خبر
فلزات غیرآهنی  
بررسی تجارت جهانی و منطقه‌ای کرومیت (2)

چین؛ غول مصرف‌کننده کرومیت

می متالز - سه کشور آفریقای‌جنوبی، قزاقستان و هند بیشترین ذخایر مورد بهره‌برداری کرومیت دنیا را در اختیار دارند.

به گزارش می متالز، حدود 510 میلیون تن ذخایر کرومیت در دنیا شناسایی شده‌اند که حدود 430 میلیون تن در آن در 2 کشور آفریقا و قزاقستان قرار دارد. 90 درصد از مصرف کرومیت در صنایع متالورژیکی و تولید فروکروم است. روند تولید کرومیت در دنیا صعودی بوده و از سال 2008 تا کنون با سرعت رشد متوسط سالانه 3 درصد افزایش یافته است. در سال 2017 بیش از 30 میلیون تن کرومیت در دنیا از معادن برداشت شد و به طور میانگین بیش از 80 درصد از تجارت کرومیت دنیا به مقصد چین رهسپار شده است.

گسترش تقاضای مصرف کروم در صنایع مختلف، باعث افزایش اکتشاف و تولید این کانسار با ارزش در دنیا شده است. در 12 سال اخیر روند تولید کرومیت در دنیا تقریبا صعودی بوده و با سرعت رشد مرکب سالانه 3 درصد افزایش یافته است. تولید سال 2006 حدود 23 میلیون و سال 2017 بیش از 30 میلیون تن بود و کاهش تولید سال 2009 نیز در پی مشکلات فنی در معادن آفریقای جنوبی و افول بازارها به دلیل بحران جهانی اقتصاد رخ داد.

آفریقای جنوبی بیش از 50 درصد از تولید جهانی کنسانتره کرومیت را بر دوش دارد و معادن قزاقستان، هند، ترکیه نیز به ترتیب سهم‌‌های 14، 10 و 8 درصدی از تولید دارند. کشورهایی مانند آلبانی، استرالیا، برزیل، فنلاند، ایران و عمان در جمع سایر کشورهای تولیدکننده کرومیت قرار دارند. طبق گزارش‌های موجود، 95 درصد از ذخایر کرومیت دنیا به ترتیب در قزاقستان، آفریقای جنوبی و هند قرار دارد.

چین بزرگترین واردکننده کرومیت در دنیاست. به طور میانگین بیش از 80 درصد از تجارت کرومیت دنیا به مقصد چین رهسپار می‌شود. چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد دنیا، اصلی‌ترین مصرف‌کننده فروکروم و کرومیت در دنیاست. واردات روسیه نیز حدود 5 درصد از تجارت کرومیت را تشکیل می‌دهد. هند و آمریکا از دیگر واردکنندگان بزرگ کرومیت دنیا محسوب می‌شوند. در نمودار شماره 1، روند واردات جهانی کرومیت و سهم کشورهای بزرگ واردکننده نشان داده شده است.

ارزش متوسط صادرات هر تن فروکروم در سال 2017 حدود 1,121 دلار بر تن بود؛ در حالی که ارزش صادرات هر تن کرومیت حدود 188 دلار بر تن گزارش شده است. این اختلاف قیمت، تا حدودی می‌تواند مزیت تولید فروکروم در برابر فروش کنسانتره کرومیت را نشان ‌دهد. البته باید در نظر داشت که صنعت تولید فروآلیاژ به علت مصرف بالای انرژی در تولید و پروسه تولید نسبتا دقیق و پیچیده، صنعت هزینه‌بری است؛ اما به دلیل استراتژیک بودن و تقاضای مصرف بالا در صنعت مادر فولاد، حاشیه سود قابل قبولی دارد که از آن در برابر نوسانات قیمتی و نوسانات عرضه و تقاضا حمایت می‌کند. به همین جهت است که کشورهای تولیدکننده فولاد مانند چین، روسیه و آمریکا تمایل به خرید کنسانتره کرومیت و تولید فروکروم مورد نیاز در داخل کشور خود را دارند.

کد خبر: 26242
تاریخ: 1397/10/19 - 12:48
منبع: اخبار فلزات آنلاین

کرومیت  کروم  چین 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

پیش‌بینی پرس متال از بازار آلومینیوم در سال ۲۰۱۹

می متالز - شرکت پرس متال (Press Metal)، تقاضا برای فلز آلومینیوم را در سال 2019، بیش از موجودی این فلز در بازار پیش‌بینی می‌کند.
 بانک های آمریکایی پیش بینی کردند؛

تداوم رشد مصرف جهانی مس در سال 2019

می متالز - بانک های آمریکایی شامل JP.Morgan و CRU می گویند تقاضای جهانی مس امسال 2.6 درصد رشد می کند که هند با 7.6 درصد رشد به همراه آمریکای جنوبی و مرکزی با 3.8 درصد رشد و نیز چین با 3.2 درصد رشد، پیشتاز تقاضا خواهند بود.
 

بهای نیکل در بورس فلزات لندن همچنان افزایش است

می متالز - در ماه فوریه، میانگین قیمت نیکل برای معاملات آتی و سه ماهه به ترتیب 12649 دلار و 76 سنت در هر تن و 12723 دلار در هر تن بود که به ترتیب 10.4 و 10.6 درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته است.
 

بازرگانان هندی کالا‌های چینی را به آتش کشیدند

می متالز - هزاران تاجر هندی روز سه‌شنبه ۱۹ مارس در اعتراض به سیاست‌های تجاری و خارجی چین، کالا‌های وارداتی این کشور را به آتش کشیدند و از دولت خواستند تا تعرفه واردات محصولات چینی را افزایش دهند.
 

بازار فولاد چین در چه حال است؟

می متالز - هفته اخیر بازار فولاد چین با توجه به وضعیت مبهم بازار داخلی نوساناتی داشته است. با این حال قیمت های صادراتی به روند صعودی ادامه داد چون خرید ها ادامه داشت. میلگرد و ورق گرم صادراتی چین بالا رفته و زغال سنگ در ثبات نسبی مانده است.
 

هشدارهای واله در بازار سنگ‌آهن

می متالز - بعد از تعطیلات عید شکوفه‌های چین با وجود اتفاقی که برای سد باطله واله برزیل رخ داد، بازار سنگ‌آهن جهانی که چین در صدر آن قرار دارد با فراز و نشیب این رخداد مواجه شد، در واقع در انتهای ژانویه بازار چین تعطیل شد و بعد از دو هفته و در ۱۵ فوریه که این بازار شروع به کار کرد، قیمت‌ها به‌صورت هیجانی افزایش پیدا کردند، در این میان شاهد آن بودیم که این افزایش قیمت ماندگار نبود و به‌طور مکرر و مخصوصا در طول ۱۵ روز گذشته روزانه جابه‌جایی‌ قیمت در بازار به وقوع پیوست، این به قدرت فولادسازان چینی در تعیین قیمت بازمی‌گردد که در ادامه این گزارش به آن بیشتر پرداخته می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما