خبر
سرب و روی   سهام  

توشه گران‌بهای «فاسمین» برای زمستان/ ضربه سنگین «صمت» به تولیدکنندگان روی

می متالز - گزارش آذر ماه کالسیمین از فروش 24 میلیارد تومانی این شرکت طی ماه گذشته خبر می‌دهد. محدودیت‌های صادراتی حجم فروش این شرکت را در تنگنا قرار داده و اصلاح نرخ دلار در بازار آزاد نرخ فروش محصول را کاهش داده است. رفع موانع صادرات می‌تواند عملکرد این شرکت و سایر بنگاه‌های این صنعت را در زمستان متفاوت رقم بزند.

به گزارش می متالز، «فاسمین» در 6 ماه ابتدایی سال 12 هزار تن شمش روی به فروش رساند. این عدد برای 3 ماهه پاییز تنها 1125 تن بوده است. محدودیت‌های صادراتی وزارت صمت برای فروش محصولات روی در سامانه بورس کالا تمامی شرکت‌های این گروه را تحت تاثیر قرار داده است. عاملی که علاوه بر کاهش درآمد کشور به تولیدکنندگان ضربه مهلکی وارد کرد.

شرکت کالسیمین در آخرین ماه از پاییز 735 تن شمش روی به فروش رسانده که 200 تن از این مقدار طی داد و ستدهای بورس کالا معامله شده است. متوسط نرخ معاملات بورس کالایی «فاسمین» برای آذر ماه 27.1 میلیون تومان به ازای هر تن بوده است. این موضوع نتیجه می‌دهد که نرخ فروش خارج از بورس کالا برای «فاسمین» در حدود 25.8 میلیون تومان به ازای هر تن بوده است و نتیجه ثانویه این موضوع نرخ تسعیر در حدود 10150 تومان برای ماه آذر است.

نرخ فروش شمش روی توسط کالسیمین در ماه آبان بیش از 30 میلیون تومان بود که نرخ دلار نزدیک به 12 هزار تومان را نتیجه می‌داد.

تصمیمات اخیر از عقب‌نشینی وزارت صنعت و معدن از موانع صادراتی برای شرکت‌های این گروه خبر می‌دهد. در این صورت باید انتظار داشت که ماه‌های پایانی سال با قدرت‌نمایی «فاسمین» در عرصه فروش محصولات روبرو باشد.

موجودی شرکت از شمش روی در ابتدای سال 9455 تن بوده که تا انتهای ماه آذر این موجودی به بیش از 21 هزار تن رسیده است. ارزش فروش این موجودی با فرض قیمت 2500 دلاری هر تن روی و نرخ تسعیر 9 هزار تومانی برای دلار بیش از 470 میلیارد تومان خواهد بود. این در حالی است که کل فروش این شرکت از ابتدای سال 287 میلیارد تومان و درآمد شرکت در سال مالی 96 کمی بیشتر از 526 میلیارد تومان بوده است. بر این اساس قدرت‌نمایی در بخش فروش و رصد متغیرها می‌تواند سیگنالی برای جذابیت این سهام ایجاد کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نگاهی به عملکرد شرکت کالسیمین در سالی که گذشت

سیاست‌گذاری نادرست دولتی، عامل تضعیف تولیدکنندگان روی کشور

می متالز - سالی که گذشت کشور با نوسانات متعدد اقتصادی روبرو شد. این تغییرات بر بسیاری از صنایع کشور اثرگذار بودند.
 

رشد بیش از 5 برابری صادرات «روی» در اسفند؟

می متالز - شرکت‌های گروه روی در نیمه دوم سال سال 97 با مشکل قابل توجه در بخش فروش مواجه بودند. این موضوع در ماه‌های پایانی سال تا حدودی بهبود پیدا کرد با این حال همچنان عملکرد ماهانه شرکت‌ها در بورس تهران به جز برخی از موارد، از ادامه رکود در بخش فروش حکایت داشت. بررسی‌های «دنیای بورس» از آمار ابتدایی صادرات روی در اسفند و مقایسه با بهمن از جهش 5 برابری فروش صادراتی به عنوان بخش اصلی درآمد عملیاتی گروه روی خبر می‌دهد.
 

خیز «فاسمین» برای درخشش در 98/ برآورد سودآوری کالسیمین

می متالز - کالسیمین در ماه‌های اخیر با مشکلات تولید و فروش مواجه شده است. این موضوع به عنوان مانعی در برابر درخشش این شرکت در مسیر سودآوری مطرح است. گرچه مشکلات فروش این شرکت مانع از تحقق انتظارات از سودآوری در سال جاری شده است (تا پایان بهمن) اما همین موضوع می‌تواند نقش مثبت را در آینده این شرکت ایفا کند. تنها نقطه ضعف نگران‌کننده این شرکت در شرایط کنونی افت محسوس مقدار تولید است که به نظر می‌رسد در نتیجه ضعف تامین مواد اولیه شرکت باشد.
 

سیگنال‌های متفاوت از تولید و فروش «فاسمین»

می متالز - عملکرد شرکت کالسیمین در دی ماه نشان از آن دارد که موانع فروش تولیدکنندگان شمش روی تا حدودی مرتفع شده است. همچنین نرخ فروش محصولات تا حدودی وضعیت مطلوب بازار شرکت را نشان‌می‌دهد. با این وجود عملکرد تولیدی این شرکت با ضعف شدید در دی ماه مواجه بوده؛ مانعی که دلنشینی تمام‌عیار گزارش ماهانه «فاسمین» را به چالش می‌کشد.
 جرقه جهش سهام فلزات رنگی

«فملی» و «فاسمین» در انتظار نشانه‌ها

می متالز - مجموعه‌ای از سیاست‌های داخلی و فشارهای بین‌المللی سبب شده تا شرکت‌های بنیادی از پتانسیل‌های کامل سودآوری خود تا حدودی جا بمانند. فشارهای تحریمی در رابطه با برخی محصولات کشور، همچون LPGها و مس نمود بیشتری داشته و در رابطه با صنایع فلز روی، سیمان و برخی دیگر، سیاست‌های عجولانه و ناکارآمد داخلی به ضعف عملیاتی منجر شده است. برنامه‌ریزی‌های داخلی رفته‌رفته و در روندی آزمون و خطاگونه به تدریج تصحیح می‌شوند و راه‌اندازی کانال INSTEX امیدواری به تخفیف مشکلات تحریمی را بیشتر کرده است.
 بررسی عملکرد فولاد هرمزگان در آذر ماه

ریشه نوسان فروش «هرمز» چیست؟

می متالز - فولاد هرمزگان جنوب طی ماه گذشته، فروشی در حدود 220 میلیارد تومان را محقق کرده است. از نکات لازم توجه این گزارش افت مقدار و رشد نرخ فروش اسلب است. آیا این تغییرات می‌تواند چشم‌انداز درآمدزایی این شرکت را دگرگون کند؟ در این گزارش به بررسی جزئیات عملکرد آذر ماه «هرمز» پرداخته شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما