خبر
سهام  

رشد یک هزار و ۲۰۶ واحدی شاخص بورس تهران در آخرین روز هفته/ نمادهای شیمیایی‌ صدر نشین ارزش معاملات شدند

می متالز - آخرین روز هفته با رشد هزار و ۲۰۶ واحدی شاخص به پایان رسید. این رشد که بازدهی ۰.۲۷ درصدی را برای معاملات امروز بورس تهران به ارمغان آورد، موجب افزایش شاخص تا ارتفاع ۱۶۹ هزار و ۱۱۵ واحد شد.

به گزارش می متالز، واپسین روز معاملاتی هفته با رشد هزار و 206 واحدی شاخص بورس تهران به اتمام رسید. این افزایش که منجر به اوج گیری نماگر اصلی بازار سهام به سطح 169 هزار و 115 واحد شد، درنهایت بازده 0.72 درصدی را برای معاملات امروز بورس به همراه داشت. نمادهای «فولاد»، «وبملت» و «تاپیکو» بیشترین تاثیر را بر رشد امروز دماسنج بازار سهام داشتند. همین امر امروز نشان از آن داشت که بازار سهام امروز پس از چند هفته توجه خود را به نمادهای غیر فلزی معطوف کرده است.

 نمادهای مستقر در گروه فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی امروز پس از آنکه چند هفته در مرکز توجه معامله گران بازار سهام بودند، به رغم سبزپوشی اکثر نمادها در این دو گروه از فهرست نمادهای موثر بر شاخص بورس اندکی عقب افتادند و جای خود را به نمادهایی نظیر «وبملت» و نماهای فعال در صنعت پتروشیمی دادند.

همان طور که در گزارش‌های قبلی نیز توضیح داده شد، نمادهای فلزی – معدنی که همواره تاثیر پذیری زیادی از آمار صادرات محصول و قیمت جهانی کامادیتی‌ها می‌پذیرند، در چند هفته اخیر به واسطه کاهش عرضه شکل گرفته در بازارهای جهانی و به سبب افزایش قیمتی که در معاملات محصولات فلزی و معدنی رخ داد با افزایش تقاضای خوبی مواجه شدند. همین امر موجب شد تا سهامداران سهم‌های یاد شده طی این دوره کوتاه بازده خوبی را کسب کنند و در اغلب روزها در صدر فهرست تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص بورس باشند. با این حال اوج گیری نمادهای دیگر از سایر صنایع  امروز به جز «فولاد» این مجال را به دیگر نمادهای فلزی نداد تا تاثیری پر رنگ بر حرکت امروز شاخص‌های بازار سهام داشته باشند. همین رویداد سبب شد تا ارزش معاملات گروه فلزات اساسی امروز پس از گروه‌های شیمیایی و بانکی در جایگاه سوم قرار گیرد.

 

بانکی‌ها همچنان دلگرم به تسعیر ارز

رونق گرفتن معاملات گروه بانکی و افزایش تقاضا در نمادهای آن امروز سبب شد تا معاملات بازار اندکی با یکنواختی شکل گرفته در روزهای گذشته متفاوت شود. در این روز سخنان مطرح شده در مجمع بانک صادرات در خصوص اعلام نرخ تسعیر ارز بانکها در هفته آینده باعث افزایش تقاضا در برخی نمادهای بانکی شد. این افزایش تقاضا که بیش از هر نماد دیگری امروز در «وبملت» محسوس بود. بنا بر شنیده‌ها و شایعات به گوش رسیده در بازار، این رویداد پس از آن رخ داده که روز گذشته در مجمع عمومی فوق العاده بانک صادرات ایران، سخن از تعیین و تکلیف تسعیر ارز بانک‌ها تا پایان امسال سخن به میان آمده است. همین مسئله باعث شد تا در رزو جاری شاهد رشد قیمت در بسیاری از نمادهای بانکی باشیم.

بر این اساس اخرین روز معاملاتی هفته جاری برای نمادهای بانکی در حالی به اتمام رسید که در روز جاری شاهد افزایش قیمت حداکثری در نمادهای این گروه بودیم. رکورد دار بیتشرین افزایش قیمت در این نمادها، امروز «وسالت» فرابورسی بود که افزایش نزدیک به ده درصدی را در معاملات خود تجربه کرد.

 

آمار و ارقام بازار

شاخص بورس تهران روز جاری را با رشدی هزار و 206 واحدی به پایان برد. رشد امروز شاخص که در نهایت بازدهی 0.72 درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهای پتروپالایشی‌ و بانکی‌ها روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که  آن را به سطح 169 هزار  و 115 واحد رساند بیش از هر چیز به واسطه ارزش معاملات خرد در نمادهای یاد شده روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران چهار میلیارد سهم و ارزش معاملات آن هزار و 32 میلیارد تومان بوده است که از این میان 762 میلیارد و 930 میلیون تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای شیمیایی با مجموع ارزش معاملات 133 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های بانکی، فلزات اساسی، خودرو و کانه‌های فلزی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر بر عملکرد شاخص را نمادهای «فولاد»، «وبملت» و «تاپیکو» از خود به نمایش گذاشتند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با افزایش پنج واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «میدکو»، «شرانل» و «دماوند» و بیشترین تاثیر منفی را از نمادهای «ارفع»، «سرچشمه» و «مارون» پذیرفته است. ارزش معاملات سهام در فرابورس طی امروز 307 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ 925 میلیون سهم بود، این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 744 میلیارد تومان رسیده است.

کد خبر: 30834
تاریخ: 1397/12/22 - 19:32
منبع: اقتصاد آنلاین

شاخص بورس  معاملات  سهام  شاخص آیفکس 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 انگیزه‌های بورس 98

دیده‌بان بورس دوشنبه (پنج فروردین)

می متالز - در حالی نخستین روز معاملاتی در سال جدید را آغاز می‌کنیم که یک پایان دل‌چسب در اسفند ماه را شاهد بودیم. همین مساله کافی است تا انتظارات از شروع سال 98 بالا باشد و در نبود فشار فروش‌ها نگاه‌ها افزایشی باشد. اما ممکن است برخی اخبار ناخوش از بازار جهانی این معادلات را بر هم زند و مانع از شروع بهاری معاملات بورس شود.
 کمین شاخص کل برای فتح قله 180 هزار واحدی

نقشه نیمروز بورس دوشنبه (5 فروردین)

می متالز - نخستین جلسه معاملاتی سال 98، مطابق با انتظارات در حجم و ارزش محدودتر نسبت به روزهای پایانی سال گذشته دنبال شد؛ با این حال شاخص کل بازار توانسته است برای یازدهمین جلسه متوالی مسیر صعودی خود را ادامه دهد و بار دیگر کانال 179 هزار واحدی را فتح کند. در روز کم‌رمق معاملات روند پرتنش بازارهای جهانی و گزارش‌های عملکرد ماهانه منبع سیگنال‌های ارسالی به بورس هستند و این در حالی است که همچنان بازار سهام در انتظار همگرا شدن نرخ‌های چندگانه ارزی است.
 

خیز «فاسمین» برای درخشش در 98/ برآورد سودآوری کالسیمین

می متالز - کالسیمین در ماه‌های اخیر با مشکلات تولید و فروش مواجه شده است. این موضوع به عنوان مانعی در برابر درخشش این شرکت در مسیر سودآوری مطرح است. گرچه مشکلات فروش این شرکت مانع از تحقق انتظارات از سودآوری در سال جاری شده است (تا پایان بهمن) اما همین موضوع می‌تواند نقش مثبت را در آینده این شرکت ایفا کند. تنها نقطه ضعف نگران‌کننده این شرکت در شرایط کنونی افت محسوس مقدار تولید است که به نظر می‌رسد در نتیجه ضعف تامین مواد اولیه شرکت باشد.
 

سهامداران عمده به بیمه معلم ضربه نمی‌زنند

می متالز - رییس هیات مدیره بیمه معلم در خصوص فساد بانک سرمایه و ضربه ای که به بیمه می زند گفت: سهامداران ما صندوق ذخیره فرهنگیان هستند که به بیمه ضربه‌ای نمی‌زنند. موضوع فساد بیشتر مربوط به بانک سرمایه است که شما در جریان دادگاهش هستید.
 رییس سازمان بورس مطرح کرد:

۳ ویژگی تابلوهای بازار سرمایه و وظایف سپرده گذاری مرکزی

می متالز - رییس سازمان بورس با اشاره به سه ویژگی تابلوها و وظایف شرکت سپرده گذاری مرکزی اظهار امیدواری کرد نکات مورد نیاز تکمیلی سامانه جامع معاملات بخش انرژی در میان گذاشته شود.
 صعود سهام تا کجا ادامه خواهد داشت؟

دیده‌بان بورس (سه‌شنبه 28 اسفند) / سود شیرین سهام‌داری در اسفند

می متالز - شاخص کل بورس تهران با رشد نزدیک به 2 درصدی دیروز، نهمین صعود متوالی را تجربه کرد. آخرین روز معاملاتی سال 97 در حالی آغاز می‌شود که پایان معاملات دیروز، عقب‌نشینی نسبی سهام از سقف قیمتی روزانه را شاهد بودیم. از ابتدای اسفند تاکنون سهام رشد نزدیک به 12 درصدی را به ثبت رسانده است بر این اساس افزایش موج شناسایی سود چندان دور از انتظار نیست.‌ در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که آیا رالی صعودی بورس تهران به دهمین روز متوالی خواهد رسید یا خیر.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما