خبر
سرب و روی  

خوش‌بینی متال بولتن نسبت به چشم‌انداز قیمت سرب و روی

می متالز - با وجود ابهامات موجود در زمینه روابط تجاری آمریکا و چین، موسسه متال بولتن در گزارش ماهانه خود با تمرکز بر عوامل بنیادی بازار سرب و روی از احتمال افزایش قیمت این دو محصول در ماه های پیش رو خبر داد.

سرب

پس از رسیدن به کف 1876 دلاری در ماه اکتبر، قیمت سرب در ماه های اخیر در تلاش برای عبور از سطح 2 هزار دلار بود اما در بیشتر روزها در کانال 1900 دلاری نوسان داشت. با وجود نوسان قیمت سرب، ذخایر این محصول در بازارهای بزرگ معاملاتی به روند نزولی خود در ماه‌های اخیر ادامه داد به گونه‌ای که در نیمه ابتدایی ماه دسامبر موجودی آماده برای فروش در بازار لندن به کمتر از 90 هزار تن  و در بازار آتی شانگهای به حدود 10هزار تن رسید.

در این میان نرخ ذوب و فرآوری سرب کماکان در بسیاری  مناطق از جمله چین در سطوح بالایی قرار دارد و نگرانی‌های شدیدی نسبت به عدم توانایی واحدهای ذوب و فرآوری چینی در افزایش تولید به دلیل محدودیت های مالی و ملاحظات زیست محیطی وجود دارد.

با توجه به این موارد انتظار برای افزایش قیمت سرب در صورت تمرکز فعالان بازار بر عوامل بنیادی بازار این محصول وجود دارد. با این وجود بحث مذاکرات تجاری آمریکا و چین بر بازار فلزات از جمله سرب سایه خواهد انداخت و تمرکز بر عوامل بنیادی را پایین خواهد آورد. براین اساس پیش بینی می‌شود که قیمت سرب به سیر صعودی خود ادامه دهد و در سطوح بالاتر از 2 هزار دلار در هر تن تثبیت شود.

روی

قیمت روی در اوایل دسامبر در محدوده 2600 دلار قرار داشت و با وجود افت نسبی قیمت در یک ماه اخیر، این محصول کماکان در سطوح بالاتر از کف ماه سپتامبر یعنی 2300 دلار معامله می‌شود. اگر روی بتواند از سقف های تجربه شده در ماه های اکتبر(2650 دلار) و نوامبر (2720 دلار) عبور کند، می‌توان به تداوم صعودی قیمت امیدوار بود.

در حال حاضر عوامل بنیادی بازار روی از رشد قیمت این محصول حمایت می‌کنند. سطح ذخایر در بازار فلزات لندن به محدوده 100 هزار تن رسیده  و با در نظر گرفتن بکواردیشن 110 دلاری میان قرارداد نقدی و سه ماهه روی، به نظر نمی رسد که تمایل چندانی در میان فعالان بازار برای وارد کردن ذخایر به انبارهای بازار لندن در ماه های پیش‌رو وجود داشته باشد. در کنار این موضوع باید به افت ملموس ذخایر روی در بازار آتی شانگهای نیز توجه کرد. سطح ذخایر روی در این بازار در ماه نوامبر به کف  9 ساله خود رسیده بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

چشم بازار جهانی به بازگشت چینی‌ها

می متالز - تعطیلات سال نو در چین از امروز آغاز شد. به دلیل محاسبه تقویم چین بر اساس سال قمری، تاریخ شروع عید سال نو هرساله در حال تغییر است. تعطیلی واحدهای صنعتی امسال از 5 فوریه آغاز شده و تا 19 فوریه ادامه دارد. بورس شانگهای (SSE) نیز تا پایان هفته جاری تعطیل است. با در نظر گرفتن سهم قابل توجه چین از اقتصاد بین‌المللی، تعطیلات دو هفته‌ای روند اقتصاد جهانی را با ژستی محافظه‌کارانه مواجه می‌کند.
 فصل بازگشت به سهام بنیادی

دیده‌بان بورس سه‌شنبه (۱۶ بهمن)

می متالز - شاخص کل بورس روز گذشته با صعود ملایم ۶۸۸ واحدی به کار خود پایان داد تا قسمتی از عقب‌نشینی بیش از ۲۵۰۰ واحدی خود در معاملات یکشنبه را جبران کند. همان‌گونه که انتظار می‌رفت نشانه‌های بیشتری از نزدیکی پایان جنگ تجاری امریکا و چین در حال ظهور است و این موضوع محرک قدرتمندی برای رشد سهام مربوط در بورس تهران را فراهم می‌کند. صعود قیمت فلزات پایه در معاملات امروز بازارهای جهانی، انتظار برای صعود بیش از پیش شاخص کل را به وجود آورده است.
 امروز رقم خورد؛

نوسان قیمت فلزات در بورس لندن

می متالز - بازار فلزات لندن در نخستین روز کاری هفته با افت چشمگیر قیمت فلزات اساسی رو به رو شد.
 

خوش‌بینی متال بولتن به چشم‌انداز قیمت فلزات پایه

می متالز - در پی نتایج مثبت حاصل از دور آخر مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، قیمت فلزات پایه در بازگشایی بازارهای جهانی پس از تعطیلات صعودی شد. با این حال تعطیلی بازار چین در سال نو قمری حجم معاملات را محدود کرده است.
 

بازگشت «روی» به سقف 6 ماهه/ خیز برای 3 هزار دلار یا بازگشت به کف حمایتی؟

می متالز - فلزات پایه طی یک سال گذشته برهه پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند. فلزات، سال 2018 میلادی را در سطوح بالای قیمتی آغاز کردند اما رفته‌رفته در سایه جنگ تجاری از اوج‌های بلندمدت خود عقب نشستند و در محدوده‌های جدید کف حمایتی ساختند. با تشدید تلاش‌های دو سویه برای پایان دادن به تنش‌های اقتصادی بار دیگر امید بازگشت بازار فلزات به مدار رونق شدت گرفته است. در آخرین معاملات هفته گذشته روی توانست تا سطح 2774 دلاری به ازای هر تن صعود کند.
 تغییرات هفتگی قیمت و موجودی انبار فلزات در بازار فلزات لندن

پیشتازی«روی»در بازار فلزات پایه

می متالز - با وجود رشد شاخص دلار در هفته اخیر، فلزات پایه هفته امیدوارکننده‌ ای را پشت سرگذاشتند و بسیاری از محصولات معاملاتی این بازار با افزایش قیمت به معاملات هفتگی پایان دادند. افزایش امیدواری به بهبود روابط تجاری آمریکا و چین در رونق معاملات تاثیر شایانی داشت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما