خبر
بورس و سهام  
رونمایی از سه پروژه دولت الکترونیک در حوزه اقتصاد

دو اتفاق مهم برای بازار سرمایه؛ سامانه مجامع الکترونیک و سامانه پرداخت سود سهام رونمایی شد

می متالز - وزیر امور اقتصادی و دارایی از رونمایی سه پروژه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی خبر داد و گفت: با رونمایی از سامانه برگزاری مجامع الکترونیک و سامانه پرداخت سود سهام شرکت‌ها توانستیم بازار سرمایه را گسترش دهیم.

دو اتفاق مهم برای بازار سرمایه؛  سامانه مجامع الکترونیک و سامانه پرداخت سود سهام رونمایی شد

به گزارش می متالز، فرهاد دژپسند در نشست شورای عالی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری و در جریان افتتاح سامانه‌های اقتصادی گفت: سامانه خزانه‌داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیک مجامع شرکت‌ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت‌ها، پروژه‌های بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه پروژه اول  مربوط به سامانه خزانه‌داری الکترونیک است افزود: در خزانه‌داری سه مبحث، سامانه جامع حسابداری کل خزانه و خزانه معین استان‌ها و مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت، نظام جامع مدیریت بدهی‌ها و مطالبات عمومی دولت و سامانه جامع اموال دولتی وجود دارد.

استقرار سامانه خزانه‌داری

وزیر امور اقتصادی و دارایی توضیح داد: بحث مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت یکی از وظایف مهم هرماهه در وزارت اقتصاد بوده و برای نظام جامع مدیریت بدهی‌ها و مطالبات عمومی دولت نیز به‌صورت فصلی گزارش جامعی تهیه و به مراجع ذی‌ربط  ارسال می‌شود و سامانه جامع اموال دولتی نیز از اموال و دارایی‌های دولت در سطح کشور و مقیاس منطقه‌ای حکایت دارد که همگی در قالب خزانه‌داری کل کشور سازمان‌دهی شده و در حال حاضر به‌صورت خزانه‌داری الکترونیکی کاملاً مدیریت می‌شود.

دژپسند با بیان اینکه تا چند سال قبل برای گرفتن تخصیص بودجه در پایان هر ماه و چند روز پایانی هر سال با یک صف طولانی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در وزارت اقتصاد روبه‌رو بودیم، تصریح کرد: امروز خوشبختانه به این  صورت نیست و با الکترونیکی کردن و استقرار سامانه خزانه‌داری الکترونیک این مشکلات برطرف شده است.

وی ادامه داد: اکنون ۲۲۰ هزار فقره حساب سنتی جمع شده و به بانک مرکزی منتقل شده است و  همچنین ۷۸ هزار فقره دسته چک سنتی که سابق مبادله می‌گردید، جمع‌آوری شده و حواله الکترونیکی جایگزین آن شده است.

پرداخت حقوق دو و نیم میلیون نفر به صورت الکترونیک

وزیر امور اقتصادی و دارایی به  استقرار سامانه وجه الکترونیک اشاره کرد و افزود: تا امروز حقوق دو و نیم میلیون نفر از کارکنان دولت به‌صورت الکترونیکی و متمرکز  پرداخت می‌شود که این کار به جلوگیری از وجود حساب‌های موازی، نشت اطلاعات مالی  و جلوگیری از تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد کمک زیادی کرده است.

دژپسند از ایجاد سامانه تسویه تهاتر نام برد و گفت : در راستای حقوق شهروندی بسیار اهمیت دارد که بدانیم دولت چه میزان مطالبات دارد و چگونه باید آن را تسویه و یا تهاتر کند.

وی تصریح کرد: قبل از دولت تدبیر و امید این اطلاعات به شکل کلی و عمومی وجود داشته ولی امروز با استفاده از خزانه‌داری الکترونیکی مجموع مطالبات و بدهی‌های دولت کاملا واضح و روشن وجود دارد.

برگزاری مجامع به صورت الکترونیک

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه توانستیم بازار سرمایه را گسترش دهیم،ادامه داد: در گذشته وقتی مجمع شستا برگزار می‌شد تعداد محدودی در این مجمع حضور داشتند ولی  امروز با واگذاری وسیع شستا سهامداران این شرکت میلیونی شدند .

دژپسند توضیح داد: با میلیونی شدن سهامداران شستا با مشکل شرکت در مجامع مواجه هستیم که قطعا اگر هر سهامداری از هر نقطه کشور بخواهد برای جلسات مجامع شرکت کند امکان‌پذیر نیست بنابراین نیاز به برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت‌های بورسی به صورت الکترونیکی داشتیم لذا امکان برگزاری مجامع را به صورت الکترونیکی مهیا کردیم و باید به‌صورت قاطع بگویم تمام شرکت‌های بورسی می‌توانند مجامع خود را الکترونیکی برگزار کنند.

وی افزود: موضوع دیگر نحوه دریافت و پرداخت‌ها بود برای مثال سهامدار شرکتی اگر می‌خواست سود خود را دریافت کند باید مسافتی را طی می‌کرد تا به دفتر مرکزی مراجعه و سود مورد نظر را دریافت کند اما سامانه‌ای برای توزیع سود در بازار سرمایه تعریف شده است و  امروز هر سهامداری در سراسر کشور می‌تواند از طریق این سامانه سود خود را دریافت کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اگر سهام شستا دارید، بخوانید (۲۴دی)/ سبزپوشی شستا در روزهای قرمز

می متالز - شستا معاملات این هفته را با سبزپوشی به پایان برد و به صف خرید نشست. همچنین بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را از آن خود کرد.
 میر معینی، کارشناس بازار سرمایه:

شهرداری ها برای مزایده املاکشان به بورس کالا بیایند

می متالز - با ورود و عرضه املاک مازاد نهادهای مختلف در بورس کالا، اتفاق مثبتی در حال رخ دادن است. شیوه سنتی و قدیمی «مزایده» از جمله سدهایی است که همیشه راه را برای حضور همه متقاضیان خرید این‌گونه املاک بسته و حالا بورس کالا در تلاش است با سازوکارهای مناسب، شفافیت و روندی ساده را جایگزین ابهامات کند.
 

خبر مهم برای سهامداران شستا در بورس

می متالز - شرکت‌های زیرمجموعه شستا از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی‌ها افزایش سرمایه می‌دهند.
 عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خبر داد:

پیشنهاد معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از سود انباشته

می متالز - عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس از ارسال پیشنهاد معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از محل سود انباشته به کمیسیون تلفیق جهت حمایت از بازارسرمایه خبر داد.
 تحلیلگر بازار سرمایه مطرح کرد:

بازگشت اعتماد مردم به بورس نیازمند تزریق ۴۰ هزار میلیارد تومانی

می متالز - تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه وعده‌های دولت برای حمایت از بورس پوچ بوده، گفت: برگشت اعتماد مردم به بورس نیازمند تزریق ۳۰ تا ۴۰هزار میلیارد تومان به بورس است.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

دو عامل موثر بر افزایش فشار فروش + پیش بینی روند معاملات در هفته جاری

می متالز - کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دو عامل موثر بر افزایش فشار فروش و پیش بینی روند معاملات در هفته جاری گفت: یکی از نشانه‌های بازگشت بازار به مدار صعود و فرصت خرید، ثبات قیمتی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما