خبر
مواد معدنی  

میزان تولید انواع مواد معدنی در سال ۹۶ چقدر بود؟

می متالز - سهم معدن از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال ۹۶ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۱.۷ و ۴.۶ درصد بوده که در صورت تجمیع با صنایع معدنی به ۴۳.۵ و ۱۸درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش می متالز، براساس آمار سازمان برنامه و بودجه، بخش معدن در تحقق رشد و توسعه اقتصادی پایدار کشور در برنامه ششم توسعه نقش مهمی را ایفا می‌کند و رشد سالانه ۸.۸ درصد برای آن در نظر گرفته شده است.

در سال ۹۶ مقدار ۲۸۸۰۸.۸ هزار تن به ارزش ۲۱۵۹.۴ میلیون دلار انواع مواد معدنی صادر شده که در مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۲.۸ درصد کاهش و از نظر ارزش ۵۷درصد افزایش پیدا کرده است.

در خصوص صنایع معدنی میزان صادرات وزنی افزایش ۱۹درصدی نشان می‌دهد و از لحاظ ارزش نیز ۲۴.۳۵ درصد رشد داشته است. این امر نشان می‌دهد کاهش خام‌فروشی و افزایش صنایع معدنی با ارزش افزوده بالا است.

سیمان و فولاد به ترتیب با صادرات ۱۵.۹ و ۹.۴۸میلیون تن رتبه اول و دوم را در صادرات این حوزه داشته‌اند.

سهم معدن از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال ۹۶ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۱.۷ و ۴.۶ درصد بوده که در صورت تجمیع با صنایع معدنی به ۴۳.۵ و ۱۸درصد افزایش می‌یابد.

این گزارش می‌افزاید: در سال ۹۶ ظرفیت تولید مس ۳۲۰ هزار تن هدف‌گذاری شده که ۲۸۷ هزار و ۱۰۰ تن از آن محقق شده است. براین اساس ۸۹.۷۲درصد از ظرفیت تولید مس در برنامه اول ششم توسعه محقق شده است.

همچنین  در سال ۹۶ ظرفیت تولید فولاد خام ۳۲میلیون تن هدف‌گذاری شده که از این رقم ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن یعنی ۹۵.۳۱درصد تحقق یافته است. علت عدم تحقق بخشی از آن مشکلات در اخذ تسهیلات از بانک‌ها و یا صندوق توسعه ملی و گشایش اعتبار اسنادی گزارش شده است.

براساس این گزارش سازمان برنامه و بودجه،  در سال ۹۶ ظرفیت تولید آلومینیوم ۴۸۰ هزار تن هدف‌گذاری شده که از این میزان صددرصد تولید محقق شده است. این در حالی است که در سال ۹۵ نیز ۴۸۰ هزار تن آلومینیوم در کشور تولید شده بود.

براساس اهداف کمی قانون برنامه ششم توسعه در سال ۹۶ برای تولید ۵۴۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک هدف‌گذاری شده که عملکرد در این بخش ۵۶۶ میلیون متر مربع بوده است. بنابراین ۱۰۴.۸۱درصد از هدف محقق شده است.

کد خبر: 26306
تاریخ: 1397/10/20 - 13:49
منبع: خبرگزاری فارس

مواد معدنی  صادرات غیرنفتی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اکتشاف مواد معدنی در سال گذشته رکورد زد/ چرخه مطالعات ژئوفیزیک هوایی کامل شد

می متالز - شهیدی گفت: در حوزه اکتشاف مواد معدنی طی سال گذشته دارای رکورد بی‌نظیری هستیم.
 

عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در سامانه نیما افزایش یافت + جدول

می متالز - میزان فروش ارز در سامانه نیما بعد از تعیین مشوق برای صادرکنندگان، افزایش قابل توجهی داشته است.
 یک پدیده عجیب اما به ظاهر مرسوم

مواد معدنی که با چهار پا و کوله‌پشتی جابه‌جا می‌شوند

می متالز - در شهرستان اسفراین در منطقه محافظت ‌شده ساری گل، یک معدن بزرگ با ماده معدنی سرب و روی وجود دارد که مواد معدنی آن از چند سال گذشته از سوی افراد مختلف به مقادیر کم برداشت شده سپس با کوله‌پشتی و الاغ جابه‌جا می‌شود.
 

فرصتی برای افزایش سهم صنایع فولاد سنگان خواف از آب

می متالز - مقایسه وضعیت امروز منطقه مرزی سنگان در خراسان رضوی با وضعیت آن در سال ۱۳۹۲ و در نظر گرفتن کارهای انجام شده برای توسعه صنایع معدنی این منطقه، نگاه مدبرانه برای اشتغال، توسعه و جلوگیری از خام‌فروشی را نشان می‌دهد.
 سرپرست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی:

در حوزه اکتشاف مواد معدنی در سال گذشته رکورد زدیم/ چرخه مطالعات ژئوفیزیک هوایی کامل شد

می متالز - سرپرست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: در حوزه اکتشاف مواد معدنی طی سال 97 دارای رکورد بی‌نظیری هستیم.
 

سیلاب‌ها فرصتی مناسب برای صنایع سنگان

می متالز - رئیس انجمن تخصصی مواد معدنی خراسان رضوی گفت: سیلاب‌هایی که در نتیجه بارش باران در منطقه سنگان خواف جاری شده فرصتی است که سهم صنایع فولادی مستقر در آن منطقه از آب افزایش یابد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما