خبر
فلزات گرانبها   بانک ها  
دلار و سکه در هفته گذشته بیش از 3 درصد افزایش قیمت یافتند

هفته پرتلاطم ارز و طلا

می متالز - دلار و سکه پس از تجربه هفته‌ای پر فراز و نشیب، روز پنجشنبه به نوسان محدود قناعت کردند. دلار آمریکا تنها 10 تومان افزایش قیمت یافت و سکه در ادامه افت 3 درصدی چهارشنبه 30 هزار تومان افت کرد. با این حال در نخستین هفته کاری پس از تعطیلات بیش از 3 درصد به ارزش دلار و سکه افزوده شد.

به گزارش می متالز، هر دلار آمریکا در آخرین معاملات روز پنجشنبه 10 تومان افزایش قیمت یافت و به بهای 13 هزار و 860 تومان به فروش رفت. طی هفته قبل نرخ ارز بیش از 3.4 درصد افزایش قیمت داشت و بیشترین رشد هفتگی را از اسفند ماه تجربه کرد. بهای دلار که از ابتدای هفته روند افزایش را طی می‌کرد در روز دوشنبه و با خبر تروریست خواندن سپاه توسط آمریکا با شدت بیشتری به رشد قیمت پرداخت و روز سه‌شنبه در مقاطعی به اوج 14 هزار و 500 تومانی هم رسید. در ساعات پایانی معاملات سه‌شنبه نرخ دلار افت کرد و به مرز 14 هزار نزدیک شد. عده‌ای از تحلیل‌گران اعتقاد داشتند افت ساعات پایانی به منزله استراحتی کوتاه برای اوج‌گیری در روزهای آینده است. اما سیاست بازارساز مانع از محقق شدن خواسته افزایشی‌های بازار ارز شد. چهارشنبه بانک مرکزی ساعت کاری صرافی‌های خود را تا ساعت 18 تمدید کرد تا با افزایش عرضه و نظارت مستمر بر بازار دست دلالان را بسته‌تر کند. ضمن اینکه مجوز بانک مرکزی به صرافی‌ها برای فروش درهم در امارات و دریافت ریال در ایران در میان مدت از اثر نرخ حواله درهم بر ساختار مالی کشور خواهد کاست و به کنترل بیشتر نوسان ارزی خواهد انجامید. اکنون حمایت 13 هزار و 700 تومانی پیش روی دلار قرار دارد که در صورت شکسته شدن، نرخ ارز می‌تواند قیمت‌های پایین‌تر را نیز تجربه کند.

 رشد همگام سکه و دلار

هر سکه طرح جدید در آخرین معاملات پنجشنبه به مسیر نزولی خود ادامه داد و ضمن کاهش 30 هزار تومانی به بهای 4 میلیون و 820 هزار تومان مبادله شد. با افزایش شاخص ارزی کشور، سکه نیز پس از تجربه یک هفته کاهشی بار دیگر به مدار صعود بازگشت و بازده هفتگی مثبت 3.6 درصد را برای خود به ثبت رساند. هفته قبل نوسان بازار سکه بیشتر در دست دلار بود، با این حال این روند در ابتدای هفته معکوس شد و رشد سکه نرخ ارز را افزایش داد. با مرزشکنی دلار و ورود آن به کانال 14 هزار تومانی، بهای سکه هم تا اوج 5 میلیون و 200 هزار تومان در روز سه‌شنبه افزایش یافت. با این حال عقبگرد دلار از کانال مذکور و افت بهای اونس طلا بهای سکه را در 2 روز پایانی هفته اصلاح کرد. امروز اونس طلا در بازار جهانی مرز مهم 1300 دلاری را واگذار کرد و به سطح 1393.7 دلار رسید. کاهش ریسک‌ها با تمدید مهلت برگزیت نقش مهمی در کاهش بهای جهانی طلا داشت. از طرفی آمار مناسب اقتصادی آمریکا در ماه مارس از جمله کمترین میزان متقاضیان بیمه بیکاری در 60 سال گذشته طی ماه مارس با بیان شرایط مطلوب اقتصادی جایگاه دارایی‌های طلا همچون فلز زرد را متزلزل کرده و بهای اونس را کاهش داد. افت بهای جهانی طلا می‌تواند در صورت کاهش شاخص ارزی کشور در هفته آینده به اصلاح قیمت سکه شتاب بیشتری دهد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر عامل بانک مسکن خبر داد؛

تحویل بسته رونق‌زای مسکن به دولت و بانک مرکزی تا پایان فروردین

می متالز - ​مدیر عامل بانک مسکن با اشاره به اهمیت بخش مسکن و ساختمان در شرایط فعلی اقتصاد ایران، از تهیه بسته رونق زا برای این بخش از سوی کارشناسان بانک مسکن خبر داد.
 

تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

می متالز - رئیس‌کل بانک مرکزی از تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی خبر داد.
 

تسریع در گشایش کانال بانکی ایران و سوئیس

می متالز - دولت سوئیس پیگیری‌های لازم برای تقویت مناسبات تجاری و بانکی و گشایش مجدد کانال بانکی میان ایران و سوئیس انجام داده است.
 از تصمیم جدید بانک مرکزی چه انتظاری داریم؟

ریل سیاست‌گذاری پولی ایران با عملیات بازار باز

می متالز - عملیات بازار باز چیست؟ و چه اهمیتی در سیاست‌گذاری پولی دارد و در ایران قرار است چگونه اجرا ‌شود؟ نوشتار پیش‌رو قصد دارد به دو پرسش مزبور از نگاه اقتصاددانان بپردازد.
 

بانک مرکزی کنیا ادعای IMF برای ارزشگذاری بالای شیلینگ را رد کرد

می متالز - بانک مرکزی کنیا اعلام کرد نظر صندوق بین‌المللی پول مبنی بر ارزشگذاری بیش از حد ۱۷.۲۵ درصدی پول این کشور را قبول ندارد.
 

بانک مرکزی ژاپن آماده مقابله با تهدید بی‌ثباتی نظام بانکداری است

می متالز - معاون بانک مرکزی ژاپن گفت: بانک ژاپن آماده استقرار ابزارهای سیاست پولی بمنظور مقابله با تهدید بی‌ثباتی نظام بانکداری این کشور است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما