خبر
سیمان و بتن  
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد:

رینگ صادراتی بورس کالا، نسخه بهبود حال صنعت سیمان

می متالز - عبدالرضا شیخان گفت: رقابت منفی شرکت ها، مانع اصلی بر سر راه اصلاح نرخ سیمان صادراتی بوده که راهکار و پیشنهاد انجمن برای رفع این مشکل، ورود سیمان به رینگ صادراتی بورس کالااست؛ امیدواریم با تحقق این مهم و ایجاد هماهنگی بیشتر بین تولیدکنندگان سیمان بتوانیم از صادرات سیمان با نرخ های ارزان که برای اقتصاد کشور ثمری ندارد، جلوگیری کنیم.

به گزارش می متالز، گروه سیمانی دوشنبه سبزی را پشت سر گذاشتند و برخی نماد های این گروه با صف خرید به معاملات دیروز پایان دادند. به گفته بعضی فعالان صنعت سیمان، حجم تقاضای سیمان از سوی مشتریان صادراتی افزایش داشته؛ اما قیمت های صادراتی پایین است و این صادرات برای اقتصاد کشور ثمری ندارد. گفته می شود نرخ سیمان صادراتی از سوی بعضی شرکت ها حتی از نرخ های فروش داخلی هم کمتر است.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: شایعه افزایش نرخ، کاهش تخفیفات فروش و بهبود روند تحویل سیمان، احتمالا از جمله علل جذابیت سهم های گروه سیمانی بوده است.

وی افزود: افزایش نرخ سیمان در دست بررسی است و هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

وی در پاسخ به انتقادهای که به صادرات سیمان با نرخ پایین مطرح می شود گفت: قطعا صادرات سیمان با قیمت پایین غیر منطقی است. ظرف یک سال گذشته، بیش از ۵۰ جلسه جهت هماهنگی بین شرکت های سیمانی و تعیین قیمت منطقی برای سیمان صادراتی برگزار شد و حتی کف قیمت برای صادرات سیمان در مرزهای مختلف تعیین شد؛ ولی به دلیل عدم همبستگی بین شرکت های سیمانی کف قیمت رعایت نمی شود و با توجه به کمبود نقدینگی بعضی شرکت ها، در ایجاد هماهنگی و رعایت کف قیمت صادرات، موفقیت چندانی حاصل نشده است.

شیخان در رابطه با علت این ناهماهنگی اظهار داشت: رقابت منفی، مانع اصلی بر سر راه اصلاح نرخ سیمان صادراتی بوده است. در دوران وزارت آقای نعمت زاده تلاش شد اقداماتی در راستای کنترل صادرات صورت گیرد؛ اما به دلیل برخی مخالفت ها و مقاومت ها با محدودیت صادرات، این موضوع به نتیجه نرسید. پیشنهاد انجمن، ورود سیمان به رینگ بورس کالا بوده است. امیدوارم با ایجاد هماهنگی بیشتر بین تولیدکنندگان سیمان بتوان از صادرات سیمان با نرخ ارزان جلوگیری کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اثر تحریم در اقتصاد با تکیه بر سرمایه‌های داخلی کمرنگ‌تر می‌شود

می متالز - درشرایط فعلی تحریم، در صورت استفاده مناسب ازتجربه‌های قبلی و تکیه بر سرمایه‌های داخلی اعم ازسرمایه‌های انسانی و سایر منابع، می‌توان اثر تحریم در اقتصاد را کمرنگ‌ تر و مسیر تجارت خارجی برای صادرکنندگان را سهل‌تر کرد.
 دژپسند اعلام کرد؛

معرفی امتناع کنندگان بازگشت ارز صادراتی به قوه قضاییه

می متالز - وزیر اقتصاد با بیان اینکه در اردیبهشت ماه ۱.۷ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشته است، گفت: بانک مرکزی اسامی افرادی که به عدم بازگشت ارز اصرار دارند را به قوه قضاییه ارسال می‌کند.
 

۶۰۰ هزار فرصت شغلی با ۱۰۰ معدن فراوری/ ۲۱ درصد صادرات غیر نفتی از مواد معدنی

می متالز - ۴۰۰ هزار معدن ثبت شده در کشور وجود دارد که با راه اندازی ۱۰۰ معدن فراوری می‌توان ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد.
 رییس اتاق بازرگانی ایران و قطر مطرح کرد؛

امکان توسعه تجارت ایران و قطر از مسیر بورس کالا

می متالز - رییس اتاق بازرگانی ایران و قطر می گوید، تجارت مدرن در بسترهای الکترونیکی و شفاف در بازارهای دنیا رایج است و ما نیز می توانیم از بستر و مکانیزم های بورس کالا برای تسهیل تجارت با قطر استفاده کنیم.
 رییس کمیسیون صنعت اتاق ایران:

قیمت گذاری، معادلات بازارها را برهم می زند

می متالز - رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: هر عاملی که بازارها را از روند طبیعی خود خارج کند، موجب التهاب می شود. از این رو فعالان صنایع موافق کشف قیمت کالاها براساس عرضه و تقاضا هستند تا معادلات بازار بر هم نخورد.
 از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی؛

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

می متالز - قیمت پایه محصولات پتروشیمی دقایقی پیش از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما