خبر
آلومینیوم   نسوزها  

بومی‌سازی 90 درصد نسوزهای مرتبط با صنعت آلومینیوم در ایرالکو

می متالز - معاون برنامه ریزی، توسعه و تحقیقات شرکت آلومینیوم ایران از بومی سازی 90 درصد نسوزهای مرتبط با صنعت آلومینیوم در شرکت آلومینیوم ایران خبر داد و گفت: دولت کارخانه تولید کُک احداث کند.

به گزارش می متالز، علیرضا احمدی ضمن اعلام این خبر افزود: بخش عمده‌ای از فعالیت در صنعت آلومینیوم جدا از مواد اولیه، نسوزها هستند که طی دو دهه اخیر 80 تا 90 درصد نسوزهای مربوط به آلومینیوم در کشور بهینه‌سازی شده‌اند.

احمدی افزود: تولید مابقی نسوزها به دلیل نبود مواد اولیه و میزان محدود مصرف‌شان برای شرکت‌ها صرفه اقتصادی ندارد و می‌توان از طریق ایجاد شرکت‌های کوچک یا دانش‌بنیان آنها را نیز بومی‌سازی کرد.

وی در خصوص دستاوردهای بخش مکانیکال در این صنعت گفت: به‌ طورکلی می‌توان گفت ساخت تجهیزات سخت‌افزاری در فرایند تولید در داخل کشور قابل ‌اجر است؛ اما در برخی موارد برای استفاده از محدوده‌های مالی خارجی مانند فاینانس و یا شراکت و... این تجهیزات از کشورهایی نظیر چین وارد می‌شوند.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه و تحقیقات ایرالکو در رابطه با وضعیت تأمین برق واحدهای صنعتی آلومینیوم گفت: این مبحث «های تک» است و طبق گفته شرکت‌های مپنا و ایران ترانسفو در حال حاضر نزدیک به 150 کیلو آمپر توان تولید دارند؛ اما از آنجاکه هر کارخانه آلومینیوم در نهایت به 2 ترانس برق نیاز دارد، راه‌اندازی یک خط تولید چندان مقرون ‌به ‌صرفه نخواهد بود؛ همان‌طور که چین نیز علی‌رغم کارخانه‌های آلومینیوم‌سازی زیادی که دارد، ترانس‌های خود را از شرکت‌های تولیدکننده ترانس اروپایی یا ژاپنی تأمین می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به فقیر بودن کشور به لحاظ معادن بوکسیت و نیاز کشور به واردات مواد اولیه گفت: ذخایر معدن شرکت آلومینا رو به اتمام بوده و این شرکت به دنبال معادن جدیدی است. بنابراین در بخش مربوط به مواد اولیه کار خاصی نمی‌توان انجام داد و اگر بشود هم بسیار محدود است.

احمدی با بیان اینکه حدود 500 هزار تن کک در سال برای کل صنعت آلومینیوم و حتی فولاد نیاز است، گفت:کک موردنیاز این صنعت بطور کامل از خارج وارد می‌شود، این در حالی است که با توجه به استراتژیک بودن این بخش لازم است طی چند سال آینده برای تأمین کک بطورجدی چاره‌اندیشی شود.

وی تشریح کرد: فرایند کک سازی مقرون ‌به ‌صرفه نیست و سودی که از فروش مواد خام پالایشگاه به دست می‌آید، به‌ مراتب بیشتر از تولید و فروش کک است، بر این اساس دولت باید به لحاظ استراتژیک بودن این بخش، کارخانه‌ای با ظرفیت 500 هزار تن ولو اینکه سودآور نباشد راه‌اندازی کند، چراکه صنعت آلومینیوم بواسطه این محصول استراتژیک هر لحظه می‌تواند مورد تهدید خارجی قرار بگیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رقابت برای خرید در بازار آلومینیوم

می متالز - بازار آلومینیوم مدتی است که با کم‌رمقی نسبی در بورس کالا روبه رو شده است اگرچه نیمه‌تعطیل بودن دو هفته ابتدایی سال ۹۸ اجازه نمی‌دهد که انتقاد جدی به این بازار وارد شود.
 

دغد‌غه‌هایی از جنس فلز نقره‌ای

می متالز - صنعت آلومینیوم همواره جزو آن‌دسته از صنایعی بوده که چه در بالادست و چه در پایین‌دست از کمبود مواد اولیه در رنج بوده است.
 مرادی مطرح کرد؛

فعالیت ۶۰ درصد واحد‌های صنفی آلومینیوم در تهران/ صادرات آلومینیوم ایران به آفریقا

می متالز - رئیس اتحادیه فروشندگان ظروف آلومینیوم گفت: هم اکنون ۵۰ تا ۶۰ درصد از واحد‌های صنفی آلومینیوم در تهران مشغول به فعالیت هستند.
 تولیدکنندگان مفتول آلومینیوم از مهم‌ترین مشکلاتشان گفتند:

توقف پروژه‌های عمرانی، نداشتن سرمایه در گردش و خرید نقدی شمش در بورس

می متالز - عرصه تولید با مشکلات زیادی دست به گریبان است که صنعت آلومینیوم نیز از آن مستثنی نیست. نوسانات ارزی و میزان عرضه شمش آلومینیوم تاثیر چشمگیری بر قیمت این ماده اولیه و به تبع آن مفتول آلومینیوم داشته است. همچنین کاهش تقاضا به ویژه در بخش مشتریان دولتی، رکود و کاهش تولید را در این صنعت به دنبال داشته است.
 

صنعت آلومینیوم؛ طغیان ۹۷، چشم انداز ۹۸

می متالز - در ذیل یادداشتی از حمید عموشعبانی؛ فعال صنعت آلومینیوم را می خوانید.
 مدیرعامل آلومراد با تاکید بر نبود عزم جدی برای رفع مشکلات، گفت:

افزایش پیوسته مشکلات در سایه ناکارآمدی و غیر واقع‌بینی

می متالز - وزنه‌ سنگین «رکود»، صنعت آلومینیوم را نیز پاگیر کرده است. تولیدکنندگان این صنعت در بی ثباتی حاکم بر همه وجوه بازار، بدون حمایت دولت رها شده‌اند. در حالی صنعت‌گران آلومینیوم و به‌طور ویژه تولیدکنندگان مفتول آلومینیوم در آینده‌ای مبهم گام می‌گذارند که چشم امیدشان از دولت و بسترهایی که برای فعالیت بهتر آن‌ها باید فراهم کند، برداشته شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما