خبر
مواد معدنی  

آیا امکان افزایش بودجه برای معدن وجود دارد؟

می متالز - دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ که به مجلس ارائه کرد، برای بخش معدن که از بخش‌های پیشرو اقتصادی کشور است، رقم ۵۹۷۶ هزار میلیارد ریالی را پیش‌بینی کرده است.

به گزارش می متالز، عبدالله رضیان عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به بودجه مشخص شده برای بخش معدن اظهار کرد: بدون شک معدن و صنایع معدنی ظرفیتی بیش از این رقم را دارا هستند و برای توسعه زیرساخت‌های این بخش نیازمند منابع بیشتری خواهیم بود تا بتوانیم شرایط را به جایی رساند که مواد معدنی به صورت خام فروخته نشود. این در حالی است که عدم خام فروشی مواد معدنی مد نظر مقام معظم رهبری است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط کشور به گونه ای است که امکان افزایش بودجه بخش معدن وجود ندارد و مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند در مورد افزایش ورودی داشته باشد، اما در حال حاضر باید تامل کرد و به نوعی قانع بود البته در کنار آن باید از ظرفیت های موجود در بخش خصوصی استفاد کرد و چاره ای جز این در زمینه توسعه زیرساخت های بخش معدن نداریم.
به گفته رضیان، بخش معدن نیازمند سرمایه‌گذاری بزرگتری نیست و بخش خصوصی نیز به دلیل نیازمندی این بخش به منابع بسیار، ورود چندانی به حوزه معدن نداشته و سعی می‌کنند محتاط تر وارد این بخش شوند.
وی ادامه داد: نظر بنده بر این است، منابعی که در حال حاضر برای بخش معدن در نظر گرفته شده نمی‌تواند مشکلات بخش را به ویژه در حوزه زیرساخت‌های طراحی شده از سوی شرکت ایمیدرو را تامین کند، اما در مجموع می‌توان گفت شرایطی که درباره توسعه صنایع‌معدنی پیش رو داریم نسبتا بهتر از بخش‌های دیگر است. شاید این بخش نسبت به بخش صنعت ظرفیت بیشتری در اختیار دارد و می‌توان چنددرصد میزان بهره برداری از ظرفیت های موجود در بخش معدن را افزایش داد، زیرا در حال حاضر میزان بهره‌برداری ما از این ظرفیت‌ها بسیار کم است، درنتیجه نیازمند سرمایه‌گذاری کلان هستیم. هرچند سرمایه گذاری خارجی می‌تواند به وضعیت موجود کمک کند اما در حال حاضر و با توجه به تحریم ها باید به همین میزان بسنده کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مهدی کرباسیان رییس سابق ایمیدرو:

مقامات ارشد کشور به آمارهای معدن ‌وصنایع معدنی افتخار می کنند/ از روند صادرات گله مند هستیم

می متالز - همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن، رویدادی است که هر دوسال یکبار به میزبانی شرکت نفت و گاز سرو با هدف رویکرد و بررسی وضعیت بومی سازی کاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن برگزار می شود.
 

کشورهای همسایه و اروپا متقاضی سنگ ایران هستند

می متالز - دبیر انجمن سنگ ایران گفت: جمهوری اسلامی همواره در شمار کشورهای شاخص تولید کننده سنگ تزئینی و نما محسوب می شود و بازار کشورهای همسایه و اروپا همچنان از متقاضیان تولیدات این بخش هستند.
 

افزایش ۴۹ درصدی سهم زنجیره معدن از کل تجارت خارجی کشور

می متالز - در ۱۱ ماهه پارسال، سهم تجارت خارجی زنجیره معدن از کل تجارت خارجی کشور، از لحاظ وزنی ۴۹ درصد و از نظر ارزشی ۲۱ درصد بوده است.
 بعد از بیش از ۷ سال رخ داد:

کوچ مدیر خوشنام بازارسرمایه از کارگزاری بانک دولتی/ معرفی مدیر جدید

می متالز - مدیرعامل جوان و خوشنام بورس بعد از حدود ۷ سال از کارگزاری بانک توسعه صادرات رفت و مدیر جدید این شرکت وابسته به بانک معرفی شد.
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم مطرح کرد

تشکیل 729 پرونده برای متخلفان اقتصادی در قم

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: 10 هزار و 148 بازرسی از واحدهای تولیدی، توزیعی و صنفی استان از ابتدای بهمن ماه تا 15 اسفندماه صورت گرفت که این بازرسی‌ها منجر به تشکیل 729 پرونده برای متخلفین به ارزش 10 میلیارد تومان شد.
 

مزایده عمومی فروش 3 هزار تن ماده معدنی باریت

می متالز - شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران در نظر دارد جمعا 3 هزار تن باریت را از طریق مزایده عمومی به فروش برساند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما