خبر
آلومینیوم  
بازار وارداتی آلومینا در خاورمیانه

واردات آلومینای خاورمیانه، در سال 2014 بیشینه‌ای را ثبت کرد

می متالز - از آن‌جا که عمده تولید آلومینیوم خاورمیانه برپایه واردات آلومینا نهادینه شده، واردات این منطقه همگام با افزایش تولید آلومینیوم، روندی افزایشی را طی کرده است.

به گزارش می متالز، در نمودار 1، حجم واردات آلومینای خاورمیانه نشان داده شده است. مقدار واردات آلومینای خاورمیانه از حدود 2.5 میلیون تن در سال 2001، با نرخ رشد متوسط سالانه 8.7 درصدی به‌حدود 9.6 میلیون تن در سال 2017 رسید. البته، مقدار واردات این منطقه در سال 2014، حتی از 10 میلیون تن نیز فراتر رفته و به 10.5 میلیون تن رسید. دلیل اصلی افزایش حجم واردات آلومینا در این سال، مربوط به عربستان بود که واحد ذوب آن مرحله بهره‌برداری آزمایشی را پشت سر گذاشته بود، ولی ظرفیت پالایشگاه آلومینای هنوز به بهره‌برداری نرسیده بود. این امر سبب شد تا آلومینای مورد نیاز واحد ذوب موقتا از خارج و پس از سال 2015، تقریبا تمامی نیاز آن از داخل تأمین شود.

بزرگ‌ترین واردکننده آلومینا در منطقه خاورمیانه، امارات متحده عربی است. این کشور با تولید بیش از 2.5 میلیون تن آلومینیوم اولیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در خاورمیانه به‌شمار می‌رود. این حجم از تولید آلومینیم اولیه، حجم واردات آلومینای آن را به بیش از 5 میلیون تن در سال افزایش داده است. پس از امارات متحده عربی، بحرین دومین مصرف‌کننده بزرگ آلومینا و بزرگ‌ترین واردکننده این ماده در خاورمیانه محسوب می‌شود. واردات آلومینای این کشور در سال‌های اخیر به‌حدود 1.9 میلیون تن رسید.

واردات حجم عظیمی از آلومینا در امارات متحده عربی، سبب شده تا این کشور به‌دنبال احداث ظرفیت پالایش آلومینا باشد تا از حجم تقاضای وارداتی آلومینای خود بکاهد. در همین راستا، پالایشگاه آلومینای الطویله (Al Taweelah) با ظرفیت 2 میلیون تن که در نیمه ابتدای سال 2019 به بهره‌برداری خواهد رسید، قادر خواهد بود تا حدود 40 درصد از تقاضای آلومینای امارات را تأمین کند. این پالایشگاه، پس از آلومینای ایران در جاجرم و پالایشگاه آلومینای معادن عربستان، سومین و در عین حال بزرگ‌ترین پالایشگاه آلومینای خاورمیانه خواهد بود. گفتنی است که بوکسیت مورد نیاز این پالایشگاه از گینه تأمین خواهد شد؛ بدین ترتیب، انتظار می‌رود که واردات آلومینای امارات، در آینده کوتاه‌مدت به‌حدود 3 میلیون تن کاهش یابد.

در عین حال، بحرین و ایران پروژه‌های توسعه ظرفیت‌های ذوب آلومینیوم را دنبال می‌کنند و انتظار می‌رود که در نیمه ابتدای سال 2019 نیز این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند. ظرفیت اضافه شده در ایران، حدود 300 هزار تن و ظرفیت اضافه شده در بحرین، بالغ بر 540 هزار تن خواهد بود. بدین ترتیب، تقاضای وارداتی این 2 کشور در آینده کوتاه‌مدت مجموعا حدود 1.7 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

انتظار می‌رود در کوتاه‌مدت، حجم تقاضای وارداتی آلومینای بحرین به تقاضای وارداتی امارات برسد و در مجموع این 2 کشور، حدود 62 درصد کل واردات خاورمیانه را انجام دهند. پس از این 2 کشور، قطر دارای بیشترین مقدار تقاضای وارداتی آلومینا و پس از آن ایران خواهد بود. در بین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در خاورمیانه، عربستان کمترین میزان تقاضای وارداتی آلومینا را خواهد داشت؛ چرا که همچنان انتظار می‌رود که بخش اعظمی از تقاضای آلومینای آن از داخل تأمین شود.

کد خبر: 26175
تاریخ: 1397/10/18 - 13:23
منبع: اخبار فلزات آنلاین

آلومینا  آلومینیوم  امارات متحده عربی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن:

۳ میلیارد دلار طرح معدنی امسال اجرا می‌شود

می متالز - غریب پور گفت: امسال حدود ۳ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح می‌شود و اکنون پروژه‌های فولاد بافت و آلومینیوم جاجرم آماده افتتاح هستند.
 مدیرعامل مجتمع تولیدی بسپار صدف ناب سپاهان:

«کامپوزیت پنل» ضربه فنی شد

می متالز - ممنوعیت استفاده از «کامپوزیت پنل» در برخی از شهرهای تاریخی و سنتی همچون اصفهان و به‌طورکلی محدودیت استفاده از این نوع مصالح در نمای ساختمان‌ها در کشور از یک سو و از سوی دیگر کاهش ساخت‌وسازها موجب کم شدن مصرف این محصول و از دست رفتن بازار شده است.
 در تالار محصولات صنعتی و معدنی صورت می گیرد؛

عرضه فولاد، مس، آلومینیوم، روی و طلا در بورس کالای ایران

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه، میزبان عرضه ۲هزار تن شمش هزار پوندی آلومینیوم، ۵ هزار و ۶۰ تن سبد میلگرد، ۳۰۰ تن شمش روی، یک هزار تن مس کاتد، ۱۵ هزار تن شمش بلوم و ۱۹ کیلوگرم شمش طلا است.
 

قرار گرفتن نقشه جانمایی سالن‌های نمایشگاه در و پنجره بر روی وب سایت نمایشگاه

می متالز - نقشه‌های تقسیم‌بندی شده سالن‌ها در گروه آلومینیوم از هم‌اکنون در وب سایت نمایشگاه قابل مشاهده هستند.
 استاندار مرکزی:

زمینه خودکفایی کشور در تولید قوطی فلزی یکبار مصرف فراهم شد

می متالز - استاندار مرکزی گفت: با راه‌اندازی خط تولید قوطی فلزی یکبار مصرف در شرکت تولید قوطی آلومینیوم کاوه زمینه خودکفایی کشور در تولید این محصول فراهم شد.
 

در چرایی موافقت و مخالفت با افزایش سرمایه شرکت هپکو

می متالز - هپکو، آلومینیوم و ماشین‌سازی برندهای صنعتی شهر اراک روزگاری با غول‌های صنعتی دنیا رقابت می‌کردند و در دنیای صنعت گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده بودند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما