خبر
اقتصاد   سهام  

سهم اوراق مالی اسلامی در بودجه ۹۸

می متالز - مدیرعامل مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به بررسی سهم اوراق مالی اسلامی در لایحه بودجه ۹۸ پرداخت و آمارهای منتشر شده در این حوزه را بررسی کرد.

به گزارش می متالز، غلامرضا ابوترابی؛ مدیرعامل مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۸، انتشار ۸۹ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی را در دستور کار قرار داد که از این میزان، ۷۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به تسویه بدهی‌ها، اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها و ۳ میلیارد دلار مربوط به اوراق ارزی مالی اسلامی در نظر گرفته شده است.

در این لایحه، دولت در جداول پیش‌بینی واگذاری و تملک دارایی‌های مالی در سال ۹۸ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را با افزایش حدود ۱۴ درصدی نسبت به سال قبل برآورد کرده است. دولت برای سال مالی ۹۷ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را معادل 38.5 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود. در حالی که این رقم در لایحه بودجه ۹۸، مبلغ ۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. 

مدیرعامل مدیریت دارایی مرکزی اظهار کرد: شرکت‌های دولتی تا سقف 4.5 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی را برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی خود که به تصویب شورای اقتصاد می‌رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود، می‌توانند منتشر کنند. 

بوترابی با بیان اینکه سقف مجاز اوراق منتشره تسویه نشده تا پایان سال مبلغ 29 هزار میلیارد تومان عنوان شده است، گفت: این درحالی است که در بودجه سال ۹۷، سقف انتشار اوراق مالی اسلامی ریالی و ارزی برای دولت معادل 26 هزار میلیارد تومان تعیین شده بود. همچنین در بند «د» تبصره ۵ لایحه بودجه، به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آن‌ها با تایید وزارت کشور، سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اجازه داده شده تا سقف 5.5 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 حسین فهیمی اعلام کرد:

راه‌اندازی ۴ سامانه جدید توسط سپرده‌گذاری مرکزی

می متالز - مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی اوراق و تسویه وجوه اعلام کرد: در سال جاری ۴ سامانه جدید با استفاده از ظرفیت‌های داخلی راه‌اندازی می‌شود تا توسعه بازار سرمایه با شتاب بیشتری صورت گیرد.
 مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن عنوان کرد؛

باز شدن قفل تامین مالی صنایع با کلید اوراق سلف موازی استاندارد

می متالز - مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن معتقد است که ابزارهای مالی بازار سرمایه به خصوص اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالای ایران، از جمله ابزارهایی است که می تواند قفل تامین مالی صنایع مختلف را باز کند و در تامین سرمایه در گردش صنایع به ویژه برای بازه زمانی کوتاه مدت نقش آفرین باشد.
 

صندوق ضمانت صادرات در بازار سرمایه

می متالز - صندوق ضمانت صادرات ایران در راستای حمایت از صادرات در بازار سرمایه حضور دارد.
 

شفاف‌سازی فرابورس درباره بازار پایه

می متالز - گزارش پیش‌رو دادوستدهای هفته گذشته بازار پایه را مورد بررسی قرار می‌دهد که البته نشان می‌دهد خریداران به خرید از بازارهای اصلی علاقه بیش‌تری نشان می‌دهند.
 

هدف از اجرای عمليات بازار باز

می متالز - عمليات بازار باز به عنوان يکی از مهم‌ترين ابزارهای غيرمستقيم اجرای سياست پولی، بيانگر چارچوب نهادی خريد و فروش اوراق بهادار پذيرفته شده توسط بانک مرکزی با هدف تاثيرگذاری بر نرخ سود کوتاه مدت در بازار بين‌بانکی و از اين طريق تاثيرگذاری بر نرخ‌‌های سود در بازار پول و علامت‌دهی به ساير فعاليت‌های اقتصادی است.
 رییس سازمان بورس اعلام کرد؛

تامین مالی ۱۲۷ هزار میلیاردتومانی بازار سرمایه

می متالز - رییس سازمان بورس از تامین مالی ۱۲۷ هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه در سال گذشته خبر داد و افزود: شاخص کل بورس در ۹۷ با ۸۶ درصد رشد روبرو شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما