خبر
ماشین آلات و تجهیزات معدنی  
لطف‌الله سعیدی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران مطرح کرد:

معدنی ها ماشین بیشتری می خواهند

می متالز - با توجه به افزایش نرخ ارز فعالیت معادن رونق گرفته و تقاضای ماشین‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌معدنی در این بخش بیشتر شده است اما پاسخ به این تقاضا به دلیل تحریم‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و نیاز مضاعف به نقدینگی دشوار است.

به گزارش می متالز، اکنون در بخش ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی شرایط سختی داریم. در مورد ماشین‌آلات راه‌سازی و معدن بیشتر به واردات متکی هستیم و سهم ساخت داخل کم است. در مقابل در زمینه ماشین‌آلات راه‌سازی بیشتر به سهم داخل متکی هستیم اما در مجموع سال 97 سال سختی برای هردوی این بخش‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بوده است. دشواری این سال برای تولیدکنندگان ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی به سختی خرید قطعات و یا دستگاه تکمیل‌شده بازمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد.

گشایش اعتبار امکان‌پذیر نیست و نیاز به نقدینگی فزاینده است. ظرفیت بازار پول برای تامین نیاز صنعت کافی نیست. از سوی دیگر با توجه به افزایش نرخ ارز فعالیت معادن رونق گرفته و تقاضای ماشین‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌معدنی در این بخش بیشتر شده است اما پاسخ به این تقاضا به دلیل تحریم‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و نیاز مضاعف به نقدینگی دشوار است. ماشین‌آلات کشاورزی اکنون در کشور وضعیت بهتری از ماشین‌آلات معدنی دارند به ویژه در نیمه اول سال بانک مرکزی رفتار متفاوتی در تامین نیازهای ارزی برای تهیه ماشین‌آلات کشاورزی از خود نشان داد. هرچند سهم ساخت داخل در تولید ماشین‌آلات کشاورزی به نسبت ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی بیشتر است اما بعید نیست که این بخش هم در نیمه دوم سال در تهیه ماشین‌آلات مورد نیاز دچار مشکل شود.

 

پیش بینی آینده نگر:

تولید صنعتی ماشین‌آلات معدنی، راه‌سازی و کشاورزی در کشور در آینده و با توجه به مشکلات مالی و عمومی واحدهای تولیدی به سختی امکان‌پذیر خواهد بود. امکان گشایش اعتبار و خرید هر نوع تجهیزات برای این واحدها در ماه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آینده با توجه به تحریم دشوار است. از سوی دیگر نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی تشدید شده اما شبکه بانکی قادر به پاسخ‌گویی به تقاضای به‌وجودآمده نیست. باید دید دولت برای حمایت از این واحدها چه سیاست‌هایی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را در پیش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. آیا تجربه هپکو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند دیگر بنگاه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تولیدی را نجات دهد؟ در حوزه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی تلاش دولت بیشتر معطوف به استفاده از توان داخل است هرچند در ابتدای سال جاری ارز لازم برای واردات این نوع ماشین‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اختصاص داده شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن:

۳ میلیارد دلار طرح معدنی امسال اجرا می‌شود

می متالز - غریب پور گفت: امسال حدود ۳ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح می‌شود و اکنون پروژه‌های فولاد بافت و آلومینیوم جاجرم آماده افتتاح هستند.
 معدن؛ ظرفیتی که در استان‌های کم برخوردار مغفول مانده است

دغدغه‌مندان توسعه استان‌ها عجله نکنند

می متالز - استان کهگیلویه و بویراحمد از نظر داشتن معادن، در حوزه استان‌های توانمند و با ظرفیت بالا است اما با توجه به همه توانمندی‌ها، از نظر معادن جزو مناطق غنی کشور نیست و هنوز نتوانسته است امکانات خود را به صورت بالفعل درآورد.
 آسیب‌شناسی یک پدیده

چرا شعار حمایت از تولید، اجرایی نشد؟

می متالز - بخش خصوصی به دنبال آسیب‌شناسی اجرایی نشدن شعارهای سالی است که حمایت از تولید را در سال‌های اخیر موردنظر قرار داده است.
 

آغاز نهضت توسعه معادن در سال ۹۸/ باید اشتغال موجود را حفظ کنیم

می متالز - وزیر صنعت معدن تجارت گفت: نهضت توسعه معادن از برنامه های وزارت صنعت در سال ۹۸ است.
 حسینعلی زاده خبر داد:

دستگیری باند سارقان حرفه ای معادن سنگ آهن شهرستان خواف

می متالز - فرمانده انتظامی شهرستان خواف از دستگیری سارقان حرفه‌ای تجهیزات معادن سنگ آهن خبر داد.
 

اصلاح ساختار نظام بانکی اولویت نخست برای رونق تولید است

می متالز - معاون طرح و برنامه وزیر صنعت گفت: نظام بانکی کشور تناسبی با رونق تولید ندارد و تنها به حفظ وضعیت موجود کمک می کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما