خبر
مس  

حرکت به سمتِ صنعت سبز

می متالز - شرکت ملی صنایع مس ایران، طرح توسعه‌ای کارخانه اسید سولفوریک را در دستور کار قرار داد چراکه تغییرات فناوری، موضوع‌های جدیدی را به‌همراه می‌آورد.

به گزارش می متالز، به‌عنوان نمونه، تغییر فناوری کوره ریورب به فلش در واحدهای تابع شرکت ملی صنایع مس، یک اتفاق بزرگ و دستاورد مطلوب بود. با این وجود، گازهای خروجی از کوره ریورب (فناوری قدیمی) ۰.۷ تا ۱ درصد SO۲ دارد اما در کوره‌های فلش حاوی حدود ۲۶ درصد SO۲ است. در نتیجه، یکی از مهم‌ترین اقدامات مورد نیاز در کنار ساخت کوره‌های فلش، راه‌اندازی کارخانه‌های اسید است تا حجم آلایندگی‌های زیست‌محیطی را به کمترین میزان کاهش دهد. در این زمینه، همزمان با طرح تغییر فناوری از ریورب به فلش، ساخت کارخانه‌های اسید از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران پیگیری شده است. در فرآیند تولید برخی فلزات اساسی مانند مس، گاز دی‌اکسید گوگرد به‌عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود و برای جلوگیری از ورود این گاز (به‌عنوان یک آلاینده)، باید راهکاری برای حذف آن پیدا کرد. تبدیل این گاز به اسیدسولفوریک، یکی از به‌صرفه‌ترین کارهایی است که می‌توان برای جلوگیری از انتشار آن در محیط انجام داد. درنتیجه می‌توان گفت اسید سولفوریک یک الزام برای کارخانه فلش است. پروژه اسید در شرکت مس زمانی مطرح شد که کارخانه ذوب سرچشمه از سال ۱۳۸۹ تغییر فناوری ذوب از ریورب به فلش را آغاز کرد. ظرفیت طراحی کارخانه‌های اسید در سرچشمه و خاتون‌آباد ۶۰۰ هزار تن اسید ۵.۹۸ درصد است اما کارخانه اسید سرچشمه با صرف هزینه‌ای معقول و تعویض برخی تجهیزات، قابلیت ‌افزایش ظرفیت تولید تا یک‌میلیون تن اسید در سال را دارد. برای اینکه از چه فناوری در این پروژه استفاده شده است باید گفت فناوری‌های برتر جهان در ساخت کارخانه اسید چند مورد بیشتر نیستند. برترین فناوری، متعلق به شرکت مونسانتوی امریکاست که کارخانه‌های اسید چین بیشتر به وسیله همین شرکت ساخته شده‌اند. در مقام دوم نیز اتوتک قرار دارد. با توجه به زمینه‌های همکاری زیاد شرکت مس و اتوتک، شرکت مس تصمیم گرفت کارخانه‌های اسید در مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد بر اساس فناوری جذب مضاعف (Absorption Double) طراحی شوند که صاحب این فناوری، شرکت اتوتک آلمان است. هزینه سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی ۲ پروژه اسید با احتساب کارخانه‌های تصفیه‌پساب و اضافه‌کاری‌های مرتبط، حدود ۲۰۶ میلیون یورو و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

محمدرضا سرحدی / مجری ساخت شرکت ملی صنایع مس ایران

کد خبر: 33549
تاریخ: 1398/01/26 - 12:45
منبع: روزگار معدن

شرکت ملی صنایع مس ایران  فلزات اساسی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل صنایع مس ایران:

شرکت مس نیازمند ساختار و تشکیلات جدید است

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران پیرامون تبدیل وضعیت کارگران همگامان مس گفت: شرکت مس نیازمند ساختار و تشکیلات جدید است و در این ساختار سعی می شود برای مسائل و مشکلاتی که به نوعی گریبانگیر مجموعه است تعریف جدیدی ارائه دهیم.
 

شعاع جذابیت سهام ملی مس ایران/ سود «فملی» در بدبینانه‌ترین سناریو

می متالز - شرکت ملی صنایع مس ایران از جمله شرکت‌هایی است که در اردیبهشت عملکردی جالب توجه را به بازار ارائه کرد. گرچه این عملکرد مورد توجه بازار قرار گرفت اما افت قیمت مس در بازار جهانی در کنار عقب‌نشینی تقاضا در معاملات بورس کالا بر سهام این شرکت فشار وارد کرد. «دنیای بورس» به بررسی کف و سقف سودآوری این شرکت در بدترین سناریو از نظر نوسان نرخ فروش پرداخته است. باید توجه داشت که عملکرد ماه‌های اخیر از امکان صادرات محصول توسط این شرکت خبر می‌دهد. این موضوع در کنار انتشار صورت‌های مالی سال 97 و ثبات قیمتی مس در بازار جهانی می‌تواند نقش حمایتی مناسبی را از این سهم ایفا کند.
 

تولید مس کاتد رشد 53 درصدی را ثبت کرد

می متالز - تولید کاتد مس در فروردین امسال با رقم 21 هزار و 707 تن در مقایسه با ماه مشابه پارسال رشد 53 درصدی را ثبت کرد.
 مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران؛

مس باید در بخش فلزی برترین شرکت معدنی کشور باشد

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: مس باید در بخش فلزی، برترین شرکت معدنی کشور باشد و این مهم محقق نمی‌شود جز با حمیت پرسنل و ارائه ایده و خلاقیت و وجود یک برنامه عملیاتی و دقیق.
 

پور ابراهیمی شایستگی های سعدمحمدی را ستود

می متالز - محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در حاشیه ضیافت افطاری انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در مصاحبه ای کوتاه و اختصاصی با خبرنگار «می متالز» از توانمندی ها و شایستگی های اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) گفت.
 

طرح توسعه‌ای «فملی» در مس سونگون

می متالز - بیش از ۴ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای در مس سونگون در دست اقدام است که قرار است امسال راه‌اندازی شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما