خبر
مواد معدنی  

تعطیلی معدنی که زیاد گرد و خاک کرده

می متالز - معدن بوکسیت تاش شاهرود که ماه‌ها است به یکی از سوژه‌های خبری رسانه‌ها و دوستداران محیط‌زیست تبدیل شده، تعطیل شد.

به گزارش می متالز، محمد کرم محمدی، معاون استاندار و فرماندار شاهرود ضمن تایید این خبر اظهار کرد: معدن بوکسیت تاش شاهرود تا حصول نتیجه قانونی تعطیل اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از پیگیری‌های فراوان در مهرماه امسال در فرمانداری، نشستی برگزار و مطالبات دستگاه‌های مختلف از معدن بوکسیت در 15 بند مصوب شد، خاطرنشان کرد: بنا بود در یک بازه زمانی مشخص خواسته‌های قانونی دستگاه‌های مختلف از معدن اجرایی شود که متأسفانه تاکنون به دلایل مختلف این امر به وقوع نپیوسته است.

فرماندار شاهرود اضافه کرد: در آن نشست که مدیرعامل آلومینا نیز حضور داشت، قرار شد اگر هرکدام از مصوبات 15 گانه اجرایی نشود این اختیار به فرمانداری داده شود که معدن را تعطیل کند و همه صورت جلسات مشروح مذاکرات نیز موجود است.

معاون استاندار سمنان تصریح کرد: با پیگیری‌های مختلف از طریق دستگاه‌های مرتبط با این موضوع و دریافت گزارش‌های آنها مشخص شد بخش بزرگی از این مصوبات به دلایل مختلف اجرایی نشده و لذا تصمیم گرفته شد معدن تا زمان عمل به آنها تعطیل شود.

محمدی یادآور شد: فرمانداری خود را موظف و مکلف به عمل به قانون می‌داند و امیدواریم کسانی که در امر معدن فعالیت می‌کنند نیز موظف به اجرای قانون باشند.

استخراج ماده معدنی بوکسیت از منطقه تاش در ارتفاعات کوه ۴۰۰۰ متری شاهوار شاهرود انجام می‌شده و برخی کارشناسان این بخش معتقدند که یکی از مخاطرات تداوم فعالیت این معدن، تخریب سنگ مخزن‌های آب کارستیک ارتفاعات شاهوار است.

در معدن بوکسیت تاش که به‌صورت روباز استخراج می‌شود، با ایجاد انفجارهای بزرگ بار فوقانی، سنگ معدن بوکست را که سنگ‌های آهکی به سن بیش از ۲۰۰ میلیون سال است تخریب می‌کنند تا به ماده معدنی بوکسیت برسند.

کارشناسان و دوستداران محیط‌زیست نیز باور دارند که استخراج سنگ معدن بوکسیت به روش معدن کاری روباز و با انفجار دوباره سبب تولید ریزگرد در منطقه می‌شود، ریزگردهایی که مقادیر زیادی اکسیدها و هیدروکسیدهای آلومینیوم دارند. گفته شده که این ریزگردهای حاوی آلومینا تاثیر نامطلوب بر انسان و گیاهان برجای می گذارد.

کد خبر: 30858
تاریخ: 1397/12/23 - 12:29
منبع: ایسنا

معدن بوکسیت تاش  محمد کرم محمدی  شاهرود  ماده معدنی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 طی سال2018 انجام شد:

تولید جهانی آلومینا به 130 میلیون تن رسید؛ کاهش استخراج بوکسیت

می متالز - تولید جهانی پودر آلومینا در سال 2018 میلادی به 130 میلیون تن افزایش یافت. این در حالی است که استخراج بوکسیت با کاهش همراه شد.
 در مجمع عادی سالانه اعلام شد

بازدهی ۱۲۰ درصدی میدکو برای سهامداران

می متالز - مجمع عادی سالانه شرکت مادرتخصصی هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) با حضور صاحبان بیش از ۹۰ درصد سهام در هتل المپیک برگزار شد. در این مجمع علیرضا ابراهیمی مدیر برنامه‌ریزی، توسعه و تکنولوژی گزارشی در مورد عملکرد شرکت در سال ۹۷ ارائه داد.
 نماینده شاهرود و میامی در مجلس:

جمع آوری۳۰۰برگ سند از تخلفات معدن بوکسیت/ اسناد رسانه‌ای خواهد شد

می متالز - نماینده شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه فعلاً در قبال معدن بوکسیت قائل به پیگیری قانونی هستیم، گفت: درصورتی‌که این روند تحقق نیابد ۳۰۰ صفحه مدارک تخلف این معدن رسانه‌ای می‌کنم.
 

سکوت دادستان بسطام در خصوص مدارک ارسالی معدن بوکسیت/ چرا محیط زیست به موضوع تخریب شاهوار ورود نکرد؟

می متالز - رئیس شورای شهر شاهرود درباره شائبه عدم ارسال مدارک تخریب معدن بوکسیت شاهوار به مراجع قضایی توضیحاتی ارائه کرد.
 

قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

می متالز - معدن طلای قلقله سقز که به شرکت شستا واگذار شده و قرار بود عملیات اجرایی کارخانه استحصال آن سال 97 آغاز شود، همچنان در انتظار تاییدیه سازمان محیط زیست برای شروع به کار است و اخیرا مسئولان استان خبر از آغاز جوشش طلا در این معدن را می دهند.
 

۲۱۰ریال؛ سود هرسهم "سرود" برای سال مالی۱۳۹۷

می متالز - شرکت سیمان شاهرود در صورت های مالی ۱۲ماهه، با سرمایه ۸۱۰میلیارد ریالی، سود هرسهم را اعلام کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما