خبر
آلومینیوم  

دست‌وپای بسته تولیدکننده

می متالز - درحال‌حاضر ثباتی در بازار آلومینیوم وجود ندارد. هرچند در ماه‌های گذشته نرخ دلار روندی کاهشی داشت اما همچنان تورم در تمام کالاهای بازار وجود دارد؛ از مواد غذایی تا خودرو و مسکن.

به گزارش می متالز، این تورم مانند دومینو عمل می‌کند، زمانی‌که نرخ مسکن یا خودرو افزایش می‌یابد بازار آلومینیوم نیز تغییر می‌کند. موضوع دیگر مسئله تحریم‌ها است که اثرات منفی بر بازار گذاشته و مشکلات بسیاری در زمینه واردات، صادرات و حمل‌ونقل ایجاد کرده است. کشتیرانی‌های بین‌المللی دیگر با ایران کار نمی‌کنند و فقط کشتیرانی جمهوری اسلامی باقی مانده که این سازمان نیز با مشکلات عدیده‌ای همراه است.
در زمینه بازار صادراتی هم‌اکنون با ۲ مشکل روبه‌رو هستیم، از یک‌سو هر کشوری حاضر به همکاری با ایران نیست، از سوی دیگر یکی از بازارهای صادراتی ایران، کشور عراق است که با توجه به قوانینی که از سوی ایران وضع می‌شود، این بازار را از دست داده‌ایم.
موضوع دیگر قوانین دست‌وپاگیری است که از سوی دولت از ابتدای سال و به‌تدریج تا هم‌اکنون ابلاغ شده و تمامی آنها را نیز عطف به ماسبق کرده است. بخشنامه‌های بانک مرکزی به‌طور گوناگون صادر می‌شود که بیشتر آنها برخلاف بخشنامه‌های مقام‌های بالاتر و حتی قانون است. در چنین وضعیتی صادرکننده دچار سردرگمی می‌شود و به‌نظر می‌رسد از سوی نهاد‌های مختلف در حال تهدید است.
قانون را که نمی‌توان نقض کرد مگر اینکه مجلس شورای اسلامی بخواهد آن را تغییر دهد. این قوانین متناقض برای صادرکننده تهدید قلمداد می‌شود، این درحالی است که سال‌های قبل صادرکننده را تشویق می‌کردند، پس از مدتی نه‌تنها دیگر خبری از تشویق برای صادرات نیست، گویی موضوع این است که صادرکننده را نیز تهدید می‌کنند.
این در حالی است که تولیدکننده به سختی صادرات انجام می‌دهد و با کلی موانع و مشکلات روبه‌رو است.
موضوع دیگر در زمینه تحریم‌ها است. سال ۹۲ دست ما برای دور زدن تحریم‌ها باز بود اما هم‌اکنون دست تولیدکننده را برای دور زدن تحریم‌ها بسته‌اند.

امیرحسین بابایی / کارشناس آلومینیوم

کد خبر: 30767
تاریخ: 1397/12/21 - 13:45
منبع: روزگار معدن

آلومینیوم  تورم  تحریم‌ها 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

دو دیدگاه درباره اثرگذاری تحریم فلزات ایران

می متالز - تیغ تحریم‌ها تا چه اندازه برای صنایع فلزی ایران تیز است؟ تحلیل‌های داخلی و خارجی پیرامون موضوع تحریم فلزات ایران حاکی از آن است که دو دیدگاه متناقض در زمینه اثرگذاری و تبعات این تحریم‌ها وجود دارد.
 ساماندهی بازار با پیش‌فروش‌ها محقق نشد

چالش جدید خودروسازان

می متالز - تعهدات پیش‌رو و معوق خودروسازان را می‌توان اصلی‌ترین چالش این شرکت‌ها بعد از نقض برجام و بازگشت تحریم‌ها خواند. در شرایطی که خودروسازی کشور در سال گذشته روند نزولی تولید را شاهد بود اما بنا به دستور وزارت صنعت و همچنین تدبیر خودروسازان، پیش‌فروش خودرو با اهدافی مشخص از سوی تولیدکنندگان آغاز شد. اهدافی همچون تامین نقدینگی خودروسازان، کاهش التهابات بازار و در نهایت تضمین فروش محصول‌های خودروسازان حداقل تا دو سال آینده. حال این اهداف در سایه مشکلات تولید، خودروسازی کشور را با چالش بی‌سابقه‌ای روبه‌رو کرده است؛ به‌طوری‌که بخش اعظم تولیدات خودروسازان به اجرای تعهدات پیش‌رو و معوق اختصاص یافت.
 

ظ‌رفیت بزرگ بندر و خط‌‌آهن چابهار برای مقابله با تحریم‌ها‌

می متالز - در صورت استفاده صحیح از ظرفیت بندر چابهار و خط‌‌آهن در دست تکمیل چابهار-سرخس و همچنین ایجاد بستر مناسب و پاسخگو، ایران می‌تواند منافع کشورهای آسیای میانه و هند را به منافع خودش گره بزند و هزینه تحریم کردن ایران را بالاتر ببرد.
 

حذف تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا و مکزیک در انتظار تایید کنگره آمریکا/ ترامپ با حذف تعرفه واردات موافقت کرد

می متالز - رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم کانادا و مکزیک حذف خواهد شد.
 سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران:

صادرکنندگان در خط مقدم جنگ اقتصادی حضور دارند

می متالز - مودودی گفت: امروز در مقابل تحریم‌های ظالمانه، صادرکنندگان در خط مقدم جنگ اقتصادی حضور دارند.
 

کلاه‌برداری فلزی ۱۹ ساله ۷۰۰ میلیون دلار ضرر به ناسا زد

می متالز - پس از سال‌ها مشخص‌شده است که کمپانی Sapa Profiles,Inc یا SPI مستقر در ایالت اورگن/ Oregan در غرب آمریکا با فروش آلومینیوم‌هایی با آلیاژ نامناسب باعث وارد شدن ضرر 700 میلیون دلاری به ناسا شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما