خبر
سیمان  
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تحریم ها نتوانسته صادرات سیمان را دچار مشکل کند

می متالز - معاون امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با رد توقف صادرات سیمان گفت: تحریم ها جز اینکه روند مبادلات پولی و مالی را مختل و برگشت پول را سخت کرده است، نتوانسته به آن آسیبی وارد کند.

به گزارش می متالز، جعفر سرقینی در حاشیه دهمین نمایشگاه صنعت سیمان و گرامیداشت 85 سالگی این صنعت در محل نمایشگاه های افزود: صنعت سیمان قادر به تامین نیازهای داخلی است و تا 20 میلیون تن در سال توان صادراتی دارد همانطور که سابقه صادرات 19 میلیون تنی را در کارنامه خود ثبت کرده است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: امروز ظرفیت تولید سیمان کشور به 87.5 میلیون تن رسیده و 10 میلیون تن دیگر در حال آماده سازی برای راه اندازی است که 35 درصد پیشرفت داشته است.
وی بیان داشت: برای سال 1400 رسانیدن ظرفیت تولید به یکصد میلیون تن و برای افق 1404 ظرفیت 120 میلیون تنی هدفگذاری شده است، اما به دلیل رکود در بخش معدن همواره تولید کمتر از ظرفیت است.
سرقینی یادآور شد: در سال 92 تولید 69 میلیون تن سیمان به ثبت رسید، اما امروز به دلیل رکود در بخش ساختمان و کند شدن آهنگ صادرات، تولید 58 میلیون تن تا پایان سال پیش بینی می شود.
این مقام مسئول همچنین به افزایش صادرات فولاد اشاره کرد و گفت: با وجود تحریم ها صادرات صنایع معدنی جز یکی دو مورد، کم نشده و صادرات فولاد در نیمه نخست امسال با رشد 10 درصدی وزنی و 23 درصدی ارزشی همراه بوده است.

 

بازگشت ارز صادراتی به سامانه نیما

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات معدنی به کشور گفت: میزان صادرات عمده صنایع معدنی کشور بیش از 10 میلیون یورو است و صادرکنندگان طبق بخشنامه بانک مرکزی باید 90 درصد آن به سامانه نیما بازگردانند.
سرقینی ادامه داد: دولت به صادرکنندگان سه ماه مهلت داده که ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانند، اما در شرایط دشوار کنونی بازگرداندن ارز در مدت سه ماه ممکن نیست.
وی اضافه کرد: مشکل دیگر نیاز صادرکنندگان به بخشی از این ارز برای تامین نیازهای وارداتی خود است.
معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: علاوه بر سیمان و فولاد، در تلاشیم تا آن میزان ارز که صنایع برای وارداتشان نیاز دارند از عرضه به سامانه نیما معاف شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افت ۱۴۶۴ واحدی شاخص بورس تهران

می متالز - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۱۴۶۴ واحدی به رقم ۲۰۲ هزار و ۸۵۷ واحد رسید.
 

پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست/ صادرات پتروشیمی افزایش یافت

می متالز - دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه پتروشیمی، نفت نیست و شرایط صادرات آن متفاوت از نفت است، گفت: در سخت‌ترین شرایط نیز صادرات پتروشیمی ایران متوقف نشد و ارز پتروشیمی نیز وارد کشور شد.
 مدیرعامل بانک توسعه صادرات مطرح کرد:

انضباط مالی محور اعتماد بانکها به واحدهای تولیدی

می متالز - علی صالح آبادی گفت: تلاش بانک توسعه صادرات ایران تداوم حفظ تولید صادرات محور و ارائه خدمات این بانک در شکل های مختلف و کمک به نقل و انتقالات ارزی از طریق صرافی توسعه صادرات است.
 

امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران بعید است

می متالز - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به لغو معافیت‌های خرید نفت ایران از سوی آمریکا گفت: امکان توقف کامل و به صفر رساندن صادرات نفت ایران بسیار بعید است.
 

تحویل ۱.۷ میلیون بشکه نفت به پالایشگاه‌ها در سال ۹۶/درآمد ۴۱.۵ میلیارد دلاری صادرات نفت

می متالز - براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، میزان متوسط صادرات نفت خام کشور در این سال بالغ بر ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار بشکه در روز و میزان متوسط نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها حدود ۱ میلیون و ۶۹۵ هزار بشکه در روز بوده است.
 

درآمد ۸.۸ میلیارد دلاری صادرات میعانات گازی در سال ۹۶

می متالز - براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، میزان متوسط صادرات میعانات گازی کشور در آن سال بالغ بر ۴۳۰ هزار بشکه در روز و میزان متوسط میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و شرکت‌های داخلی ۲۵۱ هزار بشکه در روز بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما