خبر
سیمان  

کمرنگ شدن حضور واسطه‌ها در صنعت سیمان نیازمند راهکارهای نظارتی

می متالز - بازار سیمان در چند سال گذشته گریبانگیر رکود ساخت‌وساز شده است و با تولید ۸۵ میلیون تن همواره با مازاد روبه‌رو است؛ مازادی که پای واسطه‌هایی را به بازار توزیع آن باز کرده که با خریدهای نقدی، در بازار حباب ایجاد می‌کنند و نظم آن را بهم می‌ریزند و در نهایت رقابت منفی را برای آنها رقم زده است.

به گزارش می متالز، عبدالرضا شیخان درباره این موضوع اظهار داشت: از زمانی که تولید سیمان مازاد شد و مصرف داخلی کاهش پیدا کرد، واسطه‌هایی به‌صورت نقد یا چک وارد بازار شدند.

شیخان خاطرنشان کرد: کمبود نقدینگی کارخانه‌ها باعث شد که این دلال‌ها رشد کنند. درحال‌حاضر نیز این واسطه‌ها تبدیل به یک قدرت در بازار شده‌اند و وجود آنها سبب ایجاد رقابت منفی در بازار سیمان شده است. به این شیوه که سیمان را خرید می‌کنند و به مصالح‌فروشانی می‌دهند که جواز ندارند و این مصالح‌فروشان نیز با خرید از این واسطه‌ها از زیر بار مالیات فرار می‌کنند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در پاسخ به این پرسش که چه راهکارهایی برای حذف یا کاهش قدرت این واسطه‌ها در بازار سیمان می‌توان به کار برد، عنوان کرد: در این زمینه سازمان‌هایی همچون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان یا تعزیزات می‌توانند نظارت‌ کنند. به هر حال می‌توان ساز و کاری برای آن تعریف کرد تا کسانی که جواز دارند و مصالح‌فروش واقعی هستند، سیمان را خریداری کرده و این موضوع را سامان‌دهی کنند.

شیخان ادامه داد: اگر تشکل‌ها و انجمن‌ها با سازمان‌های نظارتی دست به‌دست هم بدهند می‌توان به شبکه توزیع در بازار نظم داد و حضور واسطه‌ها را در بازار کمرنگ کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت می‌تواند به این مسئله ورود کند، گفت: دولت می‌تواند این موضوع دلالان بازار سیمان را سامان‌دهی کند. باید به کسانی که جواز کسب دارند یا انبوه‌سازان هستند، اجازه خرید داده شود.

شیخان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا دولت می‌تواند بر میزان تولید کارخانه‌ها نظارت کند، گفت: خود انجمن بر میزان تولید کارخانه‌ها نظارت دارد. از چند سال گذشته که رکود ساخت‌وساز وجود دارد، واحدها با کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند اما هیچ اعتصابی در کارخانه‌های سیمان رخ نداده که نشان می‌دهد این صنعت با تمام توان، خود را حفظ کرده است. وی ادامه داد: انجمن به صورت منطقه‌ای کارگروه‌هایی را ایجاد کرده و کارخانه‌ها به صورت هماهنگ پیش رفته‌اند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در پاسخ به این پرسش که کارخانه‌ها تا چه اندازه هماهنگ هستند که محصول خود را به تعاونی‌ها بدهند یا به‌دست مصرف‌کننده نهایی برسانند، گفت: یک تعاونی قادر نیست تمام محصول یک ماهه یک کارخانه را خریداری کند، از این رو بخشی دیگر را باید بفروشند چون نیاز به نقدینگی دارند. اگر کارخانه‌ها بتوانند کار کنند باید ۶.۵ میلیون تن سیمان توزیع کنند در حالی که هم‌اکنون کارخانه‌ها ماهی ۴ میلیون تن توزیع می‌کنند.

کد خبر: 25831
تاریخ: 1397/10/13 - 17:04
منبع: سیمان خبر

صنعت سیمان  عبدالرضا شیخان  واسطه‌ها 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در سومین کنفرانس ملی رویه‌های بتنی عنوان کرد

غفلت ۸۰ ساله ایران در بکارگیری روکش بتنی جاده‌ها

می متالز - سومین کنفرانس ملی رویه‌های بتنی با حضور محمد شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، محسن تدین رئیس هیات‌مدیره انجمن بتن ایران، جبار علی‌ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران و استادان دانشگاه و فعالان حوزه بتن روز گذشته و امروز ۳ و ۴ اردیبهشت برگزار شد.
 با افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی؛

هند و چین متقاضی خرید سیمان ایران شدند/ پیش بینی رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی صادرات در سال جاری

می متالز - کارشناس صنعت سیمان از تقاضای جدید تجار هندی و چینی برای خرید سیمان ایران خبر داد و گفت: پیش‌بینی می شود صادرات سیمان امسال ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.
 

توضیحات سیمان شمال با توجه به افزایش قیمت سهام/ شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها ندارد

می متالز - با توجه به روند رو به رشد قیمت سهام نمادهای سیمانی طی روزهای‌ اخیر، سیمان شمال نیز با توجه به نوسان ۵۰ درصدی قیمت متوقف شد و در این زمینه توضیحاتی ارائه داد.
 دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان:

تداوم فعالیت سیمانی‌ها در گرو افزایش نرخ/ آمار تولید و فروش سیمانی‌ها در سال ۹۷/ پیمان سپاری ارزی، بندی بر پای صادرکنندگان سیمان

می متالز - الزام به صادرات ارزی و افزایش هزینه های حمل و نقل مهمترین موانع پیش روی صادرات صنعت بوده است.
 

تقاضای جدید هند و چین برای خرید سیمان ایران

می متالز - کارشناس صنعت سیمان از تقاضای جدید تجار هندی و چینی برای خرید سیمان ایران خبر داد و گفت: پیش‌بینی می شود صادرات سیمان امسال ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.
 دبیر انجمن سیمان خواستار شد

ضرورت پیگیری افزایش نرخ سیمان

می متالز - یکی از اتفاق‌هایی که برای واحدهای صادراتی سیمانی در نیمه دوم سال گذشته روی داد، قانون پیمان‌سپاری ارزی بود که تولیدکنندگان را مجبور به بازگرداندن ارز صادراتی خود به داخل کشور می‌کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما