خبر
آهن و فولاد   زیرساخت ها  

توجه به زیرساخت‌ها نگاهی دوباره به توسعه

می متالز - در روزهایی که کشور جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را برگزار می‌کند، باید اذعان کرد با وجود تمام مشکلات و چالش‌هایی که وجود داشته، حوزه فولاد در شرایطی قرار گرفته که می‌توان آن را سرآمد توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کرد.

به گزارش می متالز، کسب رتبه دهم جهانی در تولید فولاد، خبری جدید و مسرت‌بخش است که حکایت از همگرایی دولت و بخش خصوصی دارد و توانسته‌اند در یک مسیر، ارتقای جایگاه فولاد ایران را رقم زنند.
البته صاحب‌نظران و مدیران این صنعت به خوبی واقفند که فولاد به عنوان صنعت مادر، در قامت نیروی هدایتگر بسیاری از صنایع پایین‌دستی و بالادستی و همچنین بخش‌های طراحی، مهندسی، ساخت قطعات، اجرا و بهره‌برداری عمل می‌کند. در نشستی که به تازگی با رئیسان تشکل‌های بخش معدن و صنایع معدنی داشتیم، توسعه متوازن زنجیره فولاد به عنوان امری قابل توجه و برجسته مورد تاکید قرار گرفت و نگاه به آمارها نیز چنین موضوعی را نشان می‌دهد.
می‌توان گفت که این سرزمین، استعدادها و توانمندی‌های به مراتب بالاتری برای توسعه این صنعت دارد اما عملکرد جمعی مدیران و کارشناسان پیشین و کنونی، سبب شده است ظرفیت تولید فولاد خام در ایران به ۳۳ میلیون تن برسد. اکنون باید یادآور شد همانگونه که در نقطه‌ای همچون سنگان، توسعه فراتر از تصور رقم خورده است در سال‌های پیش رو و حتی پیش از ۱۴۰۴ نیز ممکن است هدف ۵۵ میلیون تنی ظرفیت تولید این فلز محقق شود.
یک سوی این جریان، رشد تولید، افزایش اشتغال نیروی کار و توسعه مناطق معدنی و صنایع معدنی با رعایت اصول محیط‌زیست است اما سوی دیگر این مهم، تمرکز بر زیرساخت‌هاست.
 شاید بتوان اذعان کرد که توسعه زیرساخت‌ها، محوری‌ترین و یکی از حوزه‌های کلیدی توسعه صنعت فولاد است.
خوشبختانه اقدامات شرکت‌هایی که در ده‌های گذشته در ایران پا گرفته‌اند و صاحب دانش شده‌اند، قابل توجه و این دستاورد به ویژه در سرمایه‌گذاری، اشتغال و ظرفیت‌سازی، قابل تحسین است‌ اما اکنون می‌توان نیروی بیشتری از شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران را به توسعه زیرساخت‌ها معطوف کرد.
به گمان اینجانب، شرکت‌های خصوصی به خوبی به ایفای نقش در مشارکت و توسعه پرداخته‌اند و در شرایط حاضر ایمیدرو در تلاش است به جلب مشارکت سرمایه‌گذاران در حوزه زیرساخت‌ها بپردازد.
این امر ضمن اینکه آرامش بیشتری نصیب هموطنان گرامی در نقاط مختلف معدن و صنایع می‌کند، خود عامل دیگری برای تحریک در بخش تقاضای زنجیره فولاد، سیمان، مس و دیگر تولیدات به شمار می‌رود که معنای کلی آن، خلق فرصتی جدید برای رشد اشتغال و درآمدزایی است.
تولیدکنندگان زنجیره فولاد خوشبختانه با وجود تنگناهای خارجی و فشار از ناحیه برخی کشورها، توانسته‌اند در بخش صادرات محصولات فولادی موفق عمل کرده و تا حدودی کاهش تقاضای داخلی را با هدایت تولیدات به بازارهای خارجی، جبران کنند. اکنون برآنیم با توجه روزافزون به توسعه زیرساخت‌هایی همچون جاده‌های زمینی و ریلی، دریایی و نیز تامین آب، برق و گاز، فضایی برای مصرف و تقاضای تولیدات معدنی و صنایع معدنی ایجاد شود. این مهم نیز همچون سال‌های اخیر، با مشارکت بخش خصوصی به‌دست می‌آید که هدف نهایی آن، توجه به مسئولیت اجتماعی است.

خداداد غریب‌پور - معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو

کد خبر: 27904
تاریخ: 1397/11/13 - 12:32
منبع: روزگار معدن

زیرساخت‌ها  فولاد  معدن و صنایع معدنی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نگاهی به عملکرد بزرگترین فولادساز دنیا در سال 2018

درآمد خالص سال مالی 2018 شرکت آرسلورمیتال، 12.7 درصد افزایش یافت

می متالز - آرسلورمیتال (ArcelorMittal) یک شرکت چند ملیتی فولادی است. این شرکت در سال ۲۰۰۶ و در پی خریداری شرکت آرسلور توسط فولاد میتال تاسیس شد و اکنون بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان محسوب می‌شود.
 معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد خوزستان عنوان کرد:

صادرات هنریست نیازمند حمایت دولت

می متالز - در سال‌های اخیر نام فولاد خوزستان و صادرات با یکدیگر عجین شده‌اند و موفقیت این شرکت در زمینه صادرات بر فعالان این حوزه پوشیده نیست. این شرکت حتی در ماه‌های اخیر که شرایط سیاسی، صادرات را با مشکلاتی مواجه کرده بود نیز موفق عمل کرد.
 قائم مقام وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت در مراسم تقدیر از برترین های HSEE

با بررسی مجدد دستورالعمل ها خلاهای قانونی حوزه HSEE رفع شوند

می متالز - معاون امور حقوقی، ‌مجلس و استان های وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت تصریح کرد: تنقیح قوانین در حوزه HSEE موضوع مهمی است و تمام بخشنامه ها و دستورالعمل ها باید مجددا بررسی شود تا خلاهای قانونی آن رفع شود.
 

پیام مهندس عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به مناسبت نام‌گذاری سال ۹۸ با عنوان «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری

می متالز - حمیدرضا عظیمیان گفت: فولاد مبارکه توجه زیادی به پاسخگویی به نیاز بازار داخل داشته است، به همین منظور این شرکت برای سال 98 نوید تولید محصولات با کمیت و کیفیت بالا را به صنعت فولاد کشور می دهد.
 

رشد تولید فولاد به روش قوس الکتریکی محرک تقاضا و قیمت الکترود گرافیتی/ پیش بینی افزایش تقاضای الکترود در سال های آتی به جهت رشد تولید به روش قوس الکتریکی

می متالز - تولید جهانی فولاد در سال 2018 با رشد 4.5 درصد به 1.79 میلیارد تن رسیده که سهم رشد تولید کوره بلند 202 درصد و کوره قوس 10 درصد است! در واقع روند توسعه ظرفیتهای تولید فولاد دنیا بر مبنای قوس الکتریکی و محرک تقاضای الکترود گرافیتی است.
 مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر:

آهن و فولاد گل گهر درحال برنامه ریزی برای صادرات به آسیا و اروپاست/ به دنبال اجرای پروژه تولید ورق گرم هستیم/ بیش از 15 درصد آهن اسفنجی کشور در توسعه آهن و فولاد گل گهر تولید می شود

می متالز - مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر گفت: پروژه مگامدول کوثر شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر به ظرفیت 2 میلیون در سال یکی از مهم ترین پروژه ها است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما