خبر
آهن و فولاد  

فولادسازان بیش از پنج میلیون تن صادرات داشتند

می متالز - صادرات فولاد سازان بزرگ کشور از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه به پنج میلیون و 89 هزار و 55 تن شمش و محصولات فولادی رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افت 22 درصدی داشت.

به گزارش می متالز، برپایه داده های آماری فولاد سازان بزرگ کشور در بهمن ماه 97 مجموع صادرات این بخش به رقم 373 هزار و 888 تن رسید که در مقایسه با ماه مشابه پارسال کاهش 51 درصدی دارد.

 

صادرات 1.9 میلیون تنی فولاد خوزستان

بررسی کارنامه 11 ماهه شرکت های بزرگ فولادی کشور نشان می دهد فولاد خوزستان در این دوره زمانی یک میلیون و 999 هزار و 530 تن صادرات داشت که نسبت به مدت مشابه در سال 96 افت 20 درصدی را داشته است.
فولاد خوزستان در بهمن ماه امسال 159 هزار و 387 تن صادرات داشت که در مقایسه با عملکرد بهمن ماه 96 به میزان 43 درصد کاهش را ثبت کرد.

 

سهم 16 درصدی ذوب آهن

شرکت ذوب آهن اصفهان نیز در 11 ماهه امسال نزدیک به 16 درصد از کل صادرات این مدت را در اختیار گرفت، صادرات این شرکت به میزان 810 هزار و 601 تن بود که از این رقم 71 هزار و 733 تن سهم بهمن ماه گذشته بود که نسبت به بهمن 96 افت 32 درصدی دارد.

 

سهم بیش از 15 درصدی مبارکه

فولاد مبارکه نیز 15.3 درصد از مجموع صادرات این مدت را به خود اختصاص داد که به میزان 783 هزار و 684 تن بود و در مقایسه با 11ماهه پارسال افت 25 درصدی داشت.
عملکرد بهمن ماه امسال نیز نشان داد که این واحد صنعتی 27 هزار و 739 تن صادرات انجام داد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال کاهش 84 درصدی را نشان می دهد.

 

انگیزه صادرات برای فولادسازان در دوره تحریم

ظهور مشکلات ناشی از تحریم دشمن، مانع از انگیزه صادرات برای فولاد سازان نشده، بگونه ای که فولاد اکسین، فولاد هرمزگان، فولاد آلیاژی (یزد)، فولاد آذربایجان (میانه)، فولاد خراسان (نیشابور)، فولاد کاوه جنوب (هرمزگان) و صبا فولاد از دیگر صادرکنندگان این صنعت در دوره مورد بررسی بودند که تولیدات آنها در زمینه ورق عریض، اسلب، میلگرد، بلوم، بیلت و غیره راهی بازارهای هدف شد.
ارزش صادرات 10 ماهه 97 چدن، آهن و فولاد (بر اساس سرفصل های گمرک) نیز به بیش از سه میلیارد و 220 میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد 27 درصدی داشت.
جدول های آماری گمرک ایران نشان داد، سهم ارزش صادرات فولاد کشور از ارزش کل صادرات در 10 ماه امسال، 9.1 درصد بود.
آمارهای اعلام شده، گویای آن است که ارزش صادرات غیر نفتی بدون احتساب میعانات گازی در 10 ماه امسال بیش از 33.3 میلیارد دلار بود.
پیش از این، میزان صادرات فولاد سازان بزرگ کشور در 10 ماه امسال افزون بر چهار میلیون و 715 هزار تن اعلام شده بود.
امسال انتظار می رود مجموع تولید فولاد خام (میانی) به رقم 24 تا 25 میلیون تن برسد و از این رقم بیش از 50 درصد در داخل کشور به مصرف می رسد.
آمارها نشان می دهد، اکنون ایران به عنوان دهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و ظرفیت این بخش به رقم 35 میلیون تن رسیده و تا دستیابی به سطح پیش بینی افق چشم انداز 1404 (ظرفیت 55 میلیون تنی) بالغ بر 20 میلیون تن اختلاف وجود دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در فروردین ماه

سوخت و روغن‌های معدنی؛ بالاترین سهم صادرات

می متالز - صادرات سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها؛ مواد قیری و موم های معدنی بیش از ۳۶ درصد از کل صادرات ایران در فروردین ماه بوده است.
 

ماجرای ممنوعیت صادرات فرآورده‌های نفتی به افغانستان چه بود

می متالز - هفته گذشته خبری با عنوان ممنوعیت صادرات فرآورده به افغانستان منتشر شد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های ایرانی و افغانستانی داشت.
 عملکرد اردیبهشت «سخوز» بررسی شد

جهش قیمت صادراتی سیمان خوزستان

می متالز - سیمان خوزستان عملکرد اردیبهشت را طی روزهای اخیر در سامانه کدال منتشر کرد. این شرکت در دومین ماه از سال موفق به ثبت فروش 30 میلیارد تومانی شده است. در حالی چنین فروشی به ثبت رسیده است که جای اهرم اصلی فروش در ماه گذشته خالی است. عملکرد اردیبهشت سیمان خوزستان حاوی نکات مثبت و منفی است که می‌تواند در تعیین مسیر قیمتی سهام این شرکت موثر باشد.
 

معافیت رسمی عراق از تحریم‌ سوخت و انرژی ایران

می متالز - کاردار سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد: عراق از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در زمینه سوخت و انرژی معاف شد.
 غریب‌پور:

استفاده بیشتر از صندوق ضمانت صادرات در دستور کار است

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: به دنبال استفاده بیشتر از تسهیلات صندوق ضمانت صادرات هستیم.
 

نگاهی به آخرین آمار صادرات فولاد روسیه

می متالز - در سه ماه نخست سال 2019 روسیه 4.07 میلیون تن بیلت صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال 2018 3.16 درصد رشد داشته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما