خبر
بانک ها  
بانک مرکزی ابلاغ کرد؛

شرایط تامین اعتبارات یوزانس، ریفاینانس و مدت ارائه اسناد حواله ارزی

می متالز - بانک مرکزی در بخشنامه‌ای شرایط تامین اعتبارات یوزانس و ریفاینانس و مدت ارائه اسناد حواله ارزی را اعلام کرد.

به گزارش می متالز، بانک مرکزی در بخشنامه شماره 97.451869 و پیرو بخشنامه شماره 172104‏‏.97 مورخ 20‏‏.5‏‏.1397 با استناد به تصويب نامه شماره 169368‏‏‏‏‏.ت55789هـ مورخ 15‏‏‏‏‏.12‏‏‏‏‏.1397 هیات وزیران، موارد زیر را جهت اجرا ابلاغ کرد.

1- تأمين ارز اعتبارات اسنادی مدت دار (یوزانس)، ریفاینانس و بروات اسنادی مدت دار که « اسناد حمل آنها قبل از تاریخ 31‏‏.1‏‏.1397 معامله و ظهرنویسی» و«پروانه گمرکی مطابق با ثبت‌سفارش و اسناد حمل مربوطه حاکی از ترخيص قطعی کالا قبل از تاريخ مذکور» ارائه شده باشد، در صورتی‌که سررسید پرداخت آنها بعد از تاریخ 16‏‏.5‏0‏.1397 باشد، به مبلغ ارزش کالای ترخیص شده (حسب پروانه گمرکی مرتبط) و در صورت تأیید دستگاه اجرایی مربوط به نرخ رسمی و از محل ارزهای در دسترس این بانک امکانپذير خواهد بود.

تبصره 1: بابت ماشین‌آلات وارداتی، انجام معامله و ظهرنويسی اسناد حمل و ترخيص کالا تا قبل از 16‏‏.05‏‏.1397 نيز قابل قبول خواهد بود.

تبصره 2: مواردی که در زمان گشايش اعتباراسنادی/ثبت برات اسنادی مقرر شده ارز مربوطه از سوی واردکننده (ارز متقاضی و ارز اشخاص)تامين شود، مشمول اين بخشنامه نمی شود.

2‏‏- تأمین ارز بابت اعتبارات اسنادی گشایش یافته برای واردات ماشین‌ آلات و تجهیزات خطوط تولیدی( صرفاً برای استفاده در خطوط توليد و غير قابل عرضه به صورت تجاری) به شرح جدول پیوست، که قبل از تاریخ 16‏‏.5‏‏.1397 گشایش و کالای موردنظر تا پایان سال جاری از گمرک ترخیص می‌شود، نیز از محل ارزهای در دسترس این بانک و به شرط گرفتن تأیید از وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه اجرایی مربوط به نرخ رسمی امکان‌پذیر خواهد بود.

3‏‏- مهلت ارائه اسناد حمل حواله‌های ارزی درج شده در بند 6 بخشنامه شماره 172104‏‏.97 مورخ 20‏‏.05‏‏.1397 برای واحدهای تجاری به 6 ماه و واحدهای تولیدی به 9 ماه از تاريخ صدور حواله ارزی افزایش می‌یابد. همچنین مهلت ارائه پروانه گمرکی ورود و ترخیص قطعی کالا بابت اعتبارات‏‏‏/بروات اسنادی از تاریخ واریز‏‏‏/ظهرنویسی اسناد حمل (هرکدام اول باشد) و بابت حواله های ارزی از تاریخ صدور اعلامیه تأمین ارز حداکثر به مدت 3 ماه خواهد بود. تمدید مهلت ارائه پروانه گمرکی ورود و ترخیص قطعی کالا بر طبق بند 2‏‏‏‏-2 بخش هفتم مجموعه مقررات ارزی در صورت ارائه قبض انبار و همچنین گرفتن تأیید گمرک موردنظر مبنی بر احراز ورود کالا به گمرک توسط آن بانک، حداکثر به مدت 3 ماه با رعایت سایر مقررات امکان پذیر است.

4‏- ضمن تاکيد بر پيگيری ايفای تعهدات ارزی و اقدام در چارچوب مفاد بخش هفتم مجموعه مقررات ارزی ، به اطلاع می رساند در مواردی ‌که اسناد حمل حواله‌های ارزی پس از مهلت مقرر گفته شده در بالا واصل شود، پذیرش اسناد مربوطه وابسته به گرفتن تعهد از متقاضی مبنی بر پذيرش پرداخت مابه‌التفاوت و دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز مقرر از تاریخ تامين ارز تا زمان ارائه اسناد (در صورت افزایش نرخ ارز) و واریز آن به حساب شماره 8002700000022406 با شماره شبا 660100008002700000022406 IR نزد اداره معاملات ريالی اين بانک بلامانع خواهد بود.

در پایان این بخشنامه بر حسن نظارت به منظور اجرای هر چه بهتر این دستورالعمل تاکید شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

مجوز بانک مرکزی برای افزایش سرمایه ۴۵۸ درصدی "وتجارت" از تجدید ارزیابی

می متالز - بانک مرکزی با درخواست افزایش سرمایه ۴۵۸ درصدی بانک تجارت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها موافقت کرد تا در صورت تصویب صورتجلسه آن به بزرگترین بانک بورسی تبدیل شود.
 نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران پیش بینی کرد:

تبعات منفی ادغام ۵ بانک‌ نظامی: چاپ پول جدید، افزایش نقدینگی و تورم

می متالز - نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران پیش بینی کرد با ادغام ۵ بانک‌ و موسسه نظامی در بانک سپه، بانک مرکزی برای جبران بدهی‌های این بانک‌ها اقدام به چاپ پول جدید کند که منجر به افزایش نقدینگی و تورم خواهد شد.
 با تصویب هیات وزیران:

دوره پرداخت تسهیلات ارزی صادرات خدمات به عراق افزایش یافت

می متالز - معاون اول رییس جمهور اعطای تسهیلات ارزی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به عراق را به دو سال افزایش داد.
 

امتناع بانک ها از ارایه ضمانت نامه

می متالز - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: با توجه به تحریم‌های سخت گیرانه آمریکا علیه ایران بسیاری از بانک‌های خارجی از دادن ضمانت نامه به شرکت‌های ایرانی امتناع می‌کنند و همین امر سبب شده تا صادرات خدمات فنی‌ و‌ مهندسی بسیار کاهش پیدا کند.
 

۴ تکلیف بانک مرکزی برای برگزاری مجمع موسسه فرابورسی

می متالز - بانک مرکزی برگزاری مجمع سالانه موسسه ملل جهت تصویب صورت های مالی سال گذشته را منوط به اجرای ۴ شرط بلامانع اعلام کرد.
 توسط یک مدیر بانک مرکزی:

ساز و کار چک‌های برگشتی و نقش بانک ها اعلام شد

می متالز - مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، ساز و کار چک‌های برگشتی و نقش بانک ها را اعلام کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما