خبر
سیمان  

با صادرات ۲ میلیون تن سیمان به سوریه شرایط‌ بهتر می‌شود / کانال تبادل مالی ایران با سوریه مشخص نیست

می متالز - رئیس انجمن تولیدکنندگان سیمان گفت: نیاز سوریه به سیمان ۵ میلیون تن در سال برآورد می‌شود که اگر ما بتوانیم در سال ۹۷ تا ۲ میلیون تن آن را در اختیار بگیریم شرایط خوبی برای سیمان ایران به وجود خواهد آمد.

به گزارش می متالز، عبدالرضا شیخان در خصوص صادرات سیمان گفت: برای صادرات به سوریه صحبت‌هایی تاکنون انجام شده است  و جلساتی نیز با سازمان‌ها و نهادهای مختلف برگزار کردیم. در حال حاضر مهم‌ترین بحث در این حوزه حمل و نقل و رسیدن کالا به دست مشتری است.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان ادامه داد: در حال حاضر کشور سوریه نیاز شدیدی به سیمان دارد و ما نیز توان صادراتی خوبی داریم اما باید قیمت تمام شده به این کشور مشخص شود. بر همین اساس چندین جلسه در اتاق ایران با حضور مسئولان سازمان توسعه تجارت برگزار شده تا به یک نقطه مشترک برسیم.

وی در خصوص نحوه تسویه سیمان صادراتی به سوریه گفت: کشور سوریه یکسری مواد معدنی دارد که می‌توان بخشی از صادرات را با آن تهاتر کرد. در جلساتی که ما با سازمان توسعه تجارت داشتیم بیان شده که هزینه صادرات را مستقیماً تاجران سوریه‌ای پرداخت می‌کنند و طرف معامله ما آنها هستند حال اینکه به صورت صرافی، چمدانی یا سیستم بانکی باشد، هنوز مشخص نشده است.

شیخان تصریح کرد: نیاز سوریه به سیمان ۵ میلیون تن در سال برآورد می‌شود که اگر ما بتوانیم در سال ۹۷ تا ۲ میلیون تن آن را در اختیار بگیریم شرایط خوبی برای سیمان ایران به وجود خواهد آمد البته یک تعرفه جزئی هم برای واردات وجود دارد اما با توجه به اینکه چیزی از کارخانه‌های سیمان سوریه باقی نمانده این کشور شدیداً به دنبال واردات سیمان است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان سیمان در خصوص صادرات به عراق گفت: هنوز مشکلات صادراتی ما با این کشور وجود دارد. مقدار محدودی سیمان به جنوب عراق و مقداری کلینیکر به اقلیم صادر می‌شود اما با توجه به راه‌اندازی کارخانه‌های سیمان در این کشور تعرفه‌های واردات سیمان همچنان بالا است و این برای تمام سیمان‌های وارداتی از کشورهای مختلف صدق می‌کند.

وی در خصوص صادرات به افغانستان گفت: با توجه به پیمان‌سپاری ارزی و بخشنامه‌های متعددی که در این خصوص صادر شده امروز صادرکنندگان با احتیاط بیشتری فعالیت می‌کنند زیرا تا الان ما به صورت ریالی به افغانستان صادرات داشتیم اما باید امروز تعهد ارزی بدهیم. بر همین اساس دیگر صادرات به این منطقه توجیهی ندارد.

شیخان افزود: تا پیش از این ما تقریباً سالی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن صادرات داشتیم که در هشت ماه اخیر به میزان قابل توجهی به خاطر پیمان‌سپاری ارزی صادرات کاهش داشته است.

کد خبر: 25822
تاریخ: 1397/10/13 - 16:48
منبع: سیمان خبر

سیمان  سوریه  صادرات  عبدالرضا شیخان 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رقابت منفی تولید‌کنندگان سیمان برای صادرات

می متالز - نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ارزان‌فروشی سیمان در کشورهای همسایه گفت: به دلیل مسائل و مشکلات مالی، بین تولید‌کنندگان داخلی برای صادرات رقابت منفی شکل گرفته است.
 رئیس دفتر رئیس جمهوری:

درآمد و صادرات نفت ایران تداوم خواهد داشت

می متالز - رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: بی‌شک جمهوری اسلامی ایران نفت خود را می‌فروشد و درآمد و صادرات نفت ما ادامه خواهد داشت.
 رهبر معظم انقلاب اسلامی:

دشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نخواهد ماند

می متالز - رهبر انقلاب اسلامی درباره تلاش آمریکا برای مسدود کردن راه‌های صادرات نفت ایران گفتند: ملت فعال و مسئولان هوشیار ایران نشان داده‌اند اگر همت کنند همه بن‌بست‌ها را می‌شکنند و قطعا این تلاش آمریکایی‌ها هم به جایی نمی‌رسد و جمهوری اسلامی هر مقدار لازم داشته باشد و اراده کند، نفت صادر خواهد کرد.
 رئیس جمهوری در نشست هیئت دولت:

به صفر رساندن صادرات نفت ایران ناممکن است

می متالز - رئیس جمهوری گفت: به صفر رساندن صادرات نفت ایران امکان‌پذیر نیست و ما به روش‌های مختلف نفت خود را خواهیم فروخت، آمریکا با اینگونه اقدام‌های خود به تمام ملت‌های جهان و همه شرکت‌های نفتی دنیا و حتی به ملت خود ظلم می‌کند.
 رییس کل بانک مرکزی؛

صفر کردن صادرات نفت ایران توهم است/ التهاب بازار ارز رفع شد

می متالز - رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه صفر کردن صادرات نفت ایران توهم است، از اشراف بانک مرکزی بر بازار ارز خبر داد.
 در نخستین نشست شورای مشورتی جوانان وزارت صمت مطرح شد

ماموریت وزیر صنعت به جوانان/ نظرات جوانان قابلیت تبدیل به اتاق فکر و کمیته های تخصصی را دارد

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین نشست شورای مشورتی جوانان با بیان اینکه نظرات جوانان قابلیت تبدیل به اتاق فکر و کمیته های تخصصی را دارد، گفت: نتایج اتاق فکر بررسی و پیگیری می شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما