خبر
آلومینیوم  
کشورهای اصلی خریدار و فروشنده آلومینا

انحصار نسبی صادرات آلومینا، در مقابل طیف وسیعی از واردکنندگان

می متالز - برخی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان آلومینا در جهان، کشورهایی هستند که در آن غول آلومینیوم جهان، روسال، دارای ظرفیت پالایش بوکسیت و تولید آلومینا است. این امر سبب شد تا روسیه به بزرگ‌ترین کشور واردکننده آلومینا در جهان بدل شود؛ چرا که بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های پالایش آلومینا شرکت روسی روساال، در کشورهای خارج از روسیه قرار دارد.

به گزارش می متالز، هزینه‌های حمل برای آلومینا بسیار کمتر از حمل بوکسیت است؛ چرا که به‌ازای تولید هر تن آلومینیوم اولیه، بیش از 6 تن بوکسیت نیاز است؛ در حالی که 2 تن آلومینا قابلیت تولید یک تن آلومینیوم را دارد. این امر سبب شده تا بزرگ‌ترین صادرکنندگان و فروشندگان آلومینا در جهان، خود از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت باشند. همچنین از آنجا که جغرافیای تولید بوکسیت در جهان عمدتا محدود به مناطق خاصی است، جغرافیای تولید آلومینا نیز تقریبا از همین امر تبعیت می‌کند.

در نمودار 1، بزرگ‌ترین واردکنندگان و صادرکنندگان آلومینای جهان طی 3 سال گذشته نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار قابل می‌بینید، در 3 سال گذشته صادرات استرالیا حدود 41 درصد کل تجارت جهانی را تشکیل داد و برزیل نیز سهمی معادل 22 درصد را از آن خود کرد. جامائیکا، به‌عنوان سومین صادرکننده بزرگ آلومینا در سال‌های اخیر، حدود 4 درصد از کل تجارت جهان را در اختیار گرفت. نکته جالب توجه، حضور کشورهایی همچون اوکراین و ایرلند در رده 5 صادرکننده بزرگ آلومینا در جهان است که فاقد منابع معدنی بوکسیت هستند و تمامی تقاضای بوکسیت خود را از محل واردات تأمین می‌کنند. گفتنی است که ظرفیت‌های تولید آلومینا در این کشورها نیز همچون جامائیکا، متعلق به شرکت روسال است. بدین ترتیب، تقریبا تمامی آلومینای تولید شده در این کشورها (اوکراین و ایرلند) به روسیه که محل استقرار ظرفیت‌های ذوب شرکت روسال است، صادر می‌شود.

این امر سبب شد تا روسیه به بزرگ‌ترین کشور واردکننده آلومینا در جهان بدل شود؛ چرا که بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های پالایش آلومینا شرکت روسی روسال، در کشورهای خارج از روسیه قرار دارد. پس از آن، کانادا و سپس چین، بیشترین واردات آلومینا را به‌طور متوسط در 3 سال گذشته داشتند. در این بین، خاورمیانه نیز که به‌عنوان یکی از قطب‌های تولید آلومینیوم اولیه در سطح جهان شناخته می‌شود و عمده نیاز خود به آلومینا را از محل واردات تأمین می‌کند، سهمی 22 درصدی از واردات آلومینای جهان را در اختیار داشت. خاورمیانه، حدود 9 درصد کل آلومینیوم اولیه جهان را تولید می‌کند و چون فاقد منابع غنی از بوکسیت است، بخش اعظمی از نیاز خود، یعنی حدود 81.4 درصد کل نیاز خود را از محل واردات تأمین می‌کند. در بین کشورهای مطرح تولیدکننده آلومینیوم اولیه در خاورمیانه، عربستان سعودی و ایران تنها دارندگان ذخایر معدنی بوکسیت هستند و بخشی از تقاضای آلومینای خود را از داخل تأمین می‌کنند.

کد خبر: 26177
تاریخ: 1397/10/18 - 13:28
منبع: اخبار فلزات آنلاین

صادرات  آلومینا  بوکسیت 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افت ۱۴۶۴ واحدی شاخص بورس تهران

می متالز - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۱۴۶۴ واحدی به رقم ۲۰۲ هزار و ۸۵۷ واحد رسید.
 

پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست/ صادرات پتروشیمی افزایش یافت

می متالز - دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه پتروشیمی، نفت نیست و شرایط صادرات آن متفاوت از نفت است، گفت: در سخت‌ترین شرایط نیز صادرات پتروشیمی ایران متوقف نشد و ارز پتروشیمی نیز وارد کشور شد.
 مدیرعامل بانک توسعه صادرات مطرح کرد:

انضباط مالی محور اعتماد بانکها به واحدهای تولیدی

می متالز - علی صالح آبادی گفت: تلاش بانک توسعه صادرات ایران تداوم حفظ تولید صادرات محور و ارائه خدمات این بانک در شکل های مختلف و کمک به نقل و انتقالات ارزی از طریق صرافی توسعه صادرات است.
 

امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران بعید است

می متالز - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به لغو معافیت‌های خرید نفت ایران از سوی آمریکا گفت: امکان توقف کامل و به صفر رساندن صادرات نفت ایران بسیار بعید است.
 

تحویل ۱.۷ میلیون بشکه نفت به پالایشگاه‌ها در سال ۹۶/درآمد ۴۱.۵ میلیارد دلاری صادرات نفت

می متالز - براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، میزان متوسط صادرات نفت خام کشور در این سال بالغ بر ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار بشکه در روز و میزان متوسط نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها حدود ۱ میلیون و ۶۹۵ هزار بشکه در روز بوده است.
 

درآمد ۸.۸ میلیارد دلاری صادرات میعانات گازی در سال ۹۶

می متالز - براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، میزان متوسط صادرات میعانات گازی کشور در آن سال بالغ بر ۴۳۰ هزار بشکه در روز و میزان متوسط میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و شرکت‌های داخلی ۲۵۱ هزار بشکه در روز بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما