خبر
سیمان  
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد:

رینگ صادراتی بورس کالا، نسخه بهبود حال صنعت سیمان

می متالز - عبدالرضا شیخان گفت: رقابت منفی شرکت ها، مانع اصلی بر سر راه اصلاح نرخ سیمان صادراتی بوده که راهکار و پیشنهاد انجمن برای رفع این مشکل، ورود سیمان به رینگ صادراتی بورس کالااست؛ امیدواریم با تحقق این مهم و ایجاد هماهنگی بیشتر بین تولیدکنندگان سیمان بتوانیم از صادرات سیمان با نرخ های ارزان که برای اقتصاد کشور ثمری ندارد، جلوگیری کنیم.

به گزارش می متالز، گروه سیمانی دوشنبه سبزی را پشت سر گذاشتند و برخی نماد های این گروه با صف خرید به معاملات دیروز پایان دادند. به گفته بعضی فعالان صنعت سیمان، حجم تقاضای سیمان از سوی مشتریان صادراتی افزایش داشته؛ اما قیمت های صادراتی پایین است و این صادرات برای اقتصاد کشور ثمری ندارد. گفته می شود نرخ سیمان صادراتی از سوی بعضی شرکت ها حتی از نرخ های فروش داخلی هم کمتر است.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: شایعه افزایش نرخ، کاهش تخفیفات فروش و بهبود روند تحویل سیمان، احتمالا از جمله علل جذابیت سهم های گروه سیمانی بوده است.

وی افزود: افزایش نرخ سیمان در دست بررسی است و هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

وی در پاسخ به انتقادهای که به صادرات سیمان با نرخ پایین مطرح می شود گفت: قطعا صادرات سیمان با قیمت پایین غیر منطقی است. ظرف یک سال گذشته، بیش از ۵۰ جلسه جهت هماهنگی بین شرکت های سیمانی و تعیین قیمت منطقی برای سیمان صادراتی برگزار شد و حتی کف قیمت برای صادرات سیمان در مرزهای مختلف تعیین شد؛ ولی به دلیل عدم همبستگی بین شرکت های سیمانی کف قیمت رعایت نمی شود و با توجه به کمبود نقدینگی بعضی شرکت ها، در ایجاد هماهنگی و رعایت کف قیمت صادرات، موفقیت چندانی حاصل نشده است.

شیخان در رابطه با علت این ناهماهنگی اظهار داشت: رقابت منفی، مانع اصلی بر سر راه اصلاح نرخ سیمان صادراتی بوده است. در دوران وزارت آقای نعمت زاده تلاش شد اقداماتی در راستای کنترل صادرات صورت گیرد؛ اما به دلیل برخی مخالفت ها و مقاومت ها با محدودیت صادرات، این موضوع به نتیجه نرسید. پیشنهاد انجمن، ورود سیمان به رینگ بورس کالا بوده است. امیدوارم با ایجاد هماهنگی بیشتر بین تولیدکنندگان سیمان بتوان از صادرات سیمان با نرخ ارزان جلوگیری کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بازار آلومینیوم

می متالز - درحال‌حاضر ثباتی در بازار آلومینیوم وجود ندارد. هرچند در ماه‌های گذشته نرخ دلار روندی کاهشی داشت اما همچنان تورم در تمام کالاهای بازار وجود دارد؛ از مواد غذایی تا خودرو و مسکن.
 معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد خوزستان عنوان کرد:

صادرات هنریست نیازمند حمایت دولت

می متالز - در سال‌های اخیر نام فولاد خوزستان و صادرات با یکدیگر عجین شده‌اند و موفقیت این شرکت در زمینه صادرات بر فعالان این حوزه پوشیده نیست. این شرکت حتی در ماه‌های اخیر که شرایط سیاسی، صادرات را با مشکلاتی مواجه کرده بود نیز موفق عمل کرد.
 

رشد بیش از 5 برابری صادرات «روی» در اسفند؟

می متالز - شرکت‌های گروه روی در نیمه دوم سال سال 97 با مشکل قابل توجه در بخش فروش مواجه بودند. این موضوع در ماه‌های پایانی سال تا حدودی بهبود پیدا کرد با این حال همچنان عملکرد ماهانه شرکت‌ها در بورس تهران به جز برخی از موارد، از ادامه رکود در بخش فروش حکایت داشت. بررسی‌های «دنیای بورس» از آمار ابتدایی صادرات روی در اسفند و مقایسه با بهمن از جهش 5 برابری فروش صادراتی به عنوان بخش اصلی درآمد عملیاتی گروه روی خبر می‌دهد.
 یک کارشناس حوزه انرژی

صادرات به اروپا بازار نفت ایران را مستحکم‌تر می‌کند

می متالز - یک کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر اینکه راه اندازی سازوکار مالی با اروپا بهترین کمک برای فروش نفت در شرایط کنونی است، یادآور شد: با ساز و کار مالی اروپا فروش نفت می‌تواند شفاف‌تر و با اتکا به یک شبکه مالی مطمئن صورت بگیرد.
 معامله 12 هزار تنی آلومینیوم در دی ماه

صنعت آلومینیوم منتظر افتتاح طرح‌های جدید

می متالز - عرضه منظم آلومینیوم در بورس کالا ادامه دارد و با توجه به اینکه یکی از تولیدکنندگان اصلی این فلز یعنی شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمز جنوب با بحران مواجه شد، همچنان بار اصلی توزیع و عرضه آلومینیوم در بورس کالا برعهده شرکت آلومینیوم ایران است. در دی ماه سال جاری 12 هزار و 400 تن بیلت و شمش در بورس کالا عرضه شد که همه آن‌ها به فروش رفتند.
 معامله 12 هزار تنی مس در دی ماه

بازار مس کشش عرضه بیشتر را ندارد

می متالز - بازار مس کشور که مدت‌ها تحت تاثیر دستورالعمل‌های نابه‌جای دولت بود، به‌دلیل عدم همخوانی عرضه و تقاضا و نیز قیمت عرضه و تقاضا تا مدت‌ها با رکود مواجه شد. این رکود سرانجام با کوتاه آمدن شرکت ملی مس و عرضه‌کنندگان مبنی بر تخفیف 3 درصدی بازار از رکود خارج شد و معاملات محصولات مسی هر چند اندک صورت گرفت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما