خبر
صنعت  

۱۴ میلیارد دلار صادرات در بخش صنعت

می متالز - آمارها نشان می‌دهد در ۹ ماه ۱۳۹۷، ارزش صادرات بخش صنعت ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۲/ ۹۷۰ میلیون دلار شده است. مطابق با داده‌های آماری در ۹ ماه ۱۳۹۷، صادرات کالاهای غیرنفتی ۹/ ۸۶ میلیون تن با ارزش ۴/ ۳۳ میلیارد دلار برابر ۳/ ۲۸ میلیارد یورو، نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲‌درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۴/ ۵‌درصد و یورویی ۸/ ۲‌درصد رشد داشته است.

به گزارش می متالز، همچنین میزان واردات به کشور ۹/ ۲۳ میلیون تن به ارزش ۶/ ۳۲ میلیارد دلار برابر ۷/ ۲۷ میلیارد یورو به ترتیب ۳/ ۱۳، ۹/ ۱۵ و ۶/ ۱۷‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۲/ ۹۷۰ میلیون دلار ثبت شده است. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در ۹ ماه سال ۹۷ تعداد ۴۲۸۷ فقره پروانه بهره‌برداری با میزان سرمایه‌گذاری ۱/ ۴۲ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۷۶۵۰۵ نفر صادر شده که به ترتیب در تعداد ۹/ ۳‌درصد، در سرمایه‌گذاری ۸/ ۱۰۴‌درصد و در اشتغال ۷/ ۱۰‌درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. همچنین تعداد ۱۶ هزار و ۶۹۴ فقره جواز تاسیس با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۲/ ۲۱۶ هزار میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال ۳۹۳ هزار و ۴۵۵ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۹/ ۱۸، ۱/ ۸۹ و ۳/ ۲۴‌درصد رشد را نشان می‌دهد. مجوزهای صنفی صادر شده ۸/ ۲۹۲ هزار فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱/ ۵‌درصد افزایش داشته است. در بخش معدن تعداد ۷۵۸ فقره پروانه اکتشاف، ۳۷۰ فقره گواهی کشف و ۴۳۶ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است که نسبت به دوره قبل در تعداد پروانه اکتشاف ۹/ ۸‌درصد و گواهی کشف ۳/ ۰‌درصد رشد و پروانه بهره‌برداری ۷/ ۲۱‌درصد کاهش داشته است. میزان اشتغال پروانه‌های بهره‌برداری معدنی صادره ۳۵۶۱ نفر بوده که ۱/ ۲۰‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری در ۹ماه ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۱/ ۱۶‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵/ ۱۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. در بخش بازرگانی نیز ۶/ ۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که رشدی برابر با ۴/ ۱۶‌درصد را نشان می‌دهد. در این میان سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن و بازرگانی، به ترتیب ۵/ ۲۸ و ۶/ ۱۳‌درصد بوده است.

از سوی دیگر در ۹ ماه ۱۳۹۷ در بخش حمل‌ونقل جاده‌ای، کالاهای داخلی ۳/ ۲۱۸ میلیون تن و ترانزیت کالاهای جادهای ۳ میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی ۷/ ۶‌درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده‌ای ۵/ ۳۷‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. در ۹ ماهه ۱۳۹۷ از میان ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۲۲ محصول رشد و ۲۲ محصول کاهش تولید داشته‌اند. سنگ‌آهن با ۲۷ میلیون تن، ۹/ ۷‌درصد و فولاد خام با ۱۷ میلیون تن، ۸/ ۹‌درصد رشد تولید داشته‌اند. انواع سواری با ۸/ ۷۰۲ هزار دستگاه ۹/ ۳۱‌درصد و لوازم خانگی (شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین‌لباسشویی) با ۱/ ۱۶۴۵ هزار دستگاه، ۷/ ۲۷‌درصد و سیمان با ۴/ ۴۱ میلیون تن، ۴/ ۱‌درصد کاهش تولید داشته‌اند. در ۹ماه ۱۳۹۷ تعداد ۵۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه‌گذاری ۸۳۷ میلیون دلار، به تصویب هیات سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است.

کد خبر: 30548
تاریخ: 1397/12/19 - 17:22
منبع: دنیای اقتصاد

صادرات  صنعت  واردات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 یک کارشناس بازار خودرو مطرح کرد:

رمزگشایی از جعبه سیاه گرانی خودرو

می متالز - عدم تعدیل نیرو در صنعت خودرو در چنین شرایطی نشان می‌دهد که اشتغال‌زایی در این صنعت یک پارامتر بسیار مهم است. اما سوال این است که چه کسی قرار است هزینه این اشتغال‌زایی را بدهد؟
 

بازار آلومینیوم

می متالز - درحال‌حاضر ثباتی در بازار آلومینیوم وجود ندارد. هرچند در ماه‌های گذشته نرخ دلار روندی کاهشی داشت اما همچنان تورم در تمام کالاهای بازار وجود دارد؛ از مواد غذایی تا خودرو و مسکن.
 وزارت صنعت آمار داد؛

رشد 39 پله‌ای ایران در شاخص «نوآوری جهانی»

می متالز - وزارت صنعت، معدن و تجارت بر پایه گزارش مراجع رسمی بین‌المللی، رتبه ایران را در برخی شاخص‌های مهم اعلام کرد که در جدیدترین آنها، رتبه ایران در زمینه نوآوری جهانی در سال 2018 نسبت به سال 2012 صعود 39 پله‌ای را تجربه کرده است.
 معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد خوزستان عنوان کرد:

صادرات هنریست نیازمند حمایت دولت

می متالز - در سال‌های اخیر نام فولاد خوزستان و صادرات با یکدیگر عجین شده‌اند و موفقیت این شرکت در زمینه صادرات بر فعالان این حوزه پوشیده نیست. این شرکت حتی در ماه‌های اخیر که شرایط سیاسی، صادرات را با مشکلاتی مواجه کرده بود نیز موفق عمل کرد.
 

تغییر ساختار در صنعت خودرو ضروری است

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راه برون رفت از مشکلات خودرو، تغییر ساختار در صنعت خودرو است.
 

رشد بیش از 5 برابری صادرات «روی» در اسفند؟

می متالز - شرکت‌های گروه روی در نیمه دوم سال سال 97 با مشکل قابل توجه در بخش فروش مواجه بودند. این موضوع در ماه‌های پایانی سال تا حدودی بهبود پیدا کرد با این حال همچنان عملکرد ماهانه شرکت‌ها در بورس تهران به جز برخی از موارد، از ادامه رکود در بخش فروش حکایت داشت. بررسی‌های «دنیای بورس» از آمار ابتدایی صادرات روی در اسفند و مقایسه با بهمن از جهش 5 برابری فروش صادراتی به عنوان بخش اصلی درآمد عملیاتی گروه روی خبر می‌دهد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما