خبر
صنعت  

۱۴ میلیارد دلار صادرات در بخش صنعت

می متالز - آمارها نشان می‌دهد در ۹ ماه ۱۳۹۷، ارزش صادرات بخش صنعت ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۲/ ۹۷۰ میلیون دلار شده است. مطابق با داده‌های آماری در ۹ ماه ۱۳۹۷، صادرات کالاهای غیرنفتی ۹/ ۸۶ میلیون تن با ارزش ۴/ ۳۳ میلیارد دلار برابر ۳/ ۲۸ میلیارد یورو، نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲‌درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۴/ ۵‌درصد و یورویی ۸/ ۲‌درصد رشد داشته است.

به گزارش می متالز، همچنین میزان واردات به کشور ۹/ ۲۳ میلیون تن به ارزش ۶/ ۳۲ میلیارد دلار برابر ۷/ ۲۷ میلیارد یورو به ترتیب ۳/ ۱۳، ۹/ ۱۵ و ۶/ ۱۷‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۲/ ۹۷۰ میلیون دلار ثبت شده است. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در ۹ ماه سال ۹۷ تعداد ۴۲۸۷ فقره پروانه بهره‌برداری با میزان سرمایه‌گذاری ۱/ ۴۲ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۷۶۵۰۵ نفر صادر شده که به ترتیب در تعداد ۹/ ۳‌درصد، در سرمایه‌گذاری ۸/ ۱۰۴‌درصد و در اشتغال ۷/ ۱۰‌درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. همچنین تعداد ۱۶ هزار و ۶۹۴ فقره جواز تاسیس با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۲/ ۲۱۶ هزار میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال ۳۹۳ هزار و ۴۵۵ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۹/ ۱۸، ۱/ ۸۹ و ۳/ ۲۴‌درصد رشد را نشان می‌دهد. مجوزهای صنفی صادر شده ۸/ ۲۹۲ هزار فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱/ ۵‌درصد افزایش داشته است. در بخش معدن تعداد ۷۵۸ فقره پروانه اکتشاف، ۳۷۰ فقره گواهی کشف و ۴۳۶ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است که نسبت به دوره قبل در تعداد پروانه اکتشاف ۹/ ۸‌درصد و گواهی کشف ۳/ ۰‌درصد رشد و پروانه بهره‌برداری ۷/ ۲۱‌درصد کاهش داشته است. میزان اشتغال پروانه‌های بهره‌برداری معدنی صادره ۳۵۶۱ نفر بوده که ۱/ ۲۰‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری در ۹ماه ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۱/ ۱۶‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵/ ۱۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. در بخش بازرگانی نیز ۶/ ۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که رشدی برابر با ۴/ ۱۶‌درصد را نشان می‌دهد. در این میان سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن و بازرگانی، به ترتیب ۵/ ۲۸ و ۶/ ۱۳‌درصد بوده است.

از سوی دیگر در ۹ ماه ۱۳۹۷ در بخش حمل‌ونقل جاده‌ای، کالاهای داخلی ۳/ ۲۱۸ میلیون تن و ترانزیت کالاهای جادهای ۳ میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی ۷/ ۶‌درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده‌ای ۵/ ۳۷‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. در ۹ ماهه ۱۳۹۷ از میان ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۲۲ محصول رشد و ۲۲ محصول کاهش تولید داشته‌اند. سنگ‌آهن با ۲۷ میلیون تن، ۹/ ۷‌درصد و فولاد خام با ۱۷ میلیون تن، ۸/ ۹‌درصد رشد تولید داشته‌اند. انواع سواری با ۸/ ۷۰۲ هزار دستگاه ۹/ ۳۱‌درصد و لوازم خانگی (شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین‌لباسشویی) با ۱/ ۱۶۴۵ هزار دستگاه، ۷/ ۲۷‌درصد و سیمان با ۴/ ۴۱ میلیون تن، ۴/ ۱‌درصد کاهش تولید داشته‌اند. در ۹ماه ۱۳۹۷ تعداد ۵۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه‌گذاری ۸۳۷ میلیون دلار، به تصویب هیات سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است.

کد خبر: 30548
تاریخ: 1397/12/19 - 17:22
منبع: دنیای اقتصاد

صادرات  صنعت  واردات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

عزم هلدینگ خلیج فارس برای تکمیل طرح های توسعه ای

می متالز - هلدینگ خلیج فارس مصمم است ساخت و تکمیل طرح های اولویت دار خود را با جدیت محقق کند.
 

بومی‌سازی ۳۰۰ تجهیز کاربردی پرمصرف در صنعت حفاری کلید خورد

می متالز - طرح بومی‌سازی ۳۰۰ قطعه و تجهیز کاربردی پرمصرف صنعت حفاری از ابتدای امسال کلید خورد.
 

ثبت بیش از ۲۱۰ قلم اشیای تاریخی صنعت نفت در موزه سبزوار

می متالز - موزه نفت سبزوار از نخستین موزه‌های صنعت نفت است که بیش از ۲۱۰ قلم شیء تاریخی در آن نگهداری و برای عموم به نمایش گذاشته شده است.
 معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تأکید کرد

ضرورت شتاب‌ در روند تکمیل طرح‌های اولویت‌دار صنعت پتروشیمی

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر لزوم شتاب در ساخت طرح‌های اولویت‌دار صنعت پتروشیمی تأکید کرد.
 توسط رییس کل گمرک بیان شد؛

جزییات تازه درباره خودروهای سواری وارداتی

می متالز - رییس کل گمرک ایران گفت: براساس مصوبه هیات وزیران، حدود ۳ هزار و ۳۰۰ دستگاه از ۱۳ هزار دستگاه خودروی سواری وارداتی در صورتی که از سیستم بانکی تامین ارز شده باشند از گمرک ترخیص خواهند شد.
 

اثر تحریم در اقتصاد با تکیه بر سرمایه‌های داخلی کمرنگ‌تر می‌شود

می متالز - درشرایط فعلی تحریم، در صورت استفاده مناسب ازتجربه‌های قبلی و تکیه بر سرمایه‌های داخلی اعم ازسرمایه‌های انسانی و سایر منابع، می‌توان اثر تحریم در اقتصاد را کمرنگ‌ تر و مسیر تجارت خارجی برای صادرکنندگان را سهل‌تر کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما