خبر
فلزات گرانبها   بانک ها  
دلار و سکه در هفته گذشته بیش از 3 درصد افزایش قیمت یافتند

هفته پرتلاطم ارز و طلا

می متالز - دلار و سکه پس از تجربه هفته‌ای پر فراز و نشیب، روز پنجشنبه به نوسان محدود قناعت کردند. دلار آمریکا تنها 10 تومان افزایش قیمت یافت و سکه در ادامه افت 3 درصدی چهارشنبه 30 هزار تومان افت کرد. با این حال در نخستین هفته کاری پس از تعطیلات بیش از 3 درصد به ارزش دلار و سکه افزوده شد.

به گزارش می متالز، هر دلار آمریکا در آخرین معاملات روز پنجشنبه 10 تومان افزایش قیمت یافت و به بهای 13 هزار و 860 تومان به فروش رفت. طی هفته قبل نرخ ارز بیش از 3.4 درصد افزایش قیمت داشت و بیشترین رشد هفتگی را از اسفند ماه تجربه کرد. بهای دلار که از ابتدای هفته روند افزایش را طی می‌کرد در روز دوشنبه و با خبر تروریست خواندن سپاه توسط آمریکا با شدت بیشتری به رشد قیمت پرداخت و روز سه‌شنبه در مقاطعی به اوج 14 هزار و 500 تومانی هم رسید. در ساعات پایانی معاملات سه‌شنبه نرخ دلار افت کرد و به مرز 14 هزار نزدیک شد. عده‌ای از تحلیل‌گران اعتقاد داشتند افت ساعات پایانی به منزله استراحتی کوتاه برای اوج‌گیری در روزهای آینده است. اما سیاست بازارساز مانع از محقق شدن خواسته افزایشی‌های بازار ارز شد. چهارشنبه بانک مرکزی ساعت کاری صرافی‌های خود را تا ساعت 18 تمدید کرد تا با افزایش عرضه و نظارت مستمر بر بازار دست دلالان را بسته‌تر کند. ضمن اینکه مجوز بانک مرکزی به صرافی‌ها برای فروش درهم در امارات و دریافت ریال در ایران در میان مدت از اثر نرخ حواله درهم بر ساختار مالی کشور خواهد کاست و به کنترل بیشتر نوسان ارزی خواهد انجامید. اکنون حمایت 13 هزار و 700 تومانی پیش روی دلار قرار دارد که در صورت شکسته شدن، نرخ ارز می‌تواند قیمت‌های پایین‌تر را نیز تجربه کند.

 رشد همگام سکه و دلار

هر سکه طرح جدید در آخرین معاملات پنجشنبه به مسیر نزولی خود ادامه داد و ضمن کاهش 30 هزار تومانی به بهای 4 میلیون و 820 هزار تومان مبادله شد. با افزایش شاخص ارزی کشور، سکه نیز پس از تجربه یک هفته کاهشی بار دیگر به مدار صعود بازگشت و بازده هفتگی مثبت 3.6 درصد را برای خود به ثبت رساند. هفته قبل نوسان بازار سکه بیشتر در دست دلار بود، با این حال این روند در ابتدای هفته معکوس شد و رشد سکه نرخ ارز را افزایش داد. با مرزشکنی دلار و ورود آن به کانال 14 هزار تومانی، بهای سکه هم تا اوج 5 میلیون و 200 هزار تومان در روز سه‌شنبه افزایش یافت. با این حال عقبگرد دلار از کانال مذکور و افت بهای اونس طلا بهای سکه را در 2 روز پایانی هفته اصلاح کرد. امروز اونس طلا در بازار جهانی مرز مهم 1300 دلاری را واگذار کرد و به سطح 1393.7 دلار رسید. کاهش ریسک‌ها با تمدید مهلت برگزیت نقش مهمی در کاهش بهای جهانی طلا داشت. از طرفی آمار مناسب اقتصادی آمریکا در ماه مارس از جمله کمترین میزان متقاضیان بیمه بیکاری در 60 سال گذشته طی ماه مارس با بیان شرایط مطلوب اقتصادی جایگاه دارایی‌های طلا همچون فلز زرد را متزلزل کرده و بهای اونس را کاهش داد. افت بهای جهانی طلا می‌تواند در صورت کاهش شاخص ارزی کشور در هفته آینده به اصلاح قیمت سکه شتاب بیشتری دهد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بر اساس اعلام بانک مرکزی؛

نرخ رسمی پوند کاهش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۷ ارز مانند یورو نسبت به روز دوشنبه افزایش و قیمت ۱۸ واحد پولی از جمله پوند کاهش یافت. همچنین نرخ دلار و ۱۱ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
 در بازارهای جهانی؛

دلار آرام گرفت

می متالز - با در پیش بودن نشست هفتگی بانک مرکزی آمریکا، دلار روز آرامی را سپری کرد.
 

تاکید همتی به افزایش سرمایه بانک ها / تسویه مطالبات با دولت

می متالز - رییس بانک مرکزی از مراحل نهایی آماده‌سازی عملیات بازار باز بانکی خبر داد و با اعلام نحوه پرداخت بدهی دولت به بانک ها در سال جاری بر افزایش سرمایه و کفایت این گروه تاکید کرد.
 دبیر انجمن صنفی صنعت پتروشیمی مطرح کرد:

تبعات حذف یک کلمه برای شرکت‌های پتروشیمی و خودروسازان

می متالز - دبیر انجمن صنفی صنعت پتروشیمی با اشاره به حذف یک کلمه در بسته ابلاغی بانک مرکزی در مورد نحوه بازگشت ارز صادراتی شرکت‌های پتروشیمی، پرده از ماجرایی برداشت که گریبانگیر این گروه شده است.
 افت همگام دلار و سکه

بازارساز ارزی قاعده بازی را عوض کرد

می متالز - دلار و سکه در حالی معاملات روز دوشنبه را آغاز کردند که بازارساز استراتژی خود را برای مدیریت بازار ارزی کشور تغییر داد. پیش از این بانک مرکزی سعی داشت با افزایش فشار عرضه نوسان‌گیران را متضرر کند تا کنترل بیشتری بر شرایط بازار داشته باشد. با این حال سیاست بازارساز به سمت مدیریت دامنه نوسان تغییر جهت پیدا کرده تا بتواند در هنگام نیاز از فراز و فرود افسار گسیخته دلار جلوگیری کند. سکه نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و با افت اونس طلا در بازگشایی بازار جهانی مزید علت شد تا قیمت خود را اصلاح کند.
 بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛

پایان مهلت ارائه خدمات بانکی با کارت‌های ملی قدیمی

می متالز - بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای به بانک‌ها دستور توقف ارائه خدمات بانکی با کارت‌های ملی قدیمی را صادر کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما