خبر
اقتصاد   پتروشیمی  

اطلاع‌رسانی صحیح جلوی انتشار اخبار ضد و نقیض و غلط درباره پرونده‌های فساد را می‌گیرد

می متالز - عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه عده ای به دنبال سوء استفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی هستند، گفت: این نحوه اطلاع رسانی و برخورد درباره دادگاه پتروشیمی صحیح نیست.

به گزارش می متالز، جواد کریمی قدوسی با اشاره به برگزاری دادگاه پتروشیمی گفت:  انتظار این است که اینگونه پرونده ها وقتی سیر تحقیقاتش تمام می شود و از دادسرا به دادگاه می رود، برابر نظر رهبر معظم انقلاب در محاکم علنی برگزار شود و اطلاعات صحیح پرونده از سوی سخنگوی قوه قضاییه و یا نماینده دادستان در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

وی افزود: متاسفانه آنچه که در صدا و سیما به عنوان خبر دادگاه در روزهای نخست منتشر شد، در حقیقت بخشی از کیفرخواست بود و  کیفرخواستی که قرائتش حتی چند روز طول می کشد و ممکن است بسیاری از اتهامات اصلا ثابت نشود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: بنابراین رسانه ها، از جمله صدا و سیما بخشی از کیفرخواست را منتشر کرده و فیلم و تصاویری از دادگاه نشان می دهند که روی میز قاضی بیش از 50 پرونده قرار داد. در چنین شرایطی مردم از اصل ماجرا با خبر نمی شوند و تنها به بخش هایی از کیفرخواست آن هم به صورت هدفمند دسترسی پیدا می کنند که در دادگاه ممکن است به اثبات رسیده و یا رد شود.

کریمی قدوسی گفت: در اینجا باید دستگاه قضایی هنرمندانه عمل کرده و اجازه ندهد که عده ای سودجو با سوء استفاده از ابزار رسانه ای و قدرت خود شایعات و اخبار ضد و نقیض اصل مبارزه با فساد را زیر سوال ببرند.

وی با اشاره به پرونده دادگاه پتروشیمی اظهار داشت: به عنوان نمونه در این پرونده روز اول می گویند که بیش از 6 میلیارد یورو اختلاس شده است. روز دوم می گویند که کلیه پول ها به حساب های مشخص واریز شده،هیچ گونه بدهی وجود نداشته و فقط با تاخیر واریز شده است و روز سوم یک حرف دیگری را مطرح می کنند و می گویند اساسا اختلاسی صورت نگرفته و موضوع اختلاف حساب است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: در اینگونه پرونده ها، نمایندگان مجلس نیز اطلاعات خاصی ندارند و مانند دیگر اقشار جامعه از رسانه ها خبرها را دریافت می کنند. در همین رابطه پرونده پتروشیمی روز نخستی که از رسانه ها خبر را شنیدم، هزاران سوال در ذهن ایجاد شد. سوالاتی مانند اینکه این رقم آیا واقعا صحت دارد؟ چه زمانی این اختلاس صورت گرفته؟ پشت پرده ماجرا کیست؟ چرا از سال 90 تاکنون به این پرونده رسیدگی نشده است؟ آیا این پرونده با کار کارشناسی تخصصی به این مرحله رسیده است؟

کریمی قدوسی گفت: دستگاه قضایی باید هوشیار باشد و اخبار و اطلاعات را شفاف در اختیار مردم قرار دهد. به طور قطع زمانی که اخبار به صورت شفاف در اختیار مردم قرار نگیرد، کسانی که در حاشیه سازی و عملیات روانی علیه جامعه استاد هستند، با سوء استفاده از شایعات و اخبار ضد و نقیض ذهن جامعه را مشوش کرده و فقط اهداف سیاسی خود را دنبال نموده و اصل مبارزه با فساد را که همه مردم در مورد آن اتفاق نظر دارند را زیر سوال می برند.

به گفته وی یکی از تلاش های دشمنان این است که بخش خصوصی را از اقتصاد دور کند؛ به طور قطع دور زدن تحریم ها بدون کمک بخش خصوصی بسیار سخت خواهد بود و این نحوه برخورد با بخش خصوصی ، مانع کمک این گروه به کشور در زمان های بحرانی می شود.

کریمی قدوسی ادامه داد: این در حالی است که مجلس برای سال 98 مصوب کرد که بخشی از نفت خام و محصولات پتروشیمی توسط بخش خصوصی صادر شود. معلوم است که این 10 یا 20 نفر نمی خواهند بخش خصوصی واقعی وارد میدان شده و می خواهند تسلط خود را همچنان بر منابع کشور ادامه دهند و مقاصد سیاسی و اقتصادی خود را دنبال کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

توضیحات صالحی درباره صنعت هسته‌ای در کمیسیون امنیت ملی مجلس

می متالز - رئیس سازمان انرژی اتمی چالش‌های هسته‌ای غرب علیه ایران را به عنوان فرصت بی‌بدیل برای صنعت هسته‌ای کشور مطرح کرد و این توضیح را داد که صنعت هسته‌ای در جایگاه طراحی قرار گرفته است.
 رئیس کمیسیون امنیت ملی:

عملی نشدن اینستکس فضای مخالفت با FATF را گسترش داد

می متالز - حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در سال گذشته که آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی‌ها کانال مالی INSTEX را برخلاف وعده های داده شده راه اندازی کردند، شرایط و فضای مخالفت با این لوایح افزایش یافت.
 

زمان تعیین تکلیف لوایح FATF

می متالز - پرونده لایحه CFT تا هفته آتی در مجلس بسته و به همراه لایحه پالرمو تا یک ماه آینده در مجمع تشخیص تعیین تکلیف می‌شود.
 

امروز گزارش CFT نهایی می‌شود؟

می متالز - رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به بررسی ایرادات دوباره شورای نگهبان به لایحه موسوم به CFT در این کمیسیون ​گفت: گزارش کمیسیون درباره لایحه امروز نهایی می‌شود.
 

زمان بررسی مجدد CFT در مجلس

می متالز - براساس دستور کار اعلام شده از سوی مجلس، بررسی ایرادات شورای نگهبان در رابطه با لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، دردستور کار این هفته کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار دارد.
 با وجود ایرادات غیرقابل رفع شورای نگهبان به لایحه CFT مطرح شد

مانع لوایح FATF برداشته می‌شود؟ / محمود صادقی: اراده نظام بر تصویب نهایی لایحه مزبور است

می متالز - در حالی که با ایرادهای شورای نگهبان به لایحه CFT برخی تاکید دارند اشکالات قابل رفع نیست اما منابع مطلع با بحث بررسی دوباره این لایحه در مجلس، بر تصویب نهایی این لایحه تاکید دارند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما