خبر
مس   دانش فنی  
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون خبر داد

بومی‌سازی مهمترین تجهیز گلوگاهی خط تولید

می متالز - مهندس «جهانگیر رضوی» معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون گفت: با حمایت شرکت مس و با تکیه بر توان و تجربه معاونت مهندسی مجتمع سونگون موفق به بومی‌سازی شیر هیدرولیک پمپ استیشن (TPS)، که نقشی حیاتی در فرایند تولید دارد، شدیم.

به گزارش می متالز به نقل از مس پرس، معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون با بیان اینکه رویکرد حمایت از کالای ایرانی سال‌های زیادی است که در شرکت مس و مجتمع مس سونگون مورد توجه بوده است گفت: با توجه به نامگذاری سال 97 به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» امسال به‌صورت ویژه ‌برنامه‌ریزی برای بومی‌سازی قطعات استراتژیک خط تولید شده است.
وی افزود: در این زمینه کمیته‌ای متشکل از امورهای تغلیظ، مهندسی، انبارها و سفارشات و مدیریت مجتمع به نام کمیته اقلام شکل گرفته و به‌طور مداوم جلسات این کمیته برگزار می‌شود تا امکان بومی‌سازی اقلام استراتژیک و راهکارهای اجرایی‌سازی آن مورد بررسی قرار بگیرد.
رضوی تصریح کرد: اگر همان هزینه‌ای که صرف واردات می‌شود، صرف تشویق سازندگان ایرانی کنیم و به آن‌ها تضمین برای خرید بدهیم مطمئناً در داخل محصولات باکیفیت‌تر و بهتری را خواهیم ساخت.
وی با تأکید بر موقعیت ویژه خط تولید مجتمع مس سونگون اظهار داشت: در مجتمع‌های دیگر شرکت مس، پساب کارخانه به‌صورت ثقلی به سد باطله می رود اما در مجتمع سونگون، باطله با هزینه‌های بسیار زیاد و در شرایط سخت به سد باطله پمپاژ می گردد.
رضوی تصریح کرد: به خاطر همین شرایط حوزه مهندسی مجتمع مس سونگون از جایگاه‌ مهمی در فرایند خط تولید برخوردار است و باید به‌طور مداوم شرایط پایداری تولید را حفظ کند. علاوه براین، حدود 60 درصد نیروی انسانی معاونت مهندسی و مدیریت انرژی درگیر با بحث پمپاژ باطله است و این موقعیت خاص امور مهندسی مجتمع مس سونگون را با تمام مجتمع‌های دیگر حتی در سطح بین‌المللی با 24 پمپ و 96 نفر نیروی انسانی نشان می‌دهد.
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون با اشاره به اهمیت حیاتی شیرهای‌ هیدرولیک TPS بیان کرد: در اواخر سال 95 گزارش‌هایی در مورد اهمیت این شیرهای هیدرولیک که ساخت آمریکا بود تهیه کردیم و شرکت مس تأیید کرد که اقداماتی در زمینه بومی‌سازی و مهندسی معکوس شیرهای پمپاژ TPS (پمپ استیشن) انجام دهیم.
به گفته مهندس جهانگیری رضوی این اقدام مهم و ارزشمند در بهمن‌ماه سال 96 به بار نشست و نزدیک یک سال است که شیر هیدرولیک ساخت داخل کار می‌کند.
وی با تأکید بر این‌که اطلاعات فنی که معاونت مهندسی در این زمینه داشت کمک زیادی به ساخت این تجهیز اساسی کرد گفت: برای اطمینان از روند بومی‌سازی و افزایش درصد موفقیت فرایند ساخت داخل را فقط به یک سازنده محدود نکردیم و هم‌زمان هم در تهران و هم در تبریز این کار دنبال شد تا هرکدام که شیر هیدرولیک مطلوب‌تری بسازند از آن استفاده کنیم.
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون پیشنهاد داد: اگر در سایر شهرها به‌خصوص در شهرهای استان آذربایجان شرقی کسانی هستند که قصد همکاری دارند پیشنهاد ما این است که از سایت بازدید کنند و بر اساس تجربه‌های فنی معاونت مهندسی و مدیریت انرژی این تجهیز را بسازند.
رضوی درباره اهمیت شیرهای هیدرولیک و بومی‌سازی آن گفت: ما موفق به بومی‌سازی شیر هیدرولیکی شدیم که یک گلوگاه حیاتی در فرایند تولید است و در مسیر پمپاژ باطله با درصد جامد 50 و فشار 80 بار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: یک موضوع مهم دیگر در بحث شیرهای هیدرولیک این است که این شیرها در تیراژ بالا تولید نمی‌شوند، سفارشی هستند و در کل کشور چنین شیری کاربرد ندارد و خریدار دیگری وجود ندارد.
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون درباره میزان صرفه‌جویی در بومی‌سازی این تجهیز گفت: هزینه واردات این شیر 3.5 تا 4 میلیارد تومان است ولی به‌صورت تقریبی هزینه ساخت آن در داخل نهایتاً 600 میلیون تومان می‌شود که با این امر، مانع خروج ارز از کشور شدیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر مجتمع مس سونگون در بازدید از هجدهمین نمایشگاه محیط زیست عنوان کرد

مس سونگون صنعت سبز کشور/ برپایه استاندارهای جهانی کارخانه اسید زودتر از کارخانه ذوب راه‌اندازی می‌شود

می متالز - مهندس«رضا شریفی» گفت: مس سونگون در مسیر توسعه پایدار قرار دارد ؛ چراکه در حال رعایت تمامی الزامات محیط‌زیستی در کنار بحث‌های تولیدی، توسعه‌ای و اجتماعی هستیم. به گفته شریفی هم‌‌اکنون مجتمع مس سونگون جزو صنایع آلاینده نیست و یک صنعت سبز محسوب می‌شود.
 به همت مجتمع مس سونگون انجام شد

لایروبی رودخانه‌های فصلی روستاهای شهرستان ورزقان

می متالز - به همت مجتمع مس سونگون و در پی شرایط اضطراری و نامساعد جوی؛ عملیات لایروبی رودخانه‌های فصلی تعدادی از روستاهای شهرستان ورزقان انجام شد.
 رئیس هیأت‌مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران در راستای رونق بخشی به تولید اعلام کرد

سرعت بخشی به طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس در مناطق کرمان و آذربایجان

می متالز - محمدباقر عالی گفت: در سال جاری اهداف کمی تولید باز هم با هدف رونق تولید در کشور بیشتر از سال قبل پیش‌بینی شده و تلاش خواهیم کرد تا در سال‌جاری طرح‌های توسعه‌ای در مجتمع مس سونگون و کرمان با سرعت بیشتری انجام شود.
 در نخستین روزهای سال نو انجام شد

بازدید رئیس هیات مدیره شرکت مس از طرح توسعه‌ای کارخانه آهک اهر/ بهره‌برداری از کارخانه آهک اهر تا پایان 98

می متالز - رئیس هیأت‌مدیره شرکت مس صبح روز چهارشنبه 7 فروردین 98 در بازدید از روند پیشرفت پروژه کارخانه آهک اهر گفت: این طرح یکی از مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس در ارتباط با مجتمع مس سونگون است که با راه‌اندازی آن آهک مورد نیاز کارخانجات تغلیظ مس سونگون تضمین خواهد شد.
 رمز موفقیت شرکت مس در سال 97

تمرکز بر تولید، توسعه و فرصت‌های جدید صادراتی

می متالز - به گفته محسن بازارنوی شرکت مس در سال 97 به‌رغم سخت بودن شرایط اقتصادی موفق شده است با یک برنامه حساب‌شده همراه با مدیریت نقدینگی نه‌تنها برنامه‌های تولیدی و فروش خود را محقق سازد بلکه گام‌های جدی هم در ارتباط با بومی‌سازی بر دارد.
 رئیس خانه معدن ایران در ارزیابی وضعیت معادن و صنایع معادنی در سال ۹۷ مطرح کرد:

بومی‌سازی بدون آمایش سرزمین، بزرگ‌ترین اشتباه بود

می متالز - به پایان روزهای سال ۹۷ می‌رسیم؛ سالی که در پیش‌بینی هیچ کارشناسی نمی‌گنجید چنین تلاطمی در حوزه اقتصاد گریبان تولید و صنایع مادر را بگیرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما