خبر
بورس کالا  
یوسفیان ملا مطرح کرد؛

ثبات بازارها با عرضه کامل کالاهای اساسی در بورس کالا

می متالز - عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به نوسانات شدید قیمت کالاهای اساسی گفت: دیگر استفاده از سازوکارهای سنتی، نرخ گذاری دستوری و بعد، تلاش برای رعایت قیمت های دستوری در اقتصاد جواب نمی دهد و ما نیز باید به سراغ استفاده از ابزارهای مالی برای دادن اطمینان و پوشش ریسک فعالان اقتصادی برویم؛ همان موضوعی که در ماده ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا آمده است.

به گزارش می متالز، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره تنظیم و تعادل بازار کالاهای اساسی با استفاده از ظرفیت های بورس کالا عنوان کرد: ماه هاست شاهد نوسانات قیمتی در بازار کالاهای اساسی هستیم و این امر باعث شده است امکان برنامه ریزی و پیش بینی قیمتی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان دشوار شود؛ در این بین برای اتخاذ راهکارهای صحیح و جذاب، بازهم شیوه های قدیمی برای تنظیم بازارها در پیش گرفته می شود که دیگر در منسوخ شده است.

یوسفیان ملا تصریح کرد: متاسفانه شاهد این هستیم که برای ثبات و آرامش در بازارها به سمت اقداماتی می رویم که مسکن مقطعی هستند و به عواقب کار و ایجاد مشکلات بیشتر در آینده ای نزدیک فکر نمی کنیم.

نماینده مردم آمل در مجلس اظهارداشت: امروز نگرانی عموم مردم پیرامون فساد و رانت عده ای خاص است که در پی نوسانات اخیر ارزی این نگرانی شدت گرفته و با حذف زمینه های فساد در اقتصاد، باید این اعتماد عمومی را به جامعه برگردانیم.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه حل بخشی از مشکلات فعالان اقتصادی و صنایع به خصوص در حوزه کشاورزی در ماده ۳۲ برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که با اجرای آن اطمینان خاطری برای آینده فعالیت های اقتصادی ایجاد می شود، گفت: در این ماده مقرر شده است که تنظیم بازار محصولات کشاورزی و اساسی با استفاده از ابزارهای موجود در بازار سرمایه و بورس کالا صورت بگیرد. به طوریکه دولت به جای استفاده از روش های سنتی مثل نگهداری انبار برای کنترل بازار، از قراردادهای بلندمدت و مکانیسم های بازاری استفاده کند. ضمن اینکه این اجازه به نهادهای تنظیم گر بازار داده شده تا از ابزارهای بورسی مانند فروش بلندمدت محصولات برای مدیریت بازار استفاده کنند.

به گفته این نماینده مجلس در صورت تحقق این اتفاق و کنار رفتن روش های سنتی برای تنظیم بازارها، مشکلاتی همچون نوسانات غیرمعمول قیمت کالاهای اساسی و تحمیل بار مالی سنگین به دولت برای تنظیم بازارها مرتفع خواهد شد و با توجه به بهره گیری بیشتر از بورس کالا، شفافیت و اطمینان خاطر جای فساد و رانت را در جامعه می گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید براینکه باید به جایی برسیم که همه فعالان اقتصادی و صنایع به این باور برسند که استفاده از ابزارهای مالی می تواند، ریسک نوسانات قیمت محصولات در آینده را پوشش دهد و این به معنای حفظ سرمایه آنهاست، گفت: در دنیا از بورس های کالا استفاده های متعددی می کنند و ما نیز باید رفته رفته با تکرار و تاکید به استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا، صنایع را با مزیت های این بازار آشنا کنیم تا دیگر شاهد این آشفتگی های مستمر در بازارها نباشیم.

نماینده مردم آمل در مجلس اظهار داشت: در دنیا دولت ها در روند تولید، توزیع و قیمت گذاری ها دخالت مستقیم ندارند و این موارد به بخش خصوصی و مردم سپرده شده است و دولت ها فقط وظیفه حاکمیتی خود را انجام می دهند؛ در کشور ما نیز باید دولت دست از تصدی گری بردارد و امور را به مردم بسپارد.

 

عرضه زنجیره تولیدات در بورس

یوسفیان ملا تصریح کرد: با بررسی نوسانات قیمتی و آشفتگی بازارها طی ماه های اخیر به این نکته می رسیم که نبود شفافیت و در واقع، مشخص نبودن فعالیت ها در بازار کالاها از اصلی ترین عوامل ایجاد کننده فساد بوده است، در این بین بخشی از کالاها که در بورس کالا عرضه می شود، آمار شفافی دارد اما بخش دیگر اصلا مشخص نیست که چگونه معامله می شود و از این رو، عرضه زنجیره تولیدات در بورس کالا نیز یکی دیگر از اقداماتی است که برای سالم سازی اقتصاد ضروری است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان گفت: باید رفته رفته اقتصاد را به سمت بهره گیری از روش های کارآمد همچون ابزارهای مالی بازار سرمایه سوق دهیم به طوریکه بیمه فعالیت های اقتصادی و تامین مالی صنایع باید در آینده ای نزدیک از مسیر بازار سرمایه محقق شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معامله 12 هزار تنی آلومینیوم در دی ماه

صنعت آلومینیوم منتظر افتتاح طرح‌های جدید

می متالز - عرضه منظم آلومینیوم در بورس کالا ادامه دارد و با توجه به اینکه یکی از تولیدکنندگان اصلی این فلز یعنی شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمز جنوب با بحران مواجه شد، همچنان بار اصلی توزیع و عرضه آلومینیوم در بورس کالا برعهده شرکت آلومینیوم ایران است. در دی ماه سال جاری 12 هزار و 400 تن بیلت و شمش در بورس کالا عرضه شد که همه آن‌ها به فروش رفتند.
 معامله 12 هزار تنی مس در دی ماه

بازار مس کشش عرضه بیشتر را ندارد

می متالز - بازار مس کشور که مدت‌ها تحت تاثیر دستورالعمل‌های نابه‌جای دولت بود، به‌دلیل عدم همخوانی عرضه و تقاضا و نیز قیمت عرضه و تقاضا تا مدت‌ها با رکود مواجه شد. این رکود سرانجام با کوتاه آمدن شرکت ملی مس و عرضه‌کنندگان مبنی بر تخفیف 3 درصدی بازار از رکود خارج شد و معاملات محصولات مسی هر چند اندک صورت گرفت.
 

گفتگو با سه تن از کارشناسان صنعت آلومینیوم: آرامش به بازار آلومینیوم باز می‌گردد

می متالز - یکی از مشکلات صنایع پایین‌دست آلومینیوم، عرضه‌های نامنظم و ناکافی شمش آلومینیوم در بورس کالا بود. این موضوع سبب شد برخی از صنایع به‌سختی واحد تولیدی خود را بچرخانند. از سوی دیگر به‌دلیل عرضه محدود شمش آلومینیوم شاهد افزایش نرخ این محصول در بازار بودیم.
 

ممنوعیت صادرات «روی» انبار کارخانه‌ها را پر کرد

می متالز - رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: مصرف داخلی روی کشور تنها یک ششم کل تولید بوده و باقی روی تولیدی به دلیل ممنوعیت صادرات در کارخانه‌ها دپو شده است.
 مدیرعامل بورس کالای ایران مطرح کرد:

مکاتبات برای پیوستن بورس به سازمان آیوسکو

می متالز - مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در سال ۹۷ با سازمان آیوسکو در رابطه با آغاز فرآیند پیوستن بورس کالای ایران به سازمان آیوسکو مذاکراتی داشتم و همچنین مذاکراتی در خصوص امکان ایجاد معاملات کالایی پایاپای بین دو کشور از طریق سکوی کالایی مشترک بین دو بورس نیز با بورس کالای هند داشتیم. معاملات کالایی پایاپای بین دو کشور از طریق سکوی کالایی مشترک بین دو بورس نیز با بورس کالای هند داشتیم.
 دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد:

ارزان‌فروشی یک صنعت در دل گرانی‌ها/ ورود سیمان به رینگ بورس، راهکار ایجاد هماهنگی

می متالز - پیشنهاد انجمن، ورود سیمان به رینگ بورس کالا بوده است. امیدوارم با ایجاد هماهنگی بیشتر بین تولیدکنندگان سیمان بتوان از صادرات سیمان با نرخ ارزان جلوگیری کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما