خبر
آهن و فولاد  
با سهامدار شدن ذوب آهن در یکی از مدرن ترین کارخانه های زغال سنگ کشور:

ذوب آهن شاهد کاهش هزینه تولید خواهد بود/ صدر تامین در انتظار پذیرش در بورس

می متالز - با خرید سهام یکی از شرکت های زغال سنگی در منطقه پروده طبس دسترسی این شرکت به مواد اولیه آسانتر شد و زنجیره ماده اولیه تا تولید برای ذوب آهن تکمیل تر شد.

به گزارش می متالز، شرکت های فولادی که منطبق با شیوه کوره بلند اقدام به تولید می کنند برای تولید خود نیاز به تامین زغال سنگ دارند. همواره یکی از دغدغه های ذوب آهن اصفهان در ایران نیز تامین زغال سنگ برای تولید است، اما خبرها حکایت از اقدام راهبردی شرکت سرمایه گذاری صدر تامین برای اصلاح زنجیره تامین در ذوب آهن دارد چرا که ذوب آهن سالیانه در حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن زغال سنگ مصرف می کند که به منظور اقدامات کیفی باید ۳۰ درصد از این میزان را از محل واردات و مابقی که در حدود یک میلیون و ۱۵۵ هزار تن است را از بازار داخل تامین کند، از این میزان ۱۸۰ هزار تن توسط شرکت البرز شرقی از شرکت های تابعه ذوب آهن تامین شده و مابقی نیز از طریق پروده طبس تامین می شود.

احمد زمانی مدیر عامل این هلدینگ صنعتی و معدنی صدرتامین خبر از خرید ۶۸.۲ درصد از سهام شرکت فراوری زغال پروده طبس (یکی از شرکت های اصل ۴۴ که در اختیار صندوق کارکنان فولاد بوده است) داد و گفت: در حال حاضر ۵۶.۵ درصد از سهام ذوب آهن اصفهان متعلق به تامین اجتماعی است که به صورت وکالتی توسط هلدینگ صدر تامین اداره می شود.

وی گفت: ذوب آهن اصفهان اولین تولیدکننده فولاد کشور و یکی از بزرگترین واحدهای تولید کشور است که پس از خصوصی سازی بخش هایی از زنجیره تامین این مجموعه به صورت جداگانه واگذار و به نوعی خصوصی شد اما استراتژی ما برای این مجموعه تکمیل زنجیره تامین و تولید ذوب آهن است و در این راستا اقدام به خرید سهام یکی از بهترین و مدرن ترین کارخانه های زغال سنگ کشور که هم ذخائر معدنی بسیار خوبی دارد و هم جزو شرکت های با پتانسیل بالا است، نمودیم و ۶۸.۲ درصد از سهام این مجموعه را خریداری کردیم. این شرکت توان تولید سالیانه ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن زغال خام و ۷۵۰ هزار تن زغال کک را داراست.

وی در ادامه افزود: در شرایط حال حاضر خوشبختانه ذوب آهن اصفهان شرایط سخت را پشت سر گذاشته و از زیان خارج شده است و هدف گذاری این مجموعه تولید ۴ میلیون تن چدن مذاب است. در حال حاضر صدر تامین به عنوان سهام دار عمده اقدامات لازم در این زمینه تزریق نقدینگی، ایجاد زیرساخت ها و سرمایه گذاری های لازم به جهت تکمیل زنجیره های تامین را عملیاتی کرده است و انتظار داریم با وجود زیرساخت های ایجاد شده در ذوب آهن هدف گذاری ۴ میلیون تن تولید را در آینده ای نزدیک محقق کند، این میزان تولید نیاز به ۶ میلیون تن ماده اولیه (سنگ آهن دانه بندی شده) و تامین زغال سنگ دارد که زیرساخت های آن یکی پس از دیگری در حال آماده شدن است. زغال سنگ پروده طبس هم در حدود نیمی از مصرف داخلی ذوب را تامین می کند و این تغییرات طبعا آثار مثبتی بر کاهش هزینه های این مجموعه خواهد داشت.

زمانی گفت: خوشبختانه عمده شرکت هایی که در اختیار صدر تامین است حاشیه سود قابل قبولی از ۲۰ تا ۳۰ درصد را دارند و در تلاشیم تا سوددهی ذوب آهن را نیز افزایش دهیم که با توجه به سودده شدن ذوب آهن و پوشش هزینه های ثابت و ایجاد زیر ساخت های لازم افزایش تولید می تواند آثار مثبتی در سوددهی این مجموعه داشته باشد.

مدیر عامل صدر تامین درباره بورسی شدن شرکت متبوعش گفت: همه سازوکارها برای ورود ما به بورس آماده شده است و مدارک و مستندات لازم به بورس ارائه شده و انتظار داریم به زودی پذیرش و درج نماد صدر تامین نهایی شود.

وی گفت: ما به عنوان هلدینگ صنعتی و معدنی شستا هستیم و حداقل در شش سال گذشته همواره سودده بوده ایم ، ۹۰ درصد دارایی های ما بورسی و شفاف است و پهنه های معدنی ارزشمندی را در اختیار داریم و انتظار داریم صدر تامین با ارزش بازاری بالغ بر حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان به زودی وارد بازار سرمایه شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 جزئیات تقسیم سود 37 شرکت بورسی از ابتدای سال

سود نقدی مجامع را چگونه دریافت کنیم؟

می متالز - میزان تقسیم سود مجامع بورسی، زمان دریافت سود و نحوه دریافت سود همواره جز مسائل مورد توجه سهامداران بوده‌است. در این گزارش سود نقدی، نحوه دریافت و زمان‌بندی پرداخت سود سهامداران حقیقی، برای شرکت‌هایی که از ابتدای سال تاکنون مجامع سالانه خود را برگزار کرده‌اند، در قالب جدولی ارائه می‌شود.
 ارکان رشد بورس زیر ذره‌بین

نقشه نیمروز بورس سه‌شنبه (31 اردیبهشت)

می متالز - موج فروشی که روز گذشته طیف گسترده‌ای از سهام بورسی را تحت فشار قرار داده بود، در جریان معاملات امروز، خود را در قالب تقاضای قوی‌تر نشان داده است. این چرخش استراتژی که عمدتا ناشی از بهبود جو روانی بازار است، شاخص کل را پس افت یک‌روزه، دوباره به مسیر صعودی بازگرداند. نماگر اصلی سهام با ارتقای بیش از یک‌ونیم درصدیِ امروز پس از دو هفته توانست بار دیگر ارتفاع 215 هزار واحدی را بازگردد. جو مثبت حاکم بر بازار علاوه بر سهم‌های سودآور، در تقویت ارزش سهام مستعد بر اثر اخبار-و نه سود- هم موثر بوده است.
 اوج‌گیری حساسیت بورس به سیگنال‌های بنیادی؟

دیده‌بان بورس سه‌شنبه (31 اردیبهشت)

می متالز - شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز با افت حدود 0.5 درصدی مواجه شد. سیگنال‌های بنیادی از انتشار صورت‌های مالی 12 ماهه سال 97 و همچنین توجه به اجماع تحلیل‌گران از سودآوری شرکت‌های مختلف در تصمیم‌گیری معامله‌گران موثر بود. علاوه بر این بعضا هراس ناشی از احتمال اوج‌گیری تنش‌های سیاسی در معاملات دیروز بورس نیز مشاهده شد و سایه این ریسک به صورت کامل از معاملات حذف نشده است. فارغ از اثر سیگنال‌های غیراقتصادی، طی دو ماه آینده احتمالا بورس حساسیت بیشتری به عوامل اصیل بنیادی نشان دهد.
 

زمان سومین عرضه اولیه سال در فرابورس

می متالز - زمان عرضه اولیه سومین شرکت جدید سال مشخص و مقرر شد ۲۰ درصد از سهام تولید ژلاتین کپسول یکشنبه هفته آینده در بازار دوم معاملات فرابورس واگذار شود.
 گروه صنایع معدنی فولاد رییس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان در پنجمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس:

سرمایه گذاری برون مرزی یک ضرورت است

می متالز - دکتر بهرام سبحانی، رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان و رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد طی سخنانی در این کنفرانس گفت: چند سال پیش که بحث تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ مطرح شد، عده ای با آن موافق بودند و عده‌ای تحقق این هدف را بعید دانستند. وی افزود: برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، نیاز به ۸۵ میلیون تن گندله، ۶۰میلیون تن آهن اسفنجی و ۲۰۰ میلیون تن استخراج سنگ آهن است.
 

کاهش ۱۴ درصدی ارزش سهام کاترپیلار

می متالز - شرکت آمریکایی سازنده ماشین‌آلات سنگین معدن‌کاری و راه‌سازی «کاترپیلار» با کاهش ۱۴ درصدی ارزش سهام در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت ۹۸) در سطح بازارهای جهانی روبرو شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما