خبر
اقتصاد  
بخش نخست

فساد، جاده مرگ اقتصاد (1)

می متالز - یادداشتی از دکتر محسن پرورش - کارشناس سرمایه گذاری و پژوهشگر اقتصادی - را در ذیل می خوانید.

دکتر محسن پرورش - کارشناس سرمایه گذاری و پژوهشگر اقتصادی 

می متالز - هزینه فساد برای تجارت و برای جامعه بزرگ است و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی دراز مدتی نیز دارد‌.

پولی که در طی یک فرآیند فساد دست به دست می‌شود اغلب پولی است که می‌بایست برای تامین خدمات ملی و زیر ساخت‌های یک کشور هزینه می‌شد.

این محرومیت کشور از اجرای طرح‌ها و خدمات به طور غیر مستقیم بیشترین آسیب را به آن گروه‌هایی از جامعه می‌زند که محروم‌تر هستند و از مزایای کمتری برخوردارند. زیرا آنها کمتر امکان استفاده از مزایای مالی فساد را دارند و کیفیت زندگی‌ شان وابسته به خدمات و هزینه‌های دولت است. پس، فساد به یقین، بخش‌های کمتر ثروتمند و کمتر برخوردار جامعه را فقیر می‌کند و نرخ رشد فقر در جامعه را از نرخ رشد رفاه و ثروت بیشتر می‌سازد.
هر چه یک کشور در این مسیر پیشتر برود، میانگین رفاه و ثروت جامعه پائین‌تر می‌رود و شکاف اقتصادی بزرگ‌تر شده و بی عدالتی در توزیع پول و منابع و رفاه گسترده‌تر می‌شود.

روی تلخ‌تر و رنج‌بارتر گسترده شدن فساد آن است که هر چه در هرم اقتصادی جامعه به طبقات پائین‌تر برویم دسترسی ساکنان آن طبقات را حتی به نیازهای اولیه زندگی مانند بهداشت، آموزش، پوشاک و خوراک کمتر خواهد کرد زیرا فساد گسترده یک مسیر انحرافی بزرگ بر سر راه گردش اقتصادی و توزیع ثروت در جامعه ایجاد می‌کند که زمین‌های پائین دست خود را به محرومیت و خشکی می‌راند. در پشت اعداد و آمار مربوط به فساد در کشورها داستان‌های دردناکی از تراژدی‌های انسانی وجود دارند.

پس، شگفت نیست اگر به گزارش بانک جهانی، هر چه سطوح فساد بالاتر باشند درآمد سرانه پائین‌تر خواهد بود. فساد، فقر می‌آورد و فقر، قاتل انسان است؛ یعنی فساد قاتل انسان است.

با وجود آنکه امکان اندازه‌گیری دقیق گردش مالی فرآیندهای اقتصادی فاسد وجود ندارد تخمین زده می‌شود که در سطح کلان فساد سالیانه هزینه‌ای برابر با '۲/۶ تریلیون دلار' یا ۵% تولید ناخالص داخلی را بر دوش اقتصاد جهان می‌گذارد.
در دنیا سالیانه بیش از '۱ تریلیون دلار' رشوه پرداخت می‌شود.

فساد را سوء استفاده از منصب عمومی یا خصوصی برای نفع شخصی تعریف می‌کنند و شامل رشوه، اختلاس و قوم و خویش گرائی می‌شود و روش‌های رایج آن دستکاری قیمت‌ها، تقلب و پولشوئی هستند.
پایان بخش نخست

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 منوچین:

آمریکا به دولت جدید ونزوئلا ۱۰ میلیارد دلار فاینانس می‌دهد

می متالز - استیون منوچین، گفت: یک گروه از وزیران مالی بر روی یک بسته تامین مالی تجاری کار می‌کنند که می‌تواند بعد از روی کار آمدن دولت جدید، ونزوئلا را از بحران اقتصادی خارج کند.
 

صادرات نفت ایران به چین ۳۳ درصد افزایش یافت

می متالز - چین در آستانه اتمام معافیت ۶ماهه تحریم نفتی ایران واردات نفت از این کشور را افزایش داده و طی آوریل ۷۵۴ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده که این رقم نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد رشد داشته است.
 به بهانه اعلام جدیدترین نرخ رشد اقتصادی ایران

مفهوم رشد اقتصادی منفی ۳.۸ درصد چیست؟

می متالز - در حالی نرخ رشد اقتصادی ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ در بخش صنعت منفی ۷.۹ و درمجموع منفی ۳.۸ درصد اعلام شده که یک اقتصاددان معتقد است چناچه در سال جاری سیاست‌های اصلاح ساختاری انجام نشود، شرایط نسبت به سال گذشته سخت‌تر خواهد بود.
 عضو اتاق بازرگانی ایران :

رشد اقتصادی در گروی تقویت تولید داخلی است

می متالز - سیفی گفت: رشد اقتصادی در کشور در گروی تقویت تولید داخلی است که می‌توان با اتکا به آن از محدودیت‌های بین المللی عبور کرد.
 تحلیل وضعیت بازارهای مختلف جهان

سیگنال های مثبت بلندمدت برای فعالان بازار مواد خام

می متالز - در هفته های اخیر قیمت فلزات پایه نوسان های بزرگ نداشته و به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران و فعالان بازار این فلزات منتظر اخبار جدید هستند.
 

منطقه صنعتی مشترک ایران و آذربایجان احداث می‌شود

می متالز - در نشست مشترک وزیر صنعت ومعدن و تجارت ایران با وزیر اقتصاد آذربایجان، بر ایجاد یک منطقه صنعتی مشترک وسرمایه گذاری در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، معدنی و تجهیزات صنعتی توافق شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما