان

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه سرمایه مورد نیاز این پتروشیمی، ۸۷۵ میلیون یورو بوده که از طریق سرمایه‌گذاری اولیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همچنین از طریق فاینانس ۵۰۴ میلیون یورویی با عاملیت بانک سپه انجام شده است و پیش بینی می‌شود در صورت ظرفیت ۱۰۰ درصدی درآمد سالانه ۲۴۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.

ربیعی تصریح کرد:۲۸۰۰ نفر در موقع ساخت در شرکت اوره و آمونیاک لردگان مشغول به کار بودند وامروز و در زمان بهره‌برداری ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: مراحل نصب و راه‌اندازی به علت مشکلات تحریم، بدون حضور لایسنسور خارجی و بدون و تنها با همت و توانایی مهندسان و کارشناسان داخلی و‌ بسیجی همچون مهندس محمودی و کریمی انجام شده است.

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آمونیاک می‌شود

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس تاکید کرد: هلدینگ خلیج فارس در راستای سیاست وزارت نفت برای توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی لردگان تلاش می‌کند و امروز پارک کریستال ملامین با ظرفیت ۴۰ هزار تن ۲۵ درصد پیشرفت داشته و دو‌ پارک صنعتی اوره رزینی و‌کریستال ملامین هم با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیاردی ساخته خواهد شد.

ربیعی یادآوری کرد: با اضافه شدن این مجتمع، حجم تولید اوره امونیاک کشور از پنج میلیون و ششصد هزار تن به شش میلیون و هفتصد هزار تن در سال خواهد رسید و ایران را تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کنندگان این محصول در جهان خواهد کرد.

ربیعی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در جریان ساخت و بهره‌برداری از این طرح ۲۸ میلیون ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت، ثبت شده که رکورد خوبی در این زمینه در کشور و در صنعت پتروشیمی داشت.

استفاده از نیروهای بومی در آمونیاک لردگان

مدیرعامل پتروشیمی لردگان هم در این مراسم، به بیان نکاتی در خصوص این مجتمع و روند ساخت و بهره‌برداری آن پرداخت.

محسن محمودی با بیان اینکه ما در منطقه‌ای پتروشیمی لردگان را بنا کردیم که به کشاورزی و دامداری شهره است گفت: پتروشیمی مگاتن اوره، آمونیاک لردگان با مشارکت ۲۸۰۰ نفر طی حدود چهار سال به بهره برداری رسیده و خبر خوب اینکه اکثر استخدام انجام‌شده نیروها از استان چهارمحال و بختیاری بوده است.

وی راه‌اندازی این پتروشیمی به دست متخصصان داخلی را از نکات بارز و افتخارآمیز این مجتمع عنوان کرد وضمن تبریک به مردم استان چهارمحال و بختیاری و آرزوی اینک این پروژه تحول بسیار خوبی برای منطقه باشد از وزیر نفت و همه مسوولان استان و منطقه که در این سال‌ها برای بهره برداری از این پروژه مشارکت داشتند، تشکر کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تاکید استاندار قم بر تسریع در اتصال سلفچگان به راه‌آهن سراسری

می متالز - استاندار قم بر تسریع در اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان این استان به راه‌آهن سراسری تاکید کرد.
 

تاکید رییس جمهور بر اتمام پروژه راه آهن رشت به بندر کاسپین

می متالز - در آیین افتتاح ۱۸ طرح سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی رییس جمهور بر اتمام پروژه اتصال راه آهن رشت به بندر کاسپین تاکید کرد.
 رئیس‌جمهور:

راه‌آهن رشت - کاسپین باید در اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد

می متالز - رئیس‌جمهور با گله‌‌مندی از عدم بهره‌برداری از راه‌آهن رشت - کاسپین در اسفندماه سال جاری گفت: طرح راه آهن رشت_کاسپین یکی از مهمترین پروژه‌های دولت در گیلان و حتی کشور بوده ولی متاسفانه کار اتمام این پروژه عقب بوده و استاندار، وزیر راه و دبیر شورای عالی مناطق آزاد باید مشکلات را مطرح و تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.
 رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت؛

امنیت سرمایه‌گذاری با همراهی قوای سه‌گانه تامین می‌شود

می متالز - روحانی گفت: دولت برای کاهش قیمت دلار تلاش می‌کند. قیمت امروز دلار واقعی نیست و اگر منابع ارزی ما در خارج از کشور آزاد شود، قیمت دلار به 15 تا 16 هزار تومان کاهش خواهد یافت.
 رئیس جمهور با قدردانی از تلاش های گسترده برای ساخت واکسن ایرانی کرونا:

هدف دولت تهیه، تامین و ساخت یک واکسن مطمئن است/ تامین سلامت مردم اولویت اول دولت است/ تاکید بر حمایت دولت از همه دانشمندان فعال در زمینه تولید واکسن

می متالز - رئیس جمهور با قدردانی از تلاش های گسترده شرکت های دانش بنیان و تمامی مراکز و سازمان ها از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای ساخت واکسن ایرانی کرونا، تصریح کرد که هدف دولت تهیه، تامین و ساخت واکسن مطمئن است و از همین رو مصمم به حمایت از شرکت های دانش بنیان و تمامی مراکزی است که سعی در تولید و خرید واکسن کرونا دارند.
 

جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی به ریاست روحانی برگزار شد

می متالز - شورای عالی هماهنکی اقتصادی عصر دوشنبه با حضور سران سه قوه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، تشکیل جلسه داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما