خبر
سهام  

رشد یک هزار و ۲۰۶ واحدی شاخص بورس تهران در آخرین روز هفته/ نمادهای شیمیایی‌ صدر نشین ارزش معاملات شدند

می متالز - آخرین روز هفته با رشد هزار و ۲۰۶ واحدی شاخص به پایان رسید. این رشد که بازدهی ۰.۲۷ درصدی را برای معاملات امروز بورس تهران به ارمغان آورد، موجب افزایش شاخص تا ارتفاع ۱۶۹ هزار و ۱۱۵ واحد شد.

به گزارش می متالز، واپسین روز معاملاتی هفته با رشد هزار و 206 واحدی شاخص بورس تهران به اتمام رسید. این افزایش که منجر به اوج گیری نماگر اصلی بازار سهام به سطح 169 هزار و 115 واحد شد، درنهایت بازده 0.72 درصدی را برای معاملات امروز بورس به همراه داشت. نمادهای «فولاد»، «وبملت» و «تاپیکو» بیشترین تاثیر را بر رشد امروز دماسنج بازار سهام داشتند. همین امر امروز نشان از آن داشت که بازار سهام امروز پس از چند هفته توجه خود را به نمادهای غیر فلزی معطوف کرده است.

 نمادهای مستقر در گروه فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی امروز پس از آنکه چند هفته در مرکز توجه معامله گران بازار سهام بودند، به رغم سبزپوشی اکثر نمادها در این دو گروه از فهرست نمادهای موثر بر شاخص بورس اندکی عقب افتادند و جای خود را به نمادهایی نظیر «وبملت» و نماهای فعال در صنعت پتروشیمی دادند.

همان طور که در گزارش‌های قبلی نیز توضیح داده شد، نمادهای فلزی – معدنی که همواره تاثیر پذیری زیادی از آمار صادرات محصول و قیمت جهانی کامادیتی‌ها می‌پذیرند، در چند هفته اخیر به واسطه کاهش عرضه شکل گرفته در بازارهای جهانی و به سبب افزایش قیمتی که در معاملات محصولات فلزی و معدنی رخ داد با افزایش تقاضای خوبی مواجه شدند. همین امر موجب شد تا سهامداران سهم‌های یاد شده طی این دوره کوتاه بازده خوبی را کسب کنند و در اغلب روزها در صدر فهرست تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص بورس باشند. با این حال اوج گیری نمادهای دیگر از سایر صنایع  امروز به جز «فولاد» این مجال را به دیگر نمادهای فلزی نداد تا تاثیری پر رنگ بر حرکت امروز شاخص‌های بازار سهام داشته باشند. همین رویداد سبب شد تا ارزش معاملات گروه فلزات اساسی امروز پس از گروه‌های شیمیایی و بانکی در جایگاه سوم قرار گیرد.

 

بانکی‌ها همچنان دلگرم به تسعیر ارز

رونق گرفتن معاملات گروه بانکی و افزایش تقاضا در نمادهای آن امروز سبب شد تا معاملات بازار اندکی با یکنواختی شکل گرفته در روزهای گذشته متفاوت شود. در این روز سخنان مطرح شده در مجمع بانک صادرات در خصوص اعلام نرخ تسعیر ارز بانکها در هفته آینده باعث افزایش تقاضا در برخی نمادهای بانکی شد. این افزایش تقاضا که بیش از هر نماد دیگری امروز در «وبملت» محسوس بود. بنا بر شنیده‌ها و شایعات به گوش رسیده در بازار، این رویداد پس از آن رخ داده که روز گذشته در مجمع عمومی فوق العاده بانک صادرات ایران، سخن از تعیین و تکلیف تسعیر ارز بانک‌ها تا پایان امسال سخن به میان آمده است. همین مسئله باعث شد تا در رزو جاری شاهد رشد قیمت در بسیاری از نمادهای بانکی باشیم.

بر این اساس اخرین روز معاملاتی هفته جاری برای نمادهای بانکی در حالی به اتمام رسید که در روز جاری شاهد افزایش قیمت حداکثری در نمادهای این گروه بودیم. رکورد دار بیتشرین افزایش قیمت در این نمادها، امروز «وسالت» فرابورسی بود که افزایش نزدیک به ده درصدی را در معاملات خود تجربه کرد.

 

آمار و ارقام بازار

شاخص بورس تهران روز جاری را با رشدی هزار و 206 واحدی به پایان برد. رشد امروز شاخص که در نهایت بازدهی 0.72 درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهای پتروپالایشی‌ و بانکی‌ها روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که  آن را به سطح 169 هزار  و 115 واحد رساند بیش از هر چیز به واسطه ارزش معاملات خرد در نمادهای یاد شده روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران چهار میلیارد سهم و ارزش معاملات آن هزار و 32 میلیارد تومان بوده است که از این میان 762 میلیارد و 930 میلیون تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای شیمیایی با مجموع ارزش معاملات 133 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های بانکی، فلزات اساسی، خودرو و کانه‌های فلزی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر بر عملکرد شاخص را نمادهای «فولاد»، «وبملت» و «تاپیکو» از خود به نمایش گذاشتند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با افزایش پنج واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «میدکو»، «شرانل» و «دماوند» و بیشترین تاثیر منفی را از نمادهای «ارفع»، «سرچشمه» و «مارون» پذیرفته است. ارزش معاملات سهام در فرابورس طی امروز 307 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ 925 میلیون سهم بود، این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 744 میلیارد تومان رسیده است.

کد خبر: 30834
تاریخ: 1397/12/22 - 19:32
منبع: اقتصاد آنلاین

شاخص بورس  معاملات  سهام  شاخص آیفکس 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

آیا سود 200 تومانی «سخوز» محقق می‌شود؟

می متالز - سهام سیمان خوزستان در معاملات امروز عمدتا در سقف قیمتی دست به دست می‌شود. عرضه مانع از تشکیل صف خرید تا لحظه تنظیم این گزارش شده بود. این شرکت در پایان هفته گذشته سرانجام عملکرد سال مالی منتهی به اسفند 97 را با سود هر سهم 111 تومانی منتشر کرد. سود محقق‌شده از انتظارات «دنیای بورس» فراتر بود. در گزارش پیشین شرایط ساخت سود 200 تومانی به ازای هر سهم «سخور» بررسی شده بود. بررسی چنین سناریویی در آستانه مجمع سالیانه همچنان جذاب است.
 در نظرسنجی هفتگی «دنیای بورس» مطرح شد

افق صعودی سهام از دو لنز

می متالز - با وجود تداوم فشارهای محیطی بر سهام اما اکثر تحلیلگران و سهامداران حاضر در نظرسنجی این هفته، انتظار رشد قیمت‌ها را دارند. این گروه با اشاره به ظرفیت‌های سهام با توجه به وفور گزارش‌های ارسالی روی سامانه کدال نظیر انتشار صورت‌های مالی سالانه و رونمایی قریب‌الوقوع از عملکرد شرکت‌ها در اردیبهشت و همچنین نرخ‌های حمایت‌کننده دلار، چشم‌اندازی مثبت برای روند شاخص بورس طی این هفته دارند.
 با ۱۰۳ واحد رشد؛

حرکت شاخص بورس متعادل شد

می متالز - شاخص بورس در پایان معاملات روز جاری بعد از مدت‌ها که با رشدهای چشمگیری مواجه شده بود، با افزایش ۱۰۳ واحدی به ۲۱۲ هزار و ۸۵۱ واحد رسید، تا این بازار شاهد داد و ستدهای متعادلی باشد.
 

ساز و کار معاملات در بازار متشکل ارزی

می متالز - با توجه به اینکه قرار است بازار متشکل ارزی بزودی آغاز به کار کند پیش‌بینی می‌شود با شروع فعالیت این بازار، دلار فروشان کف خیابان فردوسی، به حاشیه رانده شوند.
 

اطلاعیه جدید فروش سهام ۴ بانک و موسسه ادغامی

می متالز - فرابورس ایران امروز در اطلاعیه‌ای مبلغ ورود سفارش برای بانک‌های ادغامی حکمت ایرانیان، بانک قوامین، بانک مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر و همچنین شرایط فروش سهام بانک انصار را اعلام کرد.
 

شاخص بورس در یک روند تعادلی 103 واحد رشد کرد

می متالز - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 103 واحدی به رقم 212 هزار و 851 واحد رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما