خبر
مواد معدنی  

تعطیلی معدنی که زیاد گرد و خاک کرده

می متالز - معدن بوکسیت تاش شاهرود که ماه‌ها است به یکی از سوژه‌های خبری رسانه‌ها و دوستداران محیط‌زیست تبدیل شده، تعطیل شد.

به گزارش می متالز، محمد کرم محمدی، معاون استاندار و فرماندار شاهرود ضمن تایید این خبر اظهار کرد: معدن بوکسیت تاش شاهرود تا حصول نتیجه قانونی تعطیل اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از پیگیری‌های فراوان در مهرماه امسال در فرمانداری، نشستی برگزار و مطالبات دستگاه‌های مختلف از معدن بوکسیت در 15 بند مصوب شد، خاطرنشان کرد: بنا بود در یک بازه زمانی مشخص خواسته‌های قانونی دستگاه‌های مختلف از معدن اجرایی شود که متأسفانه تاکنون به دلایل مختلف این امر به وقوع نپیوسته است.

فرماندار شاهرود اضافه کرد: در آن نشست که مدیرعامل آلومینا نیز حضور داشت، قرار شد اگر هرکدام از مصوبات 15 گانه اجرایی نشود این اختیار به فرمانداری داده شود که معدن را تعطیل کند و همه صورت جلسات مشروح مذاکرات نیز موجود است.

معاون استاندار سمنان تصریح کرد: با پیگیری‌های مختلف از طریق دستگاه‌های مرتبط با این موضوع و دریافت گزارش‌های آنها مشخص شد بخش بزرگی از این مصوبات به دلایل مختلف اجرایی نشده و لذا تصمیم گرفته شد معدن تا زمان عمل به آنها تعطیل شود.

محمدی یادآور شد: فرمانداری خود را موظف و مکلف به عمل به قانون می‌داند و امیدواریم کسانی که در امر معدن فعالیت می‌کنند نیز موظف به اجرای قانون باشند.

استخراج ماده معدنی بوکسیت از منطقه تاش در ارتفاعات کوه ۴۰۰۰ متری شاهوار شاهرود انجام می‌شده و برخی کارشناسان این بخش معتقدند که یکی از مخاطرات تداوم فعالیت این معدن، تخریب سنگ مخزن‌های آب کارستیک ارتفاعات شاهوار است.

در معدن بوکسیت تاش که به‌صورت روباز استخراج می‌شود، با ایجاد انفجارهای بزرگ بار فوقانی، سنگ معدن بوکست را که سنگ‌های آهکی به سن بیش از ۲۰۰ میلیون سال است تخریب می‌کنند تا به ماده معدنی بوکسیت برسند.

کارشناسان و دوستداران محیط‌زیست نیز باور دارند که استخراج سنگ معدن بوکسیت به روش معدن کاری روباز و با انفجار دوباره سبب تولید ریزگرد در منطقه می‌شود، ریزگردهایی که مقادیر زیادی اکسیدها و هیدروکسیدهای آلومینیوم دارند. گفته شده که این ریزگردهای حاوی آلومینا تاثیر نامطلوب بر انسان و گیاهان برجای می گذارد.

کد خبر: 30858
تاریخ: 1397/12/23 - 12:29
منبع: ایسنا

معدن بوکسیت تاش  محمد کرم محمدی  شاهرود  ماده معدنی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

پالایشگاه خصوصی با عدم دریافت خوراک تعطیل شد / بیکاری ۶۸۰ نفر

می متالز - پالایشگاه نفت و گاز پیروزی در شهرستان شاهرود که کاملا خصوصی است با ۶۸۰ نفر نیروی شاغل به دلیل عدم دریافت خوراک، تعطیل شد.
 

مزایده عمومی فروش 3 هزار تن ماده معدنی باریت

می متالز - شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران در نظر دارد جمعا 3 هزار تن باریت را از طریق مزایده عمومی به فروش برساند.
 مدیرعامل شرکت املاح معدنی ایران خبر داد؛

تولید ۱۸۵هزار تن سولفات سدیم در سال جاری/ صادرات ۳۰ هزار تنی به ۵ کشور

می متالز - ​مدیرعامل شرکت املاح معدنی ایران گفت: در سال جاری این شرکت ۱۸۵ هزار تن سولفات سدیم تولید کرد که چهار پنجم کل نیاز کشور به این ماده معدنی را تامین کرده است.
 

ماده 90 قانون معادن، راهی برای توسعه پاک

می متالز - ماده 90 قانون معادن که با تاکید بر تسهیل در روند استقرار و فعالیت واحدهای فراوری صنایع معدنی تصویب شده است می تواند در صورت اجرای درست و کامل، مامنی برای توسعه پاک و کاهش آلایندگی ها در این صنعت است.
 در مقابل فرمانداری شاهرود با حضور صدها نفر؛

گردهمایی حمایت از شاهوار برگزار شد/«نه» بزرگ مردم به معدن بوکسیت

می متالز - گردهمایی مردمی حمایت از شاهوار در برابر تخریب‌های معدن بوکسیت تاش با هدف اعلام حمایت مردم از تصمیم فرماندار شاهرود در ابلاغ دستور توقف عملیات معدن کاوی در منطقه تاش برگزار شد.
 

قدردانی جمعی از مردم شاهرود برای تعطیلی معدن بوکسیت شاهوار

می متالز - در این گردهمایی که صدها تن حضور داشتند؛ دست نوشته هایی با عنوان های ' شاهوار مایه حیات و زندگانی ' و ' تخریب شاهوار تهدید شهروندان شاهرود ' به چشم می خورد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما